SON DAKİKA

ÇORUM TİME

ESNAF KEFALETTE SEÇİM HEYECANI

Çorum Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi’nin 2018 yılında yapılması beklenen seçimli genel kurulu öncesi esnaflar 32 yıllık başkana “sandık” çağrısı yaptı.

ESNAF KEFALETTE SEÇİM HEYECANI
Bu haber 13 Aralık 2017 - 20:37 'de eklendi

Türkiye’de esnafa kredi vermek için kurulan Esnaf Kredi ve Kefalet Kooperatifleri, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın verdiği yetki doğrultusunda seçimlerini her 4 yılda bir yapıyorlardı. Her yıl Mali Genel Kurul’da üyelerinin huzuruna çıkarak, kooperatifin gelir ve giderine ilişkin bilgi veren Türkiye’deki Esnaf Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Başkanları, seçimlerini de 4 yılda bir yapar, bir 4 yıl sonra yeniden üyelerinin önüne çıkarlardı. Bu seçim sistemini değiştirmek için düğmeye basan Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ise yeni bir çalışma başlattı.

SEÇİMLER ARTIK 3 YILA İNECEK!

Her 4 yılda bir yapılan seçimleri 3 yıla çekmeye hazırlanan bakanlık, kooperatiflerde yönetimlerin 4 yıl değil, 3 yıl görev yapmasını uygun buldu. Bunun içinde hazırlanacak yönetmelik gereği Türkiye’deki kooperatifler, 3 yıl görev yapacak, 3 yıl dolduğunda seçimli genel kurulunu yapacak.

ÇORUM’DA ‘SEÇİM’ HAZIRLIKLARI

Eğer bakanlık yönetmeliği yayınlar ve uygulamaya koyarsa Çorum Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi, Seçimli Genel Kurulu’nu yapacak. 2018 yılının ilk ayında Anitta Otel’de yapılması planlanan genel kurul öncesi ise kooperatifin 32 yıllık başkanına “sandık” çağrısı geldi.

32 YILDIR ‘SANDIK’ KURULMUYOR

Çorum Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi Yönetim Kurulu’na 1981 yılında giren Vedat Canbek, 1985 yılından beri kesintisiz Kooperatif Başkanlığı görevini yürütüyor. Üyelerin karşısına “sandık” yerine “açık tasnif” yöntemi ile çıkan Canbek, bu sayede genel kurulda karşısına rakip çıkmasını engellediği gerekçesiyle Çorumlu esnaf ve sanatkarlarca sıkça eleştiriliyor.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER