SON DAKİKA

ÇORUM TİME

ÇORUM LİSTESİ SÜRPRİZ OLACAK

24 Haziran 2018 tarihinde yapılacak Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekilliği genel seçimleri öncesi gözler AK Parti’nin Çorum Listesine çevrildi.

ÇORUM LİSTESİ SÜRPRİZ OLACAK
Bu haber 10 Mayıs 2018 - 20:24 'de eklendi

AK Parti Genel Merkezi, 24 Haziran seçimleri için Çorum’dan milletvekili aday adayı olan isimleri mülakat için Ankara’ya çağırdı. AK Parti Çorum milletvekili aday adayları için geçtiğimiz günlerde temayül yoklaması yapılmıştı. Temayülün ardından mülakat sürecinin de tamamlanması ile birlikte AK
Parti’de Çorum milletvekili aday listesinin şekillenmesi bekleniyor. 24 Haziran seçimleri için AK
Parti’den 39 isim Çorum milletvekili aday adaylığı başvurusunda bulundu. Teşkilat temayül yoklaması ve genel merkezde yapılan mülakata AK Parti’nin Çorum’daki mevcut 3 milletvekili katılmadı.

MÜSTEŞAR SÜRPRİZ YAPABİLİR

AK Parti’de gözler son elemeye çevrildi. Ankara’da yapılan ilk mülakatın ardından bazı aday adayları elenirken, bazı isimlerde öne çıktı. Kulislere yansıyan son bilgilere göre; Çevre ve Orman Bakanlığı eski Müsteşarı Prof. Dr. Lütfi Akca, Çorum için en dikkat çeken aday adayı oldu. Akca’nın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onayına sunulacak son listede isminin yer almasına kesin gözle bakılıyor.

MURAT YILDIRIM ZORLATIYOR

AK Parti’den 3 dönem üst üste Çorum Milletvekilliği yapan, daha sonra ise Genel Merkezde Teşkilat Başkan Yardımcılığı görevine getirilen Ensar Dershanesi kurucularından ünlü MY Kolejlerinin sahibi Murat Yıldırım, 4. kez Çorum’dan Milletvekili seçilebilmek için başkentte yoğun bir çaba harcıyor. Çorum’da mevcut milletvekilleri hariç tüm aday adaylarının katıldığı “teşkilat temayül yoklamasında” ismi ön planda çıkan Murat Yıldırım, uzun süredir AK Parti Genel Merkezinde yürüttüğü görevini Çorum’dan milletvekili seçilerek adeta “taçlandırmak” istiyor.

MEVCUTLARIN DURUMU KRİTİK!

AK Parti’de mevcut milletvekillerinden hangilerinin tekrar listeye girip giremeyecekleri ise kamuoyunda bir hayli merak ediliyor. AK Parti’nin Çorum’daki mevcut 3 Milletvekilinin yeniden aday adaylık müracaatı yapması sonrası siyaset çevrelerinde çeşitli senaryolar konuşulmaya başladı. Mevcut milletvekillerinden Salim Uslu’nun listede yer bulamayacağı, Lütfiye İlksen Ceritoğlu Kurt’un kadın kontenjanından dolayı şanslı olduğu, Ahmet Sami Ceylan’ın da parlamentoda ilk dönemi olduğu için yeniden listede değerlendirilebileceği ifade ediliyor.

İŞTE DİKKAT ÇEKEN ADAYLAR

AK Parti’de 39 aday adayı arasında dikkat çeken isimlerde var. Bekir Horuz, Faruk Özkader, Rumi Bekiroğlu, Oğuzhan Kaya, Erol Kavuncu, Ali Osman Kıyak, Yasir Küçük, Ebru Gül Çömüz, Şaban Işık ve Murat Koçak listeye girebilmek için şanslarını deneyecekler.

LİSTE NASIL ŞEKİLLENECEK?

AK Parti’nin Çorum listesi daha önceki seçimlerde olduğu gibi yine Çorum merkez ve ilçelerdeki denge ve hassasiyetler gözetilerek hazırlanacak. Mevcut bir kadın milletvekiline sahip olan Çorum’da listeye tekrar bir kadın aday konulacak. Kadın adayın listenin 3. ya da 4. sırasında yer alması bekleniyor. Listenin ilk sırası için tercih partinin kurumsal kimliğini ve tabanını en iyi şekilde temsil edebilecek bir aday üzerinden yapılacak. Bu tercih muhtemelen “ağabey” pozisyonunda olacak. Listenin ikinci sırası ise Çorum merkezden bir adaya verilecek. AK Parti Genel Merkezi listeye son şeklini verirken kamuoyu anketleri ile teşkilat yöneticilerinin görüş ve önerilerini mutlaka dikkate alacak.

KÖTÜ LİSTE OYLARI DÜŞÜRÜR!

Bu arada, kamuoyunda AK Parti’nin Çorum’da olası bir liste hatası halinde parti oylarında büyük bir düşüş yaşanabileceği konuşuluyor. Vatandaşlar arasında tepki çeken bazı isimlerin yeniden milletvekili adayı gösterilmesi halinde MHP’nin Çorum’dan 1 milletvekili çıkarmasına kesin gözüyle bakılıyor.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
5 ADET YORUM YAPILDI
Cihan karakaş11 Mayıs 2018 / 00:09

Bekir horoz ilk üçte olmazsa çok oy kaybı olur

Ahmet kemahlı11 Mayıs 2018 / 16:14

Artık yeni yüzler görmek istiyoruz. Bu yüzden adayımız Süleyman Yağlı

Ahmet Kemahlı11 Mayıs 2018 / 16:55

Süleyman Yağlı beyi aday listesinde görmek istiyoruz. Eski adaylar artık yeter demeli

Dilek Baysal11 Mayıs 2018 / 19:52

Yıllardır Akparti’ye ve Çorum’a yakışmayan vekillerden bıktık usandık, biz bu partiye oy veriyorsak bizim görüşlerimiz de dikkate alınsın
Süleyman Yağlı mutlaka aday listesinde olmalı

Kenan TAŞKIN12 Mayıs 2018 / 23:42

O kadar vekil gördük ama hic biri Süleyman Yağlı değildi. Sıra onlarda
o kadar vekil şimdi Süleyman Yağlı yı görecek.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER