SON DAKİKA

ÇORUM TİME

EYVAH! ALTINLARI ÇORUMLU KAPTI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Venezuela gezisine katılan Çorumlu işadamı Ahmet Ahlatçı, Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro ile görüştü.

EYVAH! ALTINLARI ÇORUMLU KAPTI
Bu haber 04 Aralık 2018 - 18:38 'de eklendi

Türkiye yeni dönemde uluslararası alanda kazan-kazan üzerine siyasetini inşa ediyor. Özellikle siyaset üstü birliktelikler ile önemli kazanımlar elde eden Türkiye, yeni dönemde de yüzünü Latin Amerika’ya döndü. Bunların başında da Venezuela geliyor. Türkiye’nin Latin Amerika’daki yükselen ortağı Venezuela’ya yönelik Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın diplomatik seferi, BBC’nin gündemine geldi. BBC, Venezuela ziyareti için “Uluslararası alanda giderek yalnızlaşan Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, 10 bin kilometre uzaktaki Türkiye’nin lideri ile alışılmadık bir arkadaşlık kurmuş durumda” ifadelerini kullanıyor.

MADENCİLİK FIRSATLARI

BBC’nin yayınladığı haberde, söz konusu birlikteliğe sebep olarak Venezuela’nın altın, maden ve yeraltı kaynakları görülüyor. Daha önce çokça kez gündeme gelen petrol ve altın konusu masa üzerinde anlaşılmaya çok yakın bir konu olduğu için milyarlarca liralık bu pazar İngilizleri öfkelendiriyor.

TÜRKİYE DEVREYE GİRDİ

Özellikle sömürü düzenine karşı bir yapıda dostluk üzerine inşa edilen ekonomik ilişkiler, Türkiye’nin bu alanda elini kuvvetlendirirken, BBC bu faaliyete karşılık “Venezuela’da madencilik sektörü, kötü yönetim, yatırım ve AR-GE eksikliği nedeniyle oluşan problemlerle boğuşuyor. Bu durum, Türk madencilik şirketleri için potansiyel iş fırsatı demek” ifadelerini kullandı.

AHMET AHLATÇI GÖRÜŞTÜ

Ahlatcı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Ahlatcı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Anadolu’da takdir ettiği işadamlarından biri. Nitekim, Cumhurbaşkanı’nın yurt dışı gezilerinin pek çoğuna da, işadamları heyetiyle birlikte katılıyor. Ahlatcı, en son Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Venezuela gezisine katıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro ve Çorumlu işadamı Ahmet Ahlatcı ile birlikte üçlü bir görüşme yaptı.

ALTIN TİCARETİ OLACAK

Ahlatcı Holding’in 2017 sonu itibariyle cirosu büyük kısmı külçe altın ticareti olmak üzere 26.1 milyar liraya ulaştı. İşlenmiş altın ihracatının yıl sonunda 300 milyon doları bulması bekleniyor. Ahlatcı, Türkiye’de Darphane yetkisine sahip 8 kuruluştan biri, Anadolu’da tek… T.C. Merkez Bankası Para Efektif Piyasaları’nın Türkiye’deki 8 üyesinden biri… Türkiye’de 2.500’ün üzerinde kuyumcuya satış yapan büyük imalatçı ve toptancı… Türkiye bilezik piyasasının % 40’ına, alyans piyasasının ise % 25’ine hakim; bu alanda sektörünün en büyüğü… Türkiye’nin üç altın rafinerisinden birine, ama teknolojik bakımdan en ileri olanına sahip… Enerji, AVM, otomotiv, sağlık yatırımlarıyla tartışmasız bir “Anadolu devi”…

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
2 ADET YORUM YAPILDI
Yorumcu5 Aralık 2018 / 01:14

Vali bey açıklamıştı, ahlatçı çoruma havaalanını yapacaktı. Sonuç: valiyi bir hafta sonra sayın pek kıymetli vekillerimiz görevden aldırmıştı.

Bekir Yilmaz5 Aralık 2018 / 22:59

Ahmet bey simdiden tebrik ederim.helal olsun yuru guzel insan yolun acik olsun. Corumda yaptiklariniz umarim diger corumlulara ornek olur.milli piyangoyu da getirirseniz tamam olur.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER