SON DAKİKA

ÇORUM TİME

BELEDİYE VE İL GENEL MECLİS ÜYELİĞİ İÇİN KİMLER BAŞVURDU?

BELEDİYE VE İL GENEL MECLİS ÜYELİĞİ İÇİN KİMLER BAŞVURDU?
Bu haber 13 Kasım 2013 - 23:24 'de eklendi

akparti_4703Yerel seçimlere yaklaşılan şu günlerde, doğal sonuç olarak Çorum’da parti içi siyasetin artması, kulisleri de oldukça hareketli kılıyor. Peki hangi isimler belediye meclisi üyeliği için şanslı, hangi isimler kimlerle paslaşıyor. Ak Parti Kulisleri bu hareketliliği ve dinamizmi koruyabilecek mi?

Bilindiği üzere Mart 2014 yerel seçimlerinde Belediye Başkanının yanısıra, Belediye Meclisi, İl Genel Meclisi ve Muhtarlar da seçilecek. Seçimlerin hiç kuşkusuz en önemli partilerinden birisi olan Ak Parti’de diğer partiler gibi seçim havasına bu dönem oldukça erken girdi. 1 Ekim’de başlayıp 1 Kasımda sona eren partilerde görevli isimlerin istifa ederek resmi aday adaylığı başvurusu sürecinde toplamda 50’yi aşkın isim İl Genel Meclisi ve Belediye Meclisi üyeliği için aday adaylığı başvurusunda bulundu.

SADECE ADAY OLMAK YETMİYOR

Elbetteki Belediye Meclisi ya da İl Genel Meclisi üyesi olabilmek için sadece aday olmak yetmiyor. Ayrıca sıralamada seçilebilir yerlerden aday gösterilmeniz gerekiyor. Aksi takdirde örneğin Belediye Meclisi’nde 20. sıradan sonra sıralamada yer bulan adayların seçilmesine hemen hemen imkansız gözü ile bakılıyor. Çorum’un politik durumu gözönüne alındığında ve önceki seçimlerdeki oy oranları baz alarak tahmin yürütülmeye kalkıldığında seçimleri kazanan siyasi partinin Belediye Meclisi’nde kazanacağı sandalye sayısı olası en iyi ihtimalle 20 olarak öngörülüyor.

LİSTEDEKİ SIRALAMA ÇOK ÖNEMLİ

İl Genel Meclisi’nde de keza durum farklı değil… İlk üçe giremeyen isimlerin hangi partiden olursa olsun İl Genel Meclisi üyesi seçilebilmesi kentin siyasi konjonktürüne bakıldığında pekte mümkün görünmüyor. Dolayısı ile YSK’ya aday olarak verilecek listede isminizin geçmesi yetmiyor, partinizin seçimi kazanıp kazanmamış olması sizin durumunuzu değiştirmiyor. Sizin bulunduğunuz sıradaki adayın meclise girmesi için yeterli oyu partiniz alamadı ise şayet meclise giremeyebiliyorsunuz. Tabii ki bu durum meclis üyesi olmak isteyenler arasındaki yarışı kızıştırmakta.

BELEDİYE MECLİS ÜYELİĞİ İÇİN 50’DEN FAZLA BAŞVURU VAR

Belediye Meclisi Üyeliği için başvuranlara şöyle bir göz atıldığında ilk göze çarpan, halen Belediye Meclisi üyesi olan bir çok ismin tekrar başvuru yapmış olması… Belediye Meclisinde 20 üye ile temsil edilen AK Parti’de mevcut Belediye Meclis Üyelerinden Zeki Gül, Nurettin Karakaya, Çetin Özdaş, Elvan Zorlu, Ekrem Demirten, Ahmet Özler, Muharrem Uzunoğlu, Osman Nuri Soyocak, Mustafa Gökhan Kömürcü, Abdullah Gözübüyüklü, Ünal Köse, Günhan Seyhan, Tahsin Yüce, Rumi Bekiroğlu, Necmettin Durmuşbaş, İsmail Akgöz, Bedriye Çayır, Mustafa Dalamanlı, Abdulaziz Layık ve Abdullah Aydoğdu tekrar aday olan isimler…50’den fazla başvurunun yapıldığı Belediye Meclis Üyeliği Adaylığına mevcut isimlerin dışında AK Parti eski Belediye Meclis Üyesi Talip Bektaş, Gazeteci Hakan Aksu, işadamları Kemal Öz ve Alper Evli ile İpekyolu Derneğinin yöneticisi Nurullah İpek ve Yunus Erdal gibi isimler aday oldu.

İL GENEL MECLİSİ İÇİN SAYI SINIRLI TUTULUYOR

İl Genel Meclisi ve Belediye Meclis Üyeliği için aday adaylığı başvuruları 1 Aralık tarihine kadar uzatıldığından yeni başvuruların yapıldığı ve bu nedenle yeni aday adaylarının da listeye eklendiği biliniyor. Çorum’da İl Genel Meclis Üyeliği için şuana kadar AK Parti’ye Halil İbrahim Kaya, Nurettin Karaca, Ahmet Pehlivan, Mustafa Alagöz ve Yurdanur Özzehinli gibi isimler başvurularını yaptı. Aslında bu yıl İl Genel Meclis Üyeliği için birçok kişinin başvuru hazırlığı yaptığı, ancak parti yönetiminin aldığı bir karar gereği sayıyı sınırlı tutmaya çalıştığı kulislere yansıdı.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER