SON DAKİKA

ÇORUM TİME

ÇORUMLU YİNE BİR İLKE İMZA ATTI

Çorum’da kiremitler kuşlara hayat kurdu. Kuş yuvalı kiremitlerin on binlercesi yakında çatılara yerleştirilecek. İşte projenin ayrıntıları…

ÇORUMLU YİNE BİR İLKE İMZA ATTI
Bu haber 26 Ocak 2019 - 13:00 'de eklendi

Çorum’da bir işletmeye yaptırılan kuş yuvalı kiremitler tanıtıldı. Kiremitler, katılımcıların ilgisini çekti. Doğa Koruma ve Milli Parklar 5. Bölge Müdürü Mahmut Temel, gazetecilere yaptığı açıklamada, daha önce Hollanda’da bir tasarımcı tarafından dizayn edilen kuş yuvalı kiremitlerin Türkiye’de ilk kez üretimini gerçekleştirdiklerini söyledi. Bu kiremitlerin ilerleyen dönemlerde konutlarda kullanılmasına yönelik projelerinin bulunduğunu anlatan Temel, şunları kaydetti:

DÜŞÜK BİR MALİYETLE YAPILDI

“Kiremitleri 18 lira gibi düşük bir maliyetle deneme amaçlı ürettirdik. Kuş yuvalı kiremitleri ilk olarak Milli Parklar Şube Müdürlüğüne bağlı Zafer Müzesi’nin çatısında uyguladık. Bunların bir süre takibini yapacağız. Kuşların bunları kullanmasıyla ilgili durumlarını gözlemleyeceğiz. İlerleyen süreçte seri üretimini yaptıracağız ve halkımıza ücretsiz dağıtacağız. Böylece Selçuklu ve Osmanlı kültüründen gelen evlerin çevresine kuş evi yapılması geleneğinin, daha modern ve pratik hale getirilmiş uygulamasını hayata geçireceğiz.”

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
2 ADET YORUM YAPILDI
Büşra kaya26 Ocak 2019 / 16:36

Gerçekten güzel bir düşünce,Türkiye’de bunu ilerletmek çok güzel olucaktır.. Emeğinize sağlık

hasan28 Ocak 2019 / 09:08

giriş deliği çok büyük yapılmış.kargalar o yuvanın içine rahatlıkla girip yuvayı bozarlar.hangi kuş türüne yapıyorsanız delik çapını ona göre yapın.küçük kuşlar için bozuk para kadar giriş deliği yuvanın güvenli olmasını sağlayacaktır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER