SON DAKİKA

ÇORUM TİME

ÇORUM SİZDEN AÇIKLAMA BEKLİYOR

Çorum’da günlerdir çeşitli tartışmalara yol açan “havaalanı” konusunda şehrin en yetkili ağızları suskunlukları ile kamuoyunun dikkatini çekiyor.

ÇORUM SİZDEN AÇIKLAMA BEKLİYOR
Bu haber 10 Ekim 2017 - 19:36 'de eklendi

Başbakan Binali Yıldırım’ın Çorum ziyareti sonrası yeniden alevlenen havaalanı tartışmaları Çorum’da bir başka gerçeğin daha ortaya çıkmasını sağladı. Özellikle Çorum’a havaalanı yapılmasını isteyenlerle istemeyenler çok açık bir şekilde belli oldu. Bizim duruşumuz ise başından belli hiç değişmedi. Türkiye genelinde havaalanı yatırımı yapılan iller arasında Çorum’un hakkı yenildi. Özellikle Yozgat ve Tokat’a uluslararası nitelikte bir havaalanı yapılacak olması bu konuda hiçbir kriterin olmadığını gözler önüne serdi.

BAŞBAKAN BİNALİ YILDIRIM, "ÜLKEMİZİN GEREK IRAK GEREK SURİYE GÜNEY HUDUTLARINDA HERHANGİ BİR BÖLÜNME AYRILIKÇI HAREKET YAPAY DEVLET KURMA GİRİŞİMİ OLURSA TÜRKİYE OLARAK BİZ BUNU ULUSAL GÜVENLİK MESELESİ OLARAK GÖRÜR VE GEREKENİ YAPARIZ. BUNU TÜM DÜNYA BİLMELİ. TÜRKİYE’NİN DOSTLUĞUNA HERKES GÜVENSİN. TÜRKİYE’YE DÜŞMANLIK EDENLER DE 10 KERE DÜŞÜNSÜN" DEDİ. (İSMAİL KABAKDERE - SERKAN ŞANSEVER/ÇORUM-İHA)

BAŞBAKAN SÖZ VERDİ AMA OLMADI!

Başbakan Binali Yıldırım, Çorum ziyareti sırasında Çorumluların birinci sıradaki havaalanı taleplerine ilişkin Merzifon’u adres gösterdi. Çorum’un havaalanı talebine olumsuz cevap veren Yıldırım, “Merzifon Havaalanı Çorum’un İşini görüyor” diyerek mesafenin 25 dakikaya düşürüleceğini anlattı. Ayrıca, dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu’ndan sonra Merzifon Havaalanının isminin değiştirileceğini söyleyen ikinci Başbakan olarak tarihe geçti.

YENİ HAVAALANI YAPILACAK İLLER!

Türkiye’de son yıllarda yatırım programına alınan havaalanlarına bakıldığında özellikle Ordu-Giresun, Rize-Artvin, Gümüşhane-Bayburt gibi iller bir hayli dikkat çekiyor. Ayrıca, Yozgat, Niğde-Aksaray, Tokat ve Karaman Havalimanları da yatırım programına alındı.
uçak
KARADENİZ VE DOĞU ARTIK UÇUYOR

Yeni yapılacak havaalanları ile birlikte Kastamonu’dan başlayarak Sinop, Samsun, Ordu, Giresun, Gümüşhane, Bayburt, Trabzon, Rize ve Artvin’de uçmayan kalmayacak. Ayrıca, Kars, Iğdır, Ağrı, Erzurum, Erzincan, Adıyaman, Van, Siirt, Şanlıurfa, Muş, Mardin, Hatay, Bingöl, Gaziantep, Elazığ, Diyarbakır ve Batman’da havaalanı olan iller arasında yer alıyor. Yani haritaya bakıldığında yeni yapılacak havaalanları ile birlikte Karadeniz ve Doğu’da uçmayan il neredeyse kalmayacak.

GARİP ÇORUMUM YARIDA BIRAKILDI

7 bin yıllık Hitit Uygarlığına ev sahipliği yapan, sanayi ve turizm potansiyeli ile bölgenin yıldızı konumundaki Çorum’da 1994 yılında inşaatına başlanan havaalanı projesi yarıda bırakıldı. Şehrin ticaret alanında atılım yapmasını hızlandıracak bu yatırım “nedensiz” bir şekilde Çorum’un elinden alındı. Ama aradan geçen sürede komşularımız Yozgat, Amasya, Tokat ve Kastamonu etkili siyasetçileri sayesinde memleketlerine böylesi güzel bir yatırımın gelmesini sağladılar. Kendilerini kıskanmayı bir yana bırakın memleketlerine sahip çıktıkları için ayrıca kutluyor ve tebrik ediyoruz.
uçak
ÇORUM’A NE GEREK VAR DİYENLER?

Türkiye’nin birçok şehrine “devlet” kamu imkanları ile havaalanı yatırımı yaparken maalesef iş Çorum’a gelince devletin birinci ağzından “siz yapın” denildi. Buna rağmen Çorum’dan da bir babayiğit çıktı (Ahmet Ahlatcı) o zaman ben bu işe hazırım dedi. Hepimizde çok sevindik, kendisine teşekkür ederek her türlü desteği ve katkıyı vermeye hazır olduğumuzu söyledik. Fakat geldiğimiz nokta itibariyle büyük şaşkınlık yaşıyoruz. Çorumluların kendi paraları ile yapmaya çalıştığı bir havaalanına bile Çorum’un içinden “muhalefet” edenler çıktı.

MİLLETVEKİLİ, BELEDİYE VE STK’LAR

Çok ilginçtir ki kaç gündür Çorum kamuoyu bu konuya odaklanmışken ne milletvekilleri, ne belediye, ne de sözde sivil toplum kuruluşlarından bir satır açıklama gelmedi. Hatta şehrin lokomotifi konumundaki Ticaret ve Sanayi Odası bile günler sonra ortaya çıkıp “Kim istemez ki” şeklinde garip bir açıklama yaptı. Şimdi Çorum kamuoyu milletvekilleri ve belediye başkanından gelecek açıklamaları bekliyor. Bakalım onlar diyecek…

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
4 ADET YORUM YAPILDI
Idris Eroglu11 Ekim 2017 / 13:20

Bunlarin yapacagi is degil bu ÇORUM’a gonul vermis vekil lazim

Öğretmen11 Ekim 2017 / 19:02

Ak partiye oy verdiğiniz sürece havalimanını ancak havada görürsünüz diye niye yazmıyorsunuz. Hep birlikte ak partiye oy vermeyelim ozaman havalimanımız olur niye demiyorsunuz.

Yusuf Mumcu12 Ekim 2017 / 03:59

Sayın başbakan baktıki çorum un 4 tane havaalanı var 5. Havaalanına ne gerek var diye düşünmüş olmalı.çünkü çoruma hizmet için seçilen 4 vekilde havaalan ımız onların sayesinde çorumluda havasını alıyor.bu kadar çok havaalan ve aldıran varken el neylesin bizim kalkınmamızı.bizim yaptığımızı çorumlu yapmaz.seçimde hesabı sorulmalı yada ordu giresun havaalanını yaptıran o vekil kardeşlerimizi çoruma transfer edelim adamlar denizi doldurup yaptırdılar.bizim %24 ü tamam kalanı da onlar yapsın .ağlamayana emzik yok beyler. Teşekkürler.

Ahmet ERDOĞAN12 Ekim 2017 / 07:26

Koltuklarından korkuyorlar. Büyük patron olmaz dedikten sonra, onlar gık diyemez. Vatandaş seçim geliyor. Şimdi yalpalayıp yaparız felan derler. Bizim saf milletimiz inanır. Çorum böyle devam eder…

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER