SON DAKİKA

ÇORUM TİME

ÇORUM’A İTHAL ÇOBAN GELECEK

Vali Necmeddin Kılıç, İl Özel İdaresi ile birlikte Çorum’da hayvancılığı geliştirmek adına Afganistan ve Özbekistan’dan çoban ithal edeceklerini söyledi.

ÇORUM’A İTHAL ÇOBAN GELECEK
Bu haber 05 Ocak 2017 - 15:00 'de eklendi

Alaca’da muhtarlarla bir araya geldiği toplantıda konuşan Vali Necmeddin Kılıç, Çorum’da hayvancılık potansiyelinin yüksek olduğunu, bu potansiyelin kullanılması gerektiğini belirtti. Vali Kılıç, bu kapsamda İl Özel İdaresi olarak Çorum’da hayvancılığı geliştirmek adına birçok tedbir aldıklarını dile getirdi. Bu tedbirlerin arasında ‘Çoban İthali’ olduğunu da vurgulayan Vali Kılıç, “Hayvancılığı geliştirebilmenin bir yolu da şudur, meralarımız verimli. Sorun, çobandır. Hayvanı meraya götürecek çobanımız yok. Bu konuda aldığımız iki tane tedbirimiz var. Birincisi Afganistan’dan, Özbekistan’dan çoban getireceğiz. Ya da elimizdeki mültecilerin mesleklerini araştırıyoruz ve aralarında çoban olanlar da var. Onlarla sizi buluşturmamız gerekiyor” dedi.
1111 SÜRÜ YÖNETİCİLİĞİ EĞİTİMİ VERİLECEK

Çoban ithalatının haricinde yerelde de çoban yetiştirmek adına çalışmalar yürüttüklerini ifade eden Vali Kılıç, “İkincisi de İŞKUR ve Özel İdare ortaklığında sürü yöneticiliği eğitimi vereceğiz. Çobanlık eğitimi vereceğiz ve sertifikaları da verilecek. Şuanda zenginliklerimiz meralarımız. Hayvan sayımız çoğalabilir, bununla beraber halkımıza zenginlik katabiliriz. Biz bu konuda çalışıyoruz, yakın bir diyalog halindeyiz” diye konuştu.
1112 300 HAYVAN KAPASİTELİ AĞIL YAPILIYOR

Öte yandan Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ve İl Özel İdaresi ile birlikte Koyun Keçi Üreticileri Birliği ve Süt Üreticileri Birliği’ne tahsis edilecek olan 300 hayvan kapasiteli bir ağıl yapacaklarını açıklayan Vali Kılıç, “Koyun Keçi Üreticileri Birliği ve Süt Üreticileri Birliği ile yakın bir diyalog halindeyiz. Bu hafta İl Genel Meclisimiz görüşecek ve 5 dönüm araziye 300 hayvan kapasiteli bir ağıl yaptık. Burada nesil değiştireceğiz. Küçükbaş hayvan neslini verimli nesillerle değiştireceğiz” ifadelerini kullandı.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER