SON DAKİKA

ÇORUM TİME

ÇORUM’DA AHİ EVRAN’A TAM DESTEK

Çorumlu esnaf ve sanatkarların özlemle beklediği Ahi Evran Sanayi Şehri Projesi’nin inşasına törenle başlandı. Yerel yöneticilerden projeye tam destek geldi.

ÇORUM’DA AHİ EVRAN’A TAM DESTEK
Bu haber 16 Nisan 2018 - 12:53 'de eklendi

Hatırlanacağı üzere Ahi Evran Sanayi Şehri Projesi’nin yapımına başlanabilmesi için Belediye Meclisi’nce gerekli imar düzenlemesinin yapılmasının ardından hazır olan projenin hazırlıklarına başlanmıştı. Ahi Evran Sanayi Şehri Projesi’nin yapılacağı alanda düzenlenen törenle inşaya başlandı. Törene, Vali Necmeddin Kılıç, AK Parti Milletvekili Ahmet Sami Ceylan, Belediye Başkanı Zeki Gül, Çorum Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (ÇESOB) ve Ahi Evran Sanayi Şehri Yapı Kooperatifi Başkanı Yalçın Kılıç, AK Parti İl Başkanı Av. Mehmet Karadağ, Merkez İlçe Başkanı Erhan Akar, Gençlik Kolları Başkanı Muhammed Fatih Temur ile çok sayıda esnaf ve sanatkar katıldı.

PROJE ÇORUM’A BÜYÜK FAYDA SAĞLAYACAK

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende açılış konuşmasını ÇESOB ve Ahi Evran Sanayi Şehri Yapı Kooperatifi Başkanı Yalçın Kılıç yaptı. Projenin hayata geçirilmesinde emeği geçen herkese teşekkür eden Kılıç, projenin Çorum esnafına büyük faydalar sağlayacağını belirtti.

HER ZAMAN ÇORUM ESNAFININ YANINDAYIZ

Kılıç’ın konuşmasının ardından kürsüye Çorum Belediye Başkanı Zeki Gül çıktı. Çorum esnafına hizmet etmek için ellerinden geleni yapacaklarını vurgulayan Gül, projenin hayırlara vesile olmasını diledi. Törenin devamında AK Parti İl Başkanı Av. Mehmet Karadağ ve AK Parti Milletvekili Ahmet Sami Ceylan da birer konuşma yaptı.

ÇORUM İKİNCİ ORGANİZE SANAYİ GELİYOR

Projenin takipçisi olacağını önemle vurgulayan AK Parti Çorum Milletvekili Ahmet Sami Ceylan ise metrekare başına birim fiyatının 600 TL’yi aşmaması gerektiğini iletti. Ahi Evran Sanayi Şehri Projesi’nin olduğu alanda ikinci bir organize sanayi projesinin hayata geçirileceğini açıklayan Ceylan, bu nedenle projenin daha da bir kıymetli hale geldiğini kaydetti.

VALİ KILIÇ PROJENİN ÖNEMİNİ VURGULADI

Vali Necmeddin Kılıç ise kurulacak ikinci organize sanayi bölgesine 6-7 tane önemli firmanın fabrika açabileceğini bildirdi. Konuşmaların ardından tören dualarla sona erdi.

HARİKA BİR YATIRIM OLACAK

Çorum Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği’nin üstlendiği Ahi Evran Projesi için Organize Sanayi Bölgesi’nin kuzeyinde yer alan Hizmetgaz arkasında 140 hektarlık alan belirlendi. Büyük bölümü sanayi alanı olan 140 hektarlık bölgede eğitim, spor tesisi, cami, resmi kurum, yenilenebilir enerji üretim tesisi, belediye hizmet alanı, ağaçlandırma alanı ve bağlantı yolları gibi bölümler olacak.

İŞTE PROJENİN AYRINTILARI

13 meslek gurubunun bu bölgede gerçekleştirilecek proje dâhilinde Ahi Evran’a taşınması planlanıyor. Yaklaşık bin dönümlük bir alanın bu proje kapsamında değerlendirileceği, Ahi Evran bölgesine, keresteci, hurdacı, mermerci, kömürcü, inşaat malzemecisi, karoserci, kargo firmaları, demir doğramacılar gibi meslek guruplarından oluşan toplam 13 meslek grubunun taşınması öngörülüyor. Ayrıca site içerisinde cami, banka, eğitim alanı, sağlık ocağı, itfaiye gibi sosyal donatılarda yer alacak. Küçük Sanayi Sitesi’ne sığmayan ancak OSB ölçeğine ulaşmayan işletmeler de Ahi Evran’a taşınabilecek.

MODERN İŞ ALANLARI GELİYOR

Ahi Evran Sanayi Şehri Projesi ile birlikte Çorumlu esnaf ve sanatkârlar daha modern iş alanlarına kavuşacak. Projede herkesin bütçesine göre işyeri modeli bulunacak. Çorum’un geleceğinin şekillenmesinde etkili olacak projenin başta üniversite-sanayi işbirliği olmak üzere esnafın rekabet gücünün arttırılması, yeni iş alanlarının oluşturulması, kayıt dışılık ve göçün minimize edilmesi noktasında kente büyük getirilerinin olacağı belirtiliyor.


Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER