SON DAKİKA

ÇORUM TİME

ÇORUM’DA BİNLERCE SÜRÜCÜYE BÜYÜK ŞOK!

Çorum’un Osmancık İlçesine kurulan TEDES uygulaması tarafından binlerce sürücüye radar cezası kesildi.

ÇORUM’DA BİNLERCE SÜRÜCÜYE BÜYÜK ŞOK!
Bu haber 01 Eylül 2016 - 18:15 'de eklendi

Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan Trafik Elektronik Denetleme Sistemi (TEDES) Projesi Çorum’da sadece Osmancık Belediyesi tarafından uygulanıyor. Uluslararası yol konumunda olan D100 şehir içi geçişinde 1 Mart 2016 tarihinden itibaren faaliyete geçen sistem, 21 noktada 69 radar cihazı ile ışık ve hız ihlallerini görüntülü ve fotoğraflı olarak tespit ediyor. Tespit edilen ihlaller ise sürücülere ceza olarak yansıyor.
tedes_1OSMANCIK BELEDİYESİNE BÜYÜK TEPKİ VAR

Yaz döneminde günde ortalama 120 bin, kış döneminde ise günlük 40 bin araç geçişinin yaşandığı yolda uygulamaya konulan sistem ile sadece bir ayda ortalama 50 bin araca ceza kesiliyor. Osmancık Belediyesi’nin bu uygulaması vatandaşlardan da isyan derecesine tepkiler alıyor.
tedes_denetleme_trafik_sistemÇORUM’UN OSMANCIK İLÇESİNDEN GEÇMEYİN

Bu durum sosyal medyada resmen isyana dönüştü. Çorum’da sadece Osmancık’ta uygulanan bu sistem sonrasında vatandaş yaptıkları eleştiride “Osmancık’tan geçmeyelim mi?” şeklinde eleştiri yapıyor. Cezaların kısa süreli aralıklarla kesilmesi de vatandaşların en çok şikayet ettiği konuların başında geliyor.
TEDES Osmancık Çorum (1)BU UYGULAMA SÜRÜCÜLERİ İSYAN ETTİRDİ

Trafik kazalarını önlemek adına özel bir şirket tarafından Çorum’un Osmancık İlçesine kurulan elektronik trafik denetleme sistemi (TEDES) resmen işkenceye dönüştü. Cezaların şirket ve belediyeler arasında pay edildiği sistem çok sayıda Çorumlu vatandaşı da mağdur etti. Sistemin çalışmaya başladığı ilk gününden itibaren binlerce insan haksız cezalara maruz kaldı.
TEDES Osmancık Çorum (4)KESİLEN CEZADAN BELEDİYE PAY ALIYOR!

Sistemle ilgili ilginç bir ayrıntıda gün yüzüne çıktı. Sistemden kesilen cezaların sistemi kuran firma ile belediye arasında pay edildiği kaydedildi. Belediyelerin sistemden gelen cezaların belli bir oranını kasalarına aktardığı belirtildi.
E89_tedesKARAYOLLARI YÖNETMELİĞİ HİÇE SAYILDI

Karayolları yönetmeliğine göre bölünmüş yol olan D100 karayolunda otomobiller için hız sınırı 110, otobüsler için 90 ve kamyonlar için de 85 kilometre. Ama şirket tarafından karayolları yönetmeliğine aykırı olarak otomobillere 70, kamyon ve otobüslere ise 50 kilometrenin üzerinde cezai işlem uygulanıyor. Karayolları yönetmeliğinin hiçe sayıldığı uygulama ile ilgili bu zamana kadar defalarca gündeme gelmesine rağmen önemli bir adım atılmadı.

KARADENİZ SAHİL YOLU ÜZERİNDE ORDU GEÇİŞLERİNDE UYGULANAN TEDES'DEN ÇEVRE İLLERDEKİ SÜRÜCÜLER ŞİKAYET EDERKEN ORDULULAR MEMNUN KALDI. (METİN AKYÜREK/ORDU-İHA)

CEZA ALAN SÜRÜCÜLERDE HARAM EDİYOR

Vatandaş kurallara uysa dahi yine de TEDES cezasına maruz kalıyor. Bölünmüş yolda hız sınırına uyan vatandaşlar kendilerine haksız yere ceza uygulanmasına tepki gösteriyor. Sistemin trafik akışını düzenlemekten daha çok sistemi kuran özel şirket ve belediyeler tarafından “gelir kapısı” olarak görüldüğünü anlatan bazı sürücüler, kesilen yüksek oranlardaki cezalara tepkilerini “Haram zehir zıkkım olsun” sözleri ile dile getiriyor.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
29 ADET YORUM YAPILDI
Osman Kayacı1 Eylül 2016 / 20:05

Böyle uygulama olmaz bana daha 1 hafta ara ile 3 ceza geldi 412 tl tutarında 3.12.2016 adamlar 5 ay sonra gönderiyor ben Hakkı’mı helal etmiyorum

  halil sahin1 Eylül 2016 / 22:05

  Osmancikta 3adet radar cezası geldi 10.3.2016 tarihinde istanbul da oturuyorum anadolu adliyesine itirazda bulundum. 6 ay sonra cezalar gelmeye başladı. 199,199,412tl devami da gelebilir. Benim gibi itirazda bulununlarin sayısı oldukça çok inşallah talebim kabul edilir.

   ibrahim boyaci9 Ocak 2017 / 20:46

   Mrb aonuc belli olsumu acaba ayni dert bendede varda kardesim

    NAZIM26 Ocak 2017 / 12:36

    69-74 ile 3 ceza 199+412+412 İNSANLARI SOYMAK İÇİN iyi yol bulmuşsunuz.Ama bu kadar beddua ve ah sizi yakacak inanıyorum.NEREDE DEVLET YETKİLİLERİ

   mevlüt demır3 Ocak 2018 / 20:09

   arkadaşlar osmancıkta 5 adet trafık cezası yedım mahkemeye verdım acaba osmancıktakı cezalar ıadeye basladımı bılen varmı.
   lutfen bılgı verın. 05436616615

Emrah Akıllı1 Eylül 2016 / 22:25

Haber baştan aşağı yanlış. Sevgili meslektaşlarım kusura bakmayın ama yine pijamalı gazetecilik yapmışsınız. Hiç araştırma yapmadan verileri uydurup sallamışsınız. 6 noktada 6 radar cihazı var. Sanırım mobese sayısı ile karıştırdınız. Ayrıca hız limitleri nasıl Karayolları yönetmeliğine aykırı. Bu limitleri belediye mi belirliyor. Belediye 50 olan limiti 70 olsun istiyor Karayolları uygun görüş vermiyor. Tüm dünyada şehir içerisinde hız sınırı 50’dir. Yol kenarları bariyerlere giriş çıkışa kapatılır da transit yol yapılırsa maksimum 82 olabilir. Siz uzayda mı yaşıyorsunuz. Olmamış kardeşim. Kusura bakmayın.

  AHMET KARADENİZ6 Eylül 2016 / 13:02

  vatandaş eleştiride haklı .. eleştirilere kızanlar konya tedes örneğine baksın. böyle tedes mi olur. baştan sona her şey yanlış. yakında bu uygulamadan dönülür.

  Vatandas15 Ocak 2017 / 21:53

  Emrah bey öncelikle bence sizin yorumunuz olmamış , tutunuz kuru, ben hayatım boyunca bir lira ceza yememiş bir insanım, gel gör ki bu osmancik denen belalı yerden geçtim ve şuan bana 4 ayrı ceza geldi toplamda 1200 kusur ve bu cezalar yarım saat içinde kesilmiş hatta ikisi arka arkaya iki dakika içinde kesilmiş, size soruyorum bu hangi adalet düzenidir? Böyle bir ceza anlayışı var mıdır? Sizinde umarım başınıza gelir, gelsin ki bizim gibi mağdur insanları anlayasiniz

ÖMER ŞAŞKIN3 Eylül 2016 / 11:16

MALESEF HERKEZ HIZ YAPIYOR RADAR OLDUGUNU BİLDİREN TABELALAR OLSADA MALESEF BEN ÖDERİM HIZ SINIRINIDA AŞARIM DERCESİNE EL İŞARETİYLE YAVAŞLA DİYE İŞARET ETSEKTE YİNEDE AKSİNE DAHADA HIZLANIYORLAR .AMA CEZA GELDİGİNDE HERKEZ BAGIRMAYA HOPLAMAYA BAŞLIYOR HALK DİLİNDE Bİ TABİR VAR TATLI TATLI YEMENİN ACI ACI GAGİRMESİ VARDIR .

  Nafiz Taştan25 Aralık 2016 / 01:22

  Sanırım bu cezaları oynayan arkadaşlar var ben gece 03 41 03 43 saatleri arasında beş ay sonra iki ayrı ceza geldi ve halan gele bileceğini korku ve dehşet le bekliyorum hizlimitim 70 cezalar 412.412 tl sanırım siz bu yolu kullanmıyorsunuz ki bu şekilde yorum yaza biliyorsunuz ben hakkımı helal etmiyorum

cemil9 Eylül 2016 / 13:57

böyle belediye yerin dibine girsin. vatandaşa tuzak kuruyor. nasıl olsa bu yoldan geçmek zorunda diyor. ama bi daha çorumdan su alanın selam verenin taaaaaaaaaa….
millet isyan ediyor bu akıllıarın aklı başına bi iş geldiğinde geliyor. koşuyor vatandaşa g.tümü kurtar diye. bir daha kurtaranınnnnnn….

Halil ibrahim yetişgen9 Eylül 2016 / 23:23

Banada aynı yerde 2 kez ceza kesildi 412 tl lik ben hakkımı helal etmiyorum zehir zıkkım olsun benim maaşıma göz koyanların gözü çıksın

  RECEP23 Kasım 2016 / 18:54

  ARKADAŞLAR BENDE 2 TANE CEZA YEDİM AYNI YOLDA 1 SAAT ARA İLE 412 TL VE BANA 3-4 AY SONRA GELDİ HARAM ZIKKIM OLSUN

mustafabal21 Aralık 2016 / 23:12

arkdaşlar…3 cezada ben yedim.. çok acı geldi. mücadele edelim. önce organize olalım. lütfen sayfama katılınız. sonra belli bir rakama ulaştığımızda planlı bir şekilde hareket ederiz..

https://www.facebook.com/osmancikcezaitiraz

Bekir olgun4 Ocak 2017 / 01:04

Bugün ve geçen ay itibariyle cezalar gelmeye başladı 57 km 70 km bu hız limitleri artırıldı diye okudum ama sonuç ne şimdi bilemedim halen resmen fotoyu mantığı yat aktarma milleti devlete sövdüruyorlar buna bir dur diyen yok mu bu işidemi sn reis çözsün valiler uyumayin

MUHİTTİN ÇOBAN18 Şubat 2017 / 00:08

27.6.2016 DA YEDİGİM CEZA 12 AYDA GELDİ 5 ADET AYNI GÜN 2VE 3 DAKİKA ARASI İLE YAZILMIŞ 1800 00 TLBÖYLE CEZAMI OLUR OSMANCIK SULH CEZA HAKİMLİGİNE DİLEKCEMİ SUNDUM 2 AY LDU CEVAP YOK DOSYAMI TAKİP EDEMİYORUM E DEVLETTEN ADIMA ACILMIŞ TÜM DAVALARA BAKIYORUM HİÇ BİRŞEY YOK VERGİ DAİRESİNE BAKTIM ÖDEMEDİGİM İÇİNDE 157 TL FAİZ YEMİŞİM EL İNSAF YAHU NE DİYEYİM EGER BU PARA BANA ÖDETTİRİLİRSE YEMİN OLSUNKİ BENİM İKİ ELİM AHİRETTE YAKALARINDA OLACAK COCUGUMUN RIZKINA GÖZ KOYANLAR BUNUN HESABINI VEREMİYECEK

  canerbüyükberker24 Şubat 2017 / 14:29

  Sy ÇOBAN BEY BENDE SENİN UĞRADIĞIN HAKSIZLİĞİN MAĞDURLARINDANIM 70 YAŞINDA EMEKLİ KANSER HASTASI BİRİYİM.03 2016 SAKARYA,DAN SAMSUNA TEDAVİYE GÖTÜRÜLDÜM HAY GÖTÜRÜLMEZ OLSAYDIMDA ÖLSEYDİM.ÖSMANCIKTAN HEP HEP ÇEZA GELİYOR.SY.TAYİP ERDOĞANIN HABERİ OLSA BUNLARI KATLAR KATLAR. ZAATEN O ÖLDÜMÜ TÜRKİYE YANDI SLM.

  merve merve19 Nisan 2017 / 20:37

  Bana da 2 ay önce geldi itiraz dilekçesi yazdım bugün aradım osmancik adliyeye 2 yıl sürer dava siz ödeyin cezayı boşuna faiz binmesin dediler.daha 30 bin itiraz var 20 dan 2017 ye geçmesi 1 ayı bulur hâkimin dediler.ve bugün 432 lira ödedim. Ben corum a hayatımda hiç gitmedim resimdeki araba benim değil koca bir minubus var resimde asla ödemem diyordum fakat odettilerya yazıklar olsun haram zikir olsun

CANER BÜYÜKBERKER12 Mayıs 2017 / 11:37

CANI YANAN SUÇSUZ OLMALARINA RAĞMEN TRAFİK CEZASIYLA CEZALANDIRILAN CEPLERİNDEN , ELLERİNDEN EKMEK PARALARI ALINANLAR. MEMLEKETİNE, DEVLETİNE FETOCULARA KARŞI O GECE ŞEHİT OLAN GAZİ OLAN BİZLER. SİZLER GÜZEL İNSANLAR.BİZLER DEVLETİMİZDEN BUNU HAK ETMİYORUZ ONLARI BAŞA GETİRDİK BİZİ İDARE ETSİNLER BİZİ HER TÜRLÜ KÖTÜLÜKTEN KORUSUNLAR AMA NE KOLLADILAR HELAL OLSUN BİZLERİ SOYANLARA DUR DEMEDİLER HELAL OLSUN.ELBET SEÇİM GENE GELECEK O ZAMAN .BİZ MAĞDURLAR SANDIKTA GENE HAYIR DEYECEĞİZ. SAYGILAR.

caner büyükberker30 Mayıs 2017 / 10:57

BENİM GİBİ CANI YANANLAR YILLARDIR SN R. TAYYİP ERDOĞANI SEVEREK GÖNÜL VERDİĞİMİZ AK PARTİYE BİZ MAĞDUR LARA SAHİP ÇIKMADIKLARI BU 1-2-3 DAKİKA ARALIKLARLA TAHAKKUK ETTİRİLEN CEZALARA VATANDAŞI SOYAMAZSIN HEY BELEDİYE DEMİYEN DEVLETE KÜSTÜK HAYIR DEDİK VE GELECEKTEDE TÜM AİLE HAYIR DİYECEĞİZ .BAŞKA ÇIKİŞ YOLU YOK .BELKİ BUNLAR GEDERSE GELENLER YARAMIZA MELHEM OLUR.SAYGILAR.

caner büyükberker8 Haziran 2017 / 12:22

BİZLERE SAHİP ÇİKMIYAN DEVLETE KÜSTÜK HAYIR DEDİK. BİZLER GELECEK SEÇİMLERDEDE TÜM YAKINLARIMIZLA AKP YE HAYIR DİYECEĞİZ.

caner büyükberker10 Haziran 2017 / 14:00

ARKADAŞLAR MAĞDURLAR BU YAZDIKLARIMIZI DEVLET YEKİLERİ HİÇ OKUMUYORMU.? ACABA BU MİLLETİN ACISINI DUYMUYORLARMI.? HEY OSMANCIK BELEDİYESİNİN BAŞKANI SANA BU İNSANLARI SOYDURMAYIZ DİYECEK HELAL SÜT EMMİŞ BİRİ YOKMU.?

caner büyükberker22 Haziran 2017 / 13:05

Hani af yoldaydı.Hani bu cezalar af olacaktı.Bakanda attı tuttu.1-2 DAKİKA ARAYLA YAZILMİŞ CEZALAR. USULSUZSE GEREĞİ YAPILAMALI DEMİŞTİ .Ve yapılmadı.mahkemeye verdik 8 -9 ay oldu ödediklerimden başka gelipte ödeyemediğim cezalarin anası faizi çiğ bibi büyüyor.yazıklar olsun haram zıkkım olsun.herkeze hayırlı bayramlar.

caner büyükberker29 Haziran 2017 / 12:49

Tüm mağdurlar bizlerin sesini duyan bir yetkili yok veya işlerine gelmiyor. belkide bizi soyanlarla dost turlar . Vatandaşı boş ver nasıl olsa seçildik diyorlar. Ama bu günün yarını var AKP Yarını var. unutmayın .bizi sevdiğimiz gönül verdiğimiz akp den nefret ettirdiniz .aferin .aferin.

Isa bakırtaş5 Ağustos 2017 / 21:29

Merhaba.bu yazilan haksiz cezalara lanet olsun deyip tükürmekten başka elimizden bışey gelmiyor anlaşılan .banada 2016 dan 3 ceza faizsiz 1000 tl yazmışlar Osmancıkta. Ne söyleyeyim Çorum şöhretini hak ediyorsun.

caner büyükberker20 Ekim 2017 / 11:12

ARKADAŞLAR HEP YAZIYORUM BELKİ BİR YETKİLİ BİR AK PARTİLİ OKURDA BİZ MAĞDURLARA ACIRDA YARDIMCI OLUR AMA NERDEEEEE.İ VE GÖNÜL VERDİĞİMİZ AKP KÜSTÜK HAYIR DEDİK .CANIMIZ YANIYOR.CANIMIZ.YAZIKLAR OLSUN.

caner büyükberker16 Kasım 2017 / 16:57

Çok Sayın cumhur başkanımız nasıl com filmi mağdurlarının imdadina yetişti sağ olsun var olsun birde şu osmancıktan 1-2 dakika aralıklarla trafik cezalarıyla defalarca cezalandırılan mağdurların imdadına yetişse diye dua ediyorum .saygılar.

caner büyükberker27 Kasım 2017 / 14:00

BEN YAZIYORUM AMA 1 -2 DAKİKA ARA İLE TAHAKKUK ETTİRİLMİŞ CEZALARA İTİRAZDA ETTİM MAHKEMEYE VERDİM. ANCAKJ 13 AY OLDU MÜSFET MENFİ BİR CEVAP GELMEDİ. AMA BİR YETKİLİ BU HAKSIZLIĞA ÇARE BULMUYOR.BED DUA EDE EDE ÖDÜYORUM.

Nizamettin Gündüz20 Aralık 2017 / 14:38

Geçen sene 199 ve 412 TL olarak iki ceza verdiler.. Hemde 56 km hıza. eylül ayı gibi gibi mahkemeye itirazda bulundum. Hala bir ses çıkmadı. Hiç bir şey adam gibi çalışmıyor.

Aldıkları paralar haram zıkkım olsun saten.. Haraca bağlamışlar, şehirlerarası yolda..

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER