SON DAKİKA

ÇORUM TİME

ÇORUM’DA HIZLI TRENE KAVUŞACAK

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Çorum’un hızlı tren yatırımının Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın takibinde olduğunu açıkladı.

ÇORUM’DA HIZLI TRENE KAVUŞACAK
Bu haber 02 Şubat 2019 - 22:57 'de eklendi

Bir dizi ziyaret ve incelemelerde bulunmak üzere Çorum’a gelen Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle bir araya geldi. Oktay, toplantıda savunma sanayi, yeni hedefler ve terörle mücadele konusunda açıklamalarda bulundu. Savunma sanayinde Türkiye’nin geldiği noktanın gurur verici olduğunu dile getiren Oktay, “Burada geleceğimiz konumda hepimizi çok daha gururlandıracak. Bugün sadece kara, hava ve deniz araçlarıyla değil insansız ve silahlı hava araçlarıyla dünyadaki ilk üç veya dört ülke konumundayız. Birkaç ülke varsa onlardan birisi biziz. Şimdi artık burada birileri bize yok F-35’i verdik, öbürünü aldınız veya almadınız gibi hiç kimsenin ağız kokusuyla uğraşamayız. Kendi işimizi kendimiz yaparız dedik. Sizlerde bunu yakından takip ediyorsunuz. Savaş uçaklarımız dahil hem insanlı hem insansız jetlerimiz dahil burada çok ciddi çalışmalarımız var. Bunu da Cumhurbaşkanımız her fırsatta ifade ediyor. Çorum’un savunma sanayi alanında ciddi alt yapısı var. Bu öyle bir sektör ki kendinizi başka alana taşımanız gerekiyor. Sertifikalandırmanız gerekiyor. Yatırım yapmanız gerekiyor. Biraz sabır istiyor. Sabır gösterip o yolu yürüdüğünüzde kendizi kendi firmanızı tamamen ayrıştırmış oluyorsunuz. O sektöre Çorumluları hazırlamakla ilgili elimizden ne geliyorsa onu yaparız” dedi.

ÇORUM’UN BÜYÜK POTANSİYELİ VAR

Savunma sanayinde yakalanan başarıyı sivil alanlarda da yakalamak istediklerini açıklayan Oktay, “Bunun ötesinde başka bir derdimiz arzumuz var. Savunma sanayinde bir ivme yakaladık. 2 milyar doları aşan bir ihracat miktarımız var. Ancak yeterli mi kesinlikle değil. Orası katma değeri yüksek ürünlere ulaşmamış gerekiyor. Hani orta gelir tuzağına düşmeyeceğiz diyoruz ya bu sektör o sektörlerden birisi. Muhteşem bir ivme yakaladık. Hem kamu şirketleri hem özel sektörümüzle birlikte. Aynı başarıyı sivil alanlarda da yakalamak istiyoruz. Sağlık sektörü bunun olmazsa olmazlarından birisi. Hem ilaç üretimi hem medikal ekip ekipman araç noktasında. Bu alanda baktığımızda çok ciddi ithalat yapan bir ülkeyiz. Cari açık diyoruzya, Ödemeler dengesi diyoruz burada hedeflerimiz var. Bunları düşürmekle alakalı. Ulaştırmada da bu böyledir. Enerjide de bu söyle. Telekominikasyon ve haberleşmede de bu böyle., Çorum’da bu potansiyel var. Yeni bir kalkınma hamlesi derken kast ettiğimiz bu. Yeni hedefler” ifadelerini kullandı.

HIZLI TREN ERDOĞAN’IN TAKİBİNDE

Konuşmasında Çorum’a yapılan yatırım ve hizmetleri özetleyen Oktay, Çorum’un demiryolu beklentisine dikkat çekerek, “Sanayicilerimiz başta olmak üzere, tüm Çorumlu kardeşlerimiz Hızlı Tren’in tamamlanmasını sabırsızlıkla bekliyorlar. Bu hızlı tren hattıyla Çorum, bir taraftan Karadeniz’e, bir taraftan Sivas-Erzincan üzerinden Doğu Anadolu’ya, bir taraftan da Akdeniz ve Ege Bölgelerine bağlanmış olacak. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan bu konudaki ilerlemeleri bizzat takip etmektedir” diye konuştu. Çorum’un çok daha iyisine, çok daha güzeline layık olduğunu bildiklerini anlatan Oktay, Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin getirdiği yeni yönetim anlayışı doğrultusunda yerel yönetimlerde Çorum’un gelişmesini artırarak sürdüreceğini kaydetti.

YETERLİ BİR DEVLET YATIRIMI YOK

İş alemine seslenen Oktay, şöyle dedi; “Çorum’un başarılarıyla iftihar ediyoruz. Sizler 2002’ye kadar şehrinize yeterli devlet yatırımı yapılmamasına rağmen yılmadan çalışan, Çorum’un topraklarına hayat verenlersiniz. Sizler şu koca bozkırda kendi emeğinizle, kendi sermayenizle fabrikalar kurdunuz. Sizlerin gayretleriyle Çorum bugün adeta bir sanayi vahasına dönüşmüştür. Üstelik bu fabrikalar bugün yalnızca ülkemize hitap etmiyor; dünyanın bir çok ülkesine ihracat yapıyorsunuz. Dünya’nın birçok ülkesinde siz Çorumlu kardeşlerimizin ürünlerine rastlıyoruz. Sizlere daha iyi hizmet etmek için, bizler de gecemizi gündüzümüze katıyoruz. Burada da sizlerin sıkıntılarını ve taleplerini dinledik. Bunların çözümü için gönülden çalışacağımızı bilmenizi isterim.

ÇORUM ÖNEMLİ BİR ÜRETİM MERKEZİ

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan yerelde sizlerin beklentilerinin ne olduğunun bilincindedir ve yapılanları bizzat takip etmektedir. Özellikle sanayi, altyapı, ulaşım ve kamu yatırımları alanında sizlerin ihtiyaçlarının, talep ve beklentilerinin farkındayız. Çorum’un bölgede en önemli üretim merkezlerinden biri olduğunun bilincindeyiz. Adeta bir KOBİ Başkenti olan Çorum’a dün olduğu gibi gelecekte de teşvik ve lojistik imkanlar açısından gereken destek verilecektir. İnşallah sizler bizi desteklediğiniz sürece, biz de sizin için çalışmaya, üretmeye, ter dökmeye devam edeceğiz.
Kapımız ve gönlümüz siz değerli hemşehrilerimize her zaman açıktır ve açık kalmaya da devam edecektir. Allah’a emanet olun.”

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
2 ADET YORUM YAPILDI
Rustem2 Şubat 2019 / 23:21

Ben hala inanmıyorum Çorum’a hızlı tren geleceğine Çorum bu adaletsizliği hak etmiyor yıllarca akp ye oy verdi hep birinci parti seçti akp ne yaptı Çorum’a hızlı treni Çorum hak ediyor

Sufi3 Şubat 2019 / 12:46

Bu şekilde görüntü veriyonuz ne çıkıyor hiç bir şey bunlarda bişey çıkmaz chp belediye başkanlarını açığa alıyoruz akp kendi belediye başkanlarınızın pislikliklerin örtbas torpil adam kayırma görevine ihanet dolayısıyla vatana ihanet

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER