SON DAKİKA

ÇORUM TİME

ÇORUM’DA İL GENEL MECLİSİ’NDEN İKİ BAŞKAN ADAYI ÇIKIYOR

ÇORUM’DA İL GENEL MECLİSİ’NDEN İKİ BAŞKAN ADAYI ÇIKIYOR
Bu haber 25 Ekim 2013 - 10:40 'de eklendi

                                                      İL GENEL MECLİSİ BAŞKANI MUSTAFA EKER ÇORUM MERKEZE ADAY

mustafa eker çorumÇORUM’un başarılı siyasetçilerinden İl Genel Meclisi Başkanı Mustafa Eker’e de Belediye Başkan Aday Adayı olması yönünde bazı sivil toplum kuruluşlarından teklif götürüldüğü öğrenildi. Çorum’da yaklaşan yerel seçimler öncesi siyaset kulisleri oldukça hareketlendi. AK Parti’de mevcut Belediye Başkanı Muzaffer Külcü’nün tekrar aday olacağını açıklaması, partinin eski il başkanı Mehmet Karadağ ile eski merkez ilçe başkanı Haşim Ahlatçı’nın da aday adaylığına hazırlanmaları gözleri iktidar partisine çevirdi. Kulislere bugünde İl Genel Meclisi Başkanı AK Partili Mustafa Eker’le ilgili olarak bir başka gelişme yansıdı. 5 yıldır Çorum’da İl Genel Meclisi Başkanlığı görevini yürüten Mustafa Eker’e Belediye Başkan Aday Adayı olması yönünde bazı sivil toplum kuruluşlarından teklif götürüldüğü öğrenildi. Eker’e parti içerisinden önemli bir kesimin de destek vereceği kulislere yansıdı. Kırsalda çok sevilen, özellikle köylerde içme suyu, kanalizasyon, yol yapımı ve parke taşı gibi konuların çözümünde aktif rol alan Mustafa Eker’in adaylığına köy muhtarlarının “hizmette aksama olur” düşüncesi ile çok sıcak bakmadıkları da siyasi çevrelerde konuşulur oldu. Eker’e ulaşan bazı köy muhtarlarının da İl Genel Meclisi Başkanlığı’nı bırakmamasını istediği, hizmetin devamından yana olduklarını söylediği dile getiriliyor. Tüm bu gelişmeler yaşanırken Ankara’ya çağrılan Mustafa Eker’in bu süreçte nasıl bir yolahmet ertekin çorum 1 izleyeceği de şimdiden merak konusu oldu.

İL GENEL MECLİSİ ESKİ BAŞKANI ERTEKİN’DE İSKİLİP’TEN ADAY

2014’te yapılacak olan mahalli seçimler için aday adayları başvurulara başladı. İskilip’ten ilk başvuruyu Ak Parti’ye Recep Çatma yaptı. Yusuf Kaya, Ahmet Ertekin ve Melih Alpsar’da başvuru yapmak üzere.
İlk açıklama Hasan Çalık’tan gelmişti adaylık başvurusunu ise henüz yapmadı. 1 Kasım mesai bitimine kadar aday adaylığı başvurusu devam edecek.
Memurlar 1 Aralık-17 Aralık tarihleri arasında görevlerinden istifa ederek aday adayı olabilecekler. İskilip’te belediye başkan aday adayı olacak isimler arasında İl Genel Meclisi eski Başkanı Ahmet Ertekin, İskilip Belediye Başkan Yardımcısı Melih Alpsar ve İskilip eski Belediye Başkanı Mustafa Çalık’ın oğlu Hasan Çalık dikkat çeken isimler arasında bulunuyor.

ADAYLARI BELİRLEYECEK EKİP

Partinin Merkez Yürütme Kurulu’nda (MYK) görevli 16 genel başkan yardımcısı ve grup başkanvekili liderliğinde oluşturulan ekipler, öncelikli olarak bu hafta sonu büyükşehirlere giderek temayül yoklamasını başlatacak. 5’er kişiden oluşan 16 ayrı ekip toplamda 80 kişilik çalışma grubunu oluşturuyor.

5’ER KİŞİDEN OLUŞACAK

Başbakan Erdoğan başkanlığındaki son MYK toplantısında, belediye başkan adaylarının belirlenmesi için 81 ilde temayül yoklamasını yapacak çalışma grupları belirlendi. 81 il öncelikli olarak 16 farklı bölgeye ayrıldı. MYK üyesi genel başkan yardımcıları ve grup başkanvekillerinin ‘başkan’ olarak görev yapacağı gruplarda ayrıca 4 üyenin de bulunması kararlaştırıldı. Her grupta MYK üyesi 1 başkanın yanında kadın ve gençlik kollarından 2 isim, 1 adet milletvekili ve 1 de MKYK üyesi bulunacak. Öncelikli olarak 16 farklı grup bu pazar günü 16 büyükşehire giderek temayül yoklamasını yapacak. İllerdeki temayül yoklamalarında aday adaylarına oyları, il-ilçe başkanları ve yönetim, partinin belediye meclis üyeleri, il genel meclisi üyeleri, kadın ve gençlik kolları icra kurulu üyeleri verecek.

‘ÖZEL EKİP’LE İSTİŞARE

16 MYK üyesi başkanın koordinesinde gerçekleşecek temayül yoklamalarının sonuçları kesinlikle açıklanmayacak. Sonuçlar doğrudan Ankara’ya, yani AK Parti Genel Merkezi’ne ulaştırılacak. AK Parti Genel Başkanı sıfatıyla Başbakan Erdoğan, burada kendisinin özel görevlendirdiği 9 kişilik ekiple birlikte sonuçları değerlendirecek. Aday adaylarının il ve ilçelerinde aldığı oylar ilk defa burada masaya yatırılacak. Edinilen bilgilere göre, Başbakan’ın 9 kişilik özel ekibinde Mustafa Şentop, Mehmet Ali Şahin, Ekrem Erdem,Menderes Türel, Haluk İpek, Nurettin Canikli, Mustafa Ataş, Güldal Akşit ve Zafer Çubukçu bulunuyor. Belediye başkan adaylarıyla ilgili nihai kararı Erdoğan, bu 9 kişilik ekibiyle birlikte verecek. Erdoğan ihtiyaç duyarsa bu 9 kişilik kadroyu daha da genişletecek. (Çorum Time)

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER