SON DAKİKA

ÇORUM TİME

ÇORUM ÜRETTİ TÜRKİYE ALKIŞLADI

Doğalgaz çıkartma faaliyetlerinde kullanılmak için ABD’den ithal edilen glikol ünitesi, Çorum’daki bir firma tarafından yüzde 100 yerli imkanlarla yarı fiyatına geliştirildi.

ÇORUM ÜRETTİ TÜRKİYE ALKIŞLADI
Bu haber 25 Nisan 2018 - 20:43 'de eklendi

Firmanın genel müdürü Cazgır “TPAO mühendisleri ihtiyaçları doğrultusunda bir dizayn geliştirdiler ve bunu bizimle paylaştılar. Biz de ilk cihazı yapıp gönderdik. Sipariş üzerine iki cihaz daha yaptık. Glikol ünitesi Türkiye’de ilk kez üretildi” dedi. Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığınca (TPAO) doğalgaz çıkartma faaliyetlerinde kullanılmak üzere ABD’den ithal edilen glikol ünitesi, Çorum’daki bir firma tarafından yerli imkanlarla üretildi.

2 ÜNİTE DAHA SİPARİŞ GELDİ

TPAO ile Çorum Organize Sanayi Bölgesinde faaliyet gösteren Cazgır İnşaat Isı Sistemleri AŞ arasında yapılan protokol kapsamında üretilen glikol ünitesi TPAO’ya teslim edildi. Çıkartılan gazın sudan ayrıştırılarak saf hale gelmesini sağlayan ünite, testlerden başarıyla geçti. Bunun üzerine TPAO, Cazgır İnşaat Isı Sistemleri AŞ’ye 2 ünite daha sipariş verdi.

FİRMA YENİ HEDEFİ AÇIKLADI

Firmanın genel müdürü Orhan Cazgır, geliştirdikleri glikol ünitesinin, ithal edilenlere göre yarı yarıya daha ucuz olduğunu söyledi. TPAO’nun doğalgaz çıkartmakta kullandığı glikol ünitesini bugüne kadar ABD’den ithal ettiğini anlatan Cazgır, “TPAO mühendisleri ihtiyaçları doğrultusunda bir dizayn geliştirdiler ve bunu bizimle paylaştılar. Biz de ilk cihazı yapıp gönderdik. Sipariş üzerine iki cihaz daha yaptık. Glikol ünitesi Türkiye’de ilk kez üretildi. Amerika’dan ithal edildiği fiyatın yarı fiyatına Çorum’da üretmeyi başardık” dedi. TPAO’nun desteğiyle glikol ünitesinin ihracatını da yapmayı planladıklarını dile getiren Cazgır, seri üretime geçerek maliyeti düşürdükten sonra uluslararası pazarlara açılacaklarını kaydetti.

DÜNYA ÇAPINDA MARKA OLACAK

39 senelik geçmişi olan, 25000 m2 açık, 6300 m2 kapalı alanda kurulu, yaklaşık 100 kişinin çalıştığı firmalarının, basınçlı kap üretimi alanında, üstün donanımlı iş gücü, yüksek teknolojisi, kapasitesi ve sahip olduğu sertifikalarıyla dünya çapında bir üretici ve servis sağlayıcısı olduğunu belirten Orhan Cazgır, “CAZGIR Kreyojenik Tanklar, Offshore&IMO Konteynerler, Tankerler, Özel Kreyojenik Ekipmanlar ve Gaz Tankları, Petrol Ekipmanları alanlarında uzmanlaşmış, uluslar arası olarak akredite edilen bir basınçlı kap üreticisidir. Sertifikalarımız; Ürünlerimiz CE, PED, TPED, ADR/RID, IMDG, T75, EN 12079-2, DNV 2.7.1., ASME S,U,R, NB, GOST ve DOT sertifikalıdır. Her geçen gün referanslar listemiz artmakta ve ABD, Avusturalya, Polonya, Rusya, Suudi Arabistan, Mısır ve daha bir sürü ülkede ürünlerimiz yer almaktadır.

ÇAMUR DAMITMA TANKI ÜRETTİ

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) tarafından yurt dışında 2,5 milyon dolara yaptırılan çamur damıtma tankını, 670 bin dolara üretebiliyoruz. TPAO’ tarafından petrol kuyularında kullanılmak üzere yaptırılan 7 arıtma tankından 4.sünün yapımını tamamladık. Petrol sondajında kullanılan yurt dışında aldığımız bu sistemleri artık üst yöneticilerin ve hükümetin destekleriyle Türkiye’de Çorum’da imal ediyoruz” dedi.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER