SON DAKİKA

ÇORUM TİME

ÇORUM’DAN GOLONYA MARKASI ÇIKTI

Çorum’da 3 genç girişimci tarafından Türk kozmetik sektörüne kazandırılan GOLONYA markası ülke genelinde olduğu gibi Çorum’da da büyük beğeni topladı.

ÇORUM’DAN GOLONYA MARKASI ÇIKTI
Bu haber 29 Ağustos 2017 - 21:38 'de eklendi

Ali İlker Tosun, Ahmet Burak Boyraz ve Tuğrul Topuz isimli genç girişimciler GOLONYA ismi ile ülke genelinde önemli bir başarıya imza attılar. Projenin mimarlarından Ali İlker Tosun, Çorum halkının Golonya’ya olan ilgisinden memnun olduklarını ifade ederek; “Tabi ki Çorum markasına sahip çıkıyor ve çıkmaya da devam edecek. Markalaşma hareketimize destek verenlere teşekkür ediyoruz. Şükranlarımızı sunuyoruz. Bizim ürünümüzün diğer markalardan farkı kokusunun dışında tarzının da esprili ve farklı olmasıdır. Golonya üzerindeki hikâyelerin esprili bir dille kullanıcıya ulaşmış olması bizi diğer markalardan ayıran unsurlardan biri oldu. Golonya’ya gerek internetten gerekse de satış yerlerinden ulaşmak çok kolay. İlerleyen zamanlarda Türkiye’de kendini kanıtlamış büyük firmalarda Golonya markamızla daha sık karşılaşacaksınız” dedi.
golonya çorum (1)
BAYRAMDA TERCİHİNİZ ‘GOLONYA’ OLSUN

Bayramların vazgeçilmezi olan kolonyaların satışı da bayrama sayılı günler kala hızlandı. Tamamen Çorumlu gençler tarafından üretilen GOLONYA markasına çok kolay ulaşabilirsiniz. Çorum’da Adil Kayışoğlu, Lütfü Karakuş Kuruyemiş, Kardeşler Kuruyemiş, Lebilebi Kuruyemiş, Bahçeli Gıda, Güneş Gross’da satışı yapılırken, internet üzerinden www.golonya.com adresinden de sipariş verebilirsiniz.
golonya çorum üretim (2)
GOLONYA ÜRETİM FİKRİ NASIL GELİŞTİ

Ali İlker Tosun: Açıkçası böyle bir düşüncemiz yoktu. Parfüm için reklam şirketimize kutu gibi görsel tasarımlar hazırlatmaya gitmiştim. Hali hazırda Türkiye’de 54 şubesi bulunan Alescia Parfüm markamız mevcuttur. Parfüm görselleri için reklam şirketine gittiğim de kendiliğinden gelişen bir konu oldu. Tasarımcımız “Neden kolonya sektörüne girmiyorsunuz adı da Golonya olabilir. Hem akılda kalıcı hem de marka olabilecek bir isim” dedi. O an işin açığı bu fikir kulağa hoş geldi. Aklıma yattı. Bu konu üzerinde uzunca bir süre denemeler yaptım. Konuyu daha da geliştirerek Golonya markasını oluşturmuş olduk. Tasarımcımızın söylediği konu şuan marka olma yolunda emin adımlar ile ilerleyen bir proje oldu.
golonya çorum (3)
3 genç girişimci olarak bu işe nasıl başladınız. Kısaca sizleri tanıyabilir miyiz?

Ahmet Burak Boyraz: Endüstriyel tasarım mezunuyum. İş hayatına 2010 yılında atıldım. Boyraz Group bünyesinde bulunan Tarımex Dış Ticaret firmasında yöneticilik yapmaktayım. Aynı zamanda Genç MÜSİAD Çorum Şubesi Başkanıyım. İlker ve Tuğrul’la tanışıklığımız Genç MÜSİAD ile olmuştur.

Ali İlker Tosun: İngilizce İşletme Eğitim mezunuyum. Yıllardır kozmetik imalatı yapan ve Türkiye genelinde 54 şubesi bulunan Alescia markasıyla yurt içi ve yurt dışına hizmet vermekteyiz. Çorum MÜSİAD Şubesi Yönetim Kurulu Üyesiyim. Ahmet ve Tuğrul ile Genç MÜSİAD Çorum Şubesi’nden gelen dostluğumuz ortaklık ile taçlanmış oldu.

Tuğrul Topuz: Halkla İlişkiler mezunuyum. Türkiye genelindeki Özdilek markasının Orta Karadeniz ve İç Anadolu Bölge distribütörüyüm. Aynı zamanda Genç MÜSİAD Çorum Şube Başkan Vekiliyim. Ahmet ve İlker ile benim dostluğumda Genç MÜSİAD’dan gelmektedir.

Peki, GOLONYA markasında buluşmanız nasıl oldu?

Ahmet Burak Boyraz: (gülümsüyor) İşin açığı biraz komik oldu diyebilirim. Tuğrul Bey ile bir seyahate çıkacaktık. Seyahat öncesi Ali İlker Tosun ile bir araya gelmiştik. İlker kardeşimiz Golonya markasının prototipini yapmıştı. Bizde yola çıkmadan deneme imkânı bulduk. Bizim yola çıkmamız ile Golonya’yı denememiz bir oldu. Çorum’dan Sungurlu ilçemize geldiğimizde koku ilk kullandığımız gibi tesir ediyordu. Sonra Ankara’ya vardığımızda halen kokunun etkisinin devam ettiğini hissettik. O an bir kolonyanın bu kadar uzun süre kokusunun kalması bizi şaşırttı. Koku çok uzun süre tesir etti. Bende farklı fikirler oluşmaya başladı. Bunun üzerine düşünmeye başladığımda bu işin bir yerinde olmamız gerektiğine kanaat getirdim. Tuğrul kardeşime hemen düşüncelerimi anlattım. Bu konuyu ilk ona açtım. Daha sonra sıcağı sıcağına heyecandan bu konuyu hemen İlker abimizle paylaştım. Bu işin içerisinde bizim de olmak istediğimizi ilettim. GOLONYA’yı Türkiye markası yapmayı söyledim. Butik bir projeden Türkiye markası haline getirme süreci böylelikle başlamış oldu.

Ali İlker Tosun: (gülümseyerek) Bende bu konuda birşeyler söylemek istiyorum. Böyle bir teklifte bulunduklarında benimde görüştüğüm bir kişi vardı. Golonya’yı birlikte ilerilere götürmek istediğim, işin online satışı ile alakalı söz verdiğim arkadaşım vardı. Ahmet ve Tuğrul Bey ile şuan röportajı yaptığımız masada bir araya geldik. Ben daha önceden ürünün satışı ve pazarlaması konusunda sözverdiğim birinin olduğunu söyledim. Onlara o arkadaştan bahsettim. Bir nevi projeye söz ile ortak ettiğim bir arkadaşımız vardı. Tam bu konuları konuşurken o arkadaşımızdan bana mesaj geldi. İşlerinin yoğunluğundan dolayı bu işin içerisinde olamayacağını belirtmiş. O anda ben Ahmet ve Tuğrul kardeşimize hayırlı olsun dedim ve üç ortak bu işe başlamış olduk. Yani bizim bu işe başlamamız GOLONYA’ya inanan 3 arkadaşın girişimi ile olmuş oldu.
golonya çorum (2)
GOLONYA’nın reklamlarında ”Gülümseten Koku” sloganını görüyoruz. Neden bu sloganı kullandınız?

Biz ürüne destek olmak için firma olarak dağıtmak için ürün siparişi vermiştik. Sipariş ettiğimiz Golonya’ları hediye olarak çevremizdeki insanlara verdik. Bu süreçlerde şunu gördük eline Golonya’yı alan her insanın gülümsediğini farkettik. Sloganımızda bu şekilde çıkmış oldu.

GOLONYA’ya insanların tepkisi nasıl oldu?

Golonya’yı kullanan insanların gülümsemelerinin yanında sosyal ağlarda paylaştıklarını gördük. Golanya’yı kullanan herkes bu işin çok güzel yerlere varacağını ve buna herkesin inandığını görmek bizleri ayrıca mutlu etti. Golonya’yı kullanan tanıdık tanımadık herkes bu işe inanmışken bizim marka olma yolunda ilerlememiz yavaş yavaş olmamalıydı. O yüzdendir ki inancımız en üst seviyelerde oldu. Çorum’dan böylesi bir ulusal markayı çıkarttığımız için gurur duyuyoruz.

Golonya’nın çeşitleri var mı? Sizi diğer kolonya markalarından ayıran özelliğiniz nedir?

İlk çıkışımız 4 çeşit koku ile oldu. Tuzsuz Deniz Kokusu, Ekşi Mandalina Kokusu, Baharat Kokusu ve Ege İnciri Kokusu bizi farklı kılan koku çeşitlerimiz oldu. Diğer markalardan bizi ayıran en büyük özelliğimiz, klasik limon kokularının dışında parfümsü kolonya ile bu pazara girmemiz oldu.

Peki, başka kokularda olacak mı?

Tabiki olacak. Şuan üzerinde çalıştığımız iki kokumuz daha var. Bu kokularımızda sürpriz olacak. İlerleyen süreçlerde yeni tarz kokularımızı tüketicimizin beğenisine sunmayı planlıyoruz.

Golonya satışları nasıl gidiyor. Talep olarak hedeflediğiniz noktada mı?

Tuğrul Topuz: Bu işe ilk başladığımızda tabiki bir hedef belirledik. Şuan ki geldiğimiz noktada hedeflediğimizin çok üzerinde bir talep ile karşılaştık. Normal satışlarımızın yanı sıra tüm Türkiye’de şubeleri olan ulusal marketler olsun, hazır giyimin öncü markaları olsun bu anlamda kapımızı çaldı. Görüşmelerimiz devam ediyor. İnsanlar şuan da Türkiye genelinde kendini kanıtlamış belli başlı kuruluşlarda Golonya markasına ulaşabiliyor.
golonya çorum üretim (1)
Çorum GOLONYA’ya sahip çıkıyor mu?

Ahmet Burak Boyraz: Elbette çok güzel gelişmeler oldu. Çorum insanı markasına sahip çıktı ve çıkmaya da devam ediyor. Ben bu anlamda özellikle şunu belirtmek isterim, bizim tanımadığımız insanlar bile sosyal medya üzerinden bizim reklamımızı yapmaktadır. Çok güzel yorumlar yapılarak aldıkları Golonya’yı sayfasında paylaşan herkese canı gönülden teşekkür ediyorum. Çorum markasına sahip çıkıyor ve bu bizi çok mutlu ediyor.

Son olarak neler söylemek istersiniz?

Biz Çorum’dan ulusal bazda bir marka oluşturduğumuz için çok memnunuz. Çorum markasına sahip çıkıyor ve çıkmayada devam etmesini istiyoruz. Markalaşma hareketimize destek verenlere teşekkür ediyoruz. Şükranlarımızı sunuyoruz. Bizim ürünümüzün diğer markalardan farkı kokusunun dışında tarzının da esprili ve farklı olmasıdır. Golonya üzerindeki hikâyelerinesprili bir dille kullanıcıya ulaşmış olması bizi diğer markalardan ayıran unsurlardan biri oldu. Golonya’ya gerek internetten gerekse de satış yerlerinden ulaşmak çok kolay. İlerleyen zamanlarda Türkiye’de kendini kanıtlamış büyük firmalarda Golonya markamızla daha sık karşılaşacaksınız. Buradan markamızın tanıtımına katkı sağlayan Çorum Time ekibine çok teşekkür ediyoruz. ”Gülümseten Koku” Golonya’yı elinize aldığınızda sizinde gülümsemeniz dileğiyle herkese şükranlarımızı sunuyoruz.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER