SON DAKİKA

ÇORUM TİME

CAMİ MAKETİNİ 6 YILDA TAMAMLADI

Çorumlu metal sanatçısı emekli öğretmen Hasan Tuluk, dün varken bugün yok olmaya yüz tutmuş Anadolu kültürünü metale yansıtarak yaşatıyor.

CAMİ MAKETİNİ 6 YILDA TAMAMLADI
Bu haber 26 Ocak 2019 - 12:10 'de eklendi

Bakır, demir ve pirinci işleyerek sert metale hayat veren Hasan Tuluk, 60 yıldır eserlerinde hayran olduğu Anadolu insanını ve köy hayatını işliyor. Tuluk, eserleri arasında en kıymetlisinin Mimar Sinan’ın ustalık eseri olarak kabul ettiği Selimiye Camisi’nin pirinçten yapılmış maketi olduğunu belirtiyor. Tuluk yaptığı işi hayatının bir parçası olarak görüyor ve gece gündüz yeni eserler hazırlamak için çalışıyor. En son çalışması olan “Selimiye Camii Maketi”nin yapımı ise altı yıl sürmüş. Sadece kubbesinde 500 bin çekiç darbesi olduğunu söyleyen Tuluk’un bu çalışmasındaki ayrıntılar görülmeye değer nitelikte.

6 YAŞINDA ÇIRAKLIĞA BAŞLADI

Çorum’da Bakırcılar sitesinde 6 yaşında çıraklığa başladığını ve geçmişten gelen geleneği geleceğe taşımaya çalıştığını kaydeden Hasan Tuluk, “Çalışmalarım kara kalemle başladı, sonra yağlı boya çalışmam başladı, sonra çalışmalarımın daha kalıcı ve gelecek kuşaklara bir mesaj olması için metale yansıttım. Dünya kültür mirası listesine girmiş Edirne Selimiye Camiini 1/100 ölçekli halini dövme pirinçten maketini yaptım. Yaptığım çalışmalarda makine işçiliği yok. Bugüne kadar 60’ın üzerinde ödülüm var. 1996 yılında da uluslararası düzenlenen 5 ülkeden 41 sanatçının 120 eserin katıldığı yarışmada Türkiye’ye birincilik kazandırdım” diye konuştu.

ÇEKİÇ SESLERİ ARASINDA BÜYÜDÜ

Doğma büyüme Çorumlu olan Tuluk, bakır ile henüz ilkokula giderken tanışmış. Babasının teşvikiyle Bakırcılar Arastasında bakır ustalarının ve çekiç seslerinin arasıda büyüyen Tuluk, Sanat Okulu-Demircilik bölümünü, ardından da Teknik Öğretmen Okulu-Metal İşleri bölümünü bitirerek, bakır ile teknik anlamda da tanışmış.

TULUK ESERLERİNİ EVİNDE YAPTI

Yıllarca evindeki salonda çalışan Bakır sanatçısı, “Eşim ve üç çocuğum bir sobalı salonda, benim çekiç darbelerime tahammül etti; ama beni her zaman desteklediler” diyor, eski günleri hatırlayarak. Kara kalem, yağlıboya resim ve musikiyle de ilgilenen sanatçı, “Benim eserlerimi gören herkes mutlaka kendinden bir şeyler bulur,” diyor ve çekicinin ritmini dinleyerek, gönül telindeki melodisinden kendi yazdığı sözlere besteler yaptığını söylüyor.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
1 ADET YORUM YAPILDI
Ahmet KURTOĞLU26 Ocak 2019 / 19:15

Sayin Hasan ogretmenimin sevgi ve muabbet ile ellerinden öpüyorum 1980-1983 yıllarda öğrencisi idim o dönemde bu çalışmalarını atölyede tutku ile pirince geçmişteki kara sabana at ve öksüzlere sekil verdigine şahit oldum sayın öğretmenim sizi seviyorum hakkınızı helal edin size saglik ve huzur dolu bir hayat sürün hakkınızı helal edin

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER