SON DAKİKA

ÇORUM TİME

UĞUR BARLIK’TAN ‘BÜYÜK’ BAŞARI

Çorum’un tanınmış sanayici ve işadamlarından Uğur Barlık, İzmir Organize Sanayi Bölgesi’ndeki tesisinde hurda metal ve cevherden kobalt elementini üretti.

UĞUR BARLIK’TAN ‘BÜYÜK’ BAŞARI
Bu haber 19 Aralık 2018 - 15:40 'de eklendi

Seçimli kobalt ve nikel oranı yüksek hurdaları geri dönüştüren Has Chem’in pilot tesisi aylık bir ton kobalt kapasitesiyle üretime başladı. Türkiye’nin ithal ettiği elementlerin üretimini yapmak için geçen yıl faaliyete başladıklarını belirten firma ortaklarından Çorumlu işadamı Uğur Barlık, “Başlangıçta Türkiye’de üretimi olmayan mangan sülfat tesisi kurmak için yola çıktık. Gübre olarak kullanılan bu ürünü laboratuvar ortamında geliştirdik ama piyasaya sunmadık. Enerji depolama ürünlerinde kullanılan nikel ve kobalt gibi elementlerin de önem arz ettiğini düşünerek çalışmalarımızı bu yöne kaydırdık” diye konuştu.

TÜRKİYE AÇISINDAN BÜYÜK GURUR

Dünyada akaryakıtlı araçların yerini yavaş yavaş elektrikli araçlara bıraktığına işaret eden Barlık, “Enerjiyi depolamak için kobalt elementi gerekiyor. Yıllık 120 bin ton dolayında üretimi olan kobaltın yarısını Demokratik Kongo üretiyor. Türkiye’de 8-10 yerde kobalt içeren madenler var ama cevherdeki oranı çok düşük olduğundan şimdiye kadar değerlendirilmedi. Ne cevherden ne de hurdadan kobalt üretimi ülkemizde yok. Zenginleştirilmiş cevher ya da hurda yurtdışına gönderiliyor, daha sonra işlenmiş ürün ithal ediliyor” dedi.
Şirket olarak önceliği hurdadan ayrıştırmaya verdiklerini belirten Barlık, “Bir aydır pilot tesisimizde üretime başladık. Devletten destek alabilirsek çok hızlı bir şekilde büyük bir tesis kuracağız, alamazsak kendi imkanlarımızla kapasitemizi artıracağız. İlk ürünlerimizi önümüzdeki aylarda pazara sunmayı planlıyoruz” diye konuştu.

ELEMENTLERİ ÜRETMEYİ BAŞARDIK

Dünyada kobalt üretiminin yarısını, Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nin gerçekleştirdiğini, dünyanın toplam üretiminin ise 110 bin ton civarında olduğunu anlatan Uğur Barlık, Türkiye’de yerli otomobil üretmek üzere harekete geçen 5’li grubun, büyük yatırımlar yapmasına rağmen sonuç alamadığına da dikkat çekerek şu bilgileri verdi:

“Şu anda düşük oranlı nikel zenginleştirilerek Çin’e gönderiliyor ve Çin’den nikel sülfat olarak geliyor. Yani, tamamen dışa bağımlı bir teknoloji söz konusu. Biz ise, bir yıllık laboratuvar çalışması sonucunda, yerli üretimi başardık. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı da bizi izliyor ve ayrıntılı raporumuzu bekliyor.”

Dünyada kobalta olan ihtiyaç sürekli arttığı için, tonu 20 bin dolardan 90 bin dolara çıktı. Şimdilik biz, aylık 1 ton şeklinde pilot üretim yapıyoruz. Elbette, milyar dolarlık yatırımları gerektiren bir alan bu. Destek bulabilirsek, kapasitemizi artırarak yola devam edebiliriz. Ülkemiz adına büyük heyecan duyuyoruz.”

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
1 ADET YORUM YAPILDI
Recep KAPUCU21 Aralık 2018 / 20:16

İşte Çorumludan beklenen haber bu. Paradan para kazanan değil üreten ve ürettiği ile gündem yaratan insanlara ihtiyacı var bu ülkenin. Sayın BARLIK seni ve çalışanlarını yürekten kutluyor şirketine üstün başarılar temenni ediyorum..

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER