SON DAKİKA

ÇORUM TİME

KOZA ALTINA ÇORUMLU TALİP ÇIKTI

Ahlatçı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Ahlatçı, Ekonomist Dergisine yaptığı açıklamada, TMSF bünyesindeki Koza Altını almak istediğini söyledi.

KOZA ALTINA ÇORUMLU TALİP ÇIKTI
Bu haber 17 Aralık 2018 - 17:46 'de eklendi

Bu yılı 50 milyar TL ciroyla kapatmaya hazırlanan Ahlatcı Holding, başta altın ve enerji olmak üzere faaliyet gösterdiği alanlarda büyüyor. Ahlatcı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Ahlatcı, “2019’daki hedefimiz TMSF bünyesindeki Koza Altin’ı almak” diyor. Ahlatcı Holding, başta altın ve enerji olmak üzere altı sektörde 49 şirketle faaliyet gösteriyor. Türkiye’nin altın üretimi ve ihracatı alanında önemli bir yere sahip olan holdingin 3 bin 100 çalışanı bulunuyor. Türkiye’deki “Darphane” yetkisine sahip sekiz özel kuruluştan biri olan Ahlatcı, başta BAE olmak üzere 28 ülkeye ihracat yapıyor.

“YILLIK CİROSU 50 MİLYAR TL”

2018 sonu itibariyle yıllık cirosunun yaklaşık 50 milyar TL’ye yükselmesi beklenen Ahlatcı Grup, Türkiye iç pazarında bilezikte yüzde 40, alyansta yüzde 25, spot altın piyasasında ise yüzde 20 pazar payına sahip. Ekonomist Dergisi’nin 2017’de açıkladığı “Anadolu’nun En Etkin 50 İş İnsanı” araştırmasında 25’inci sırada yer alan Ahlatcı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Ahlatcı ile yeni dönem planlarını konuştuk.

KOZA ALTINI MUTLAKA ALACAĞIZ

2019’daki en büyük hedefinin TMSF bünyesinde bulunan Koza Altın’ı bünyemize katmak olduğunu anlatan Ahmet Ahlatçı açıklamasının devamı “Mutlaka almak istiyoruz” oldu. TMSF ihale açtığı zaman en yüksek teklifi verip alacağız. Hesaplarımıza göre, 1,3-1,5 milyar dolar civarında bir değeri var. Zaten son üç yıldır Koza Altın’ın rafinasyonunu biz yapıyoruz. Kayseri Himmetdede, Eskişehir Kaymaz, Ovacık Bergama ve Gümüşhane Masra’dan çıkarılan altınlar bize gönderiliyor. Biz bu altınlardan külçe yapıyoruz ve her pazartesi Altın Borsası’na gönderiyoruz. Rafinerinin günlük 1 tonluk üretim kapasitesi var. Fabrikamızın günlük üretim kapasitesi ise 500 kilogram. Türkiye genelinde 2 bin 500 kuyumcuya hizmet veriyoruz. Her yıl yüzde 25 büyüyerek, bu rakamı da yukarılara taşımayı hedefliyoruz.

AKŞAMA PARA OLAN İŞİ SEVİYOR

“Ben inşaat işi gibi sonradan getirisi olan işleri sevmem. Ben akşama para olan işi seviyorum. Ayrıca para yönetimi de güzel bir iş. O nedenle Milli Piyango ihalesine katıldık. İkinci en yüksek teklifi verdik ama daha sonra ihaleyi alan şirketin çekilmesiyle ihale bizde kaldı. Ancak yazılan sözleşmedeki sorunlar nedeniyle Milli Piyango ihalesi ortada kaldı. Tabii artık Milli Piyango, Varlık Fonu’na devredildi. Dolayısıyla yakın dönemde herhangi bir özelleştirme girişimi söz konusu değil. Milli Piyango’yu almış olsaydık çok önemli projelere imza atacaktık.”

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER