SON DAKİKA

ÇORUM TİME

GENETİK PASSPORT NEDİR

Çocuğunuz hangi spora daha yatkın? Genetik test yaptırarak sportif geleceği hakkında artık daha isabetli kararlar verebilirsiniz. Spor Genetiği Uzmanı Ömer Mumcu’nun anlatımıyla Genetic Passport’un ne olduğunu ve faydalarını anlayalım.

GENETİK PASSPORT NEDİR
Bu haber 04 Ocak 2017 - 11:17 'de eklendi

Ayrıca siz de daha hızlı ve bilimsel yöntemlerle size uygun egzersiz ve beslenme programlarını uygulayarak fitness ve sağlıklı yaşam hedeflerinize en kısa sürede ulaşabilirsiniz.

GENETİK PASSPORT NEDİR?

Spor Genetiği Uzmanı Ömer Mumcu, Genetik Passport hakkında bilgiler verirken genetik testle artık Çorum’da da daha bilimsel yöntemlerle yetenek seçimi ve sağlıklı yaşam yapılabileceğini söyledi. Çorum’da ilk ve tek Spor Genetiği Uzmanı olan Mumcu, ailelerin bu konuda daha bilinçli olması gerektiğini belirtiyor. Konu hakkında bilgi veren Ömer Mumcu, Genetik Passport’u şöyle anlatıyor; “Sporcuların ve her yaştaki çocukların performans genlerine göre (ani patlayıcı güç/sürat, dayanıklılık/denge ve kardiyo-vasküler kapasite gibi) hangi spor branşında daha başarılı olacağının bilgisini önceden verir. Ailelerin çocuklarının sportif geleceği hakkında daha isabetli kararlar verebilmesine, eğitim kurumlarının çocuklara uygun spor branşına yönlendirilmesinde ve antrenörlerin spor branşına, kategorisine veya mevkisine en yatkın genetik yapıdaki sporcuları seçmelerinde çok önemli bilimsel veri kaynağıdır. Genetik passport, amatör veya profesyonel olsun her seviyedeki sporcunun genetik kas sistemini, çalışma prensiplerini, en uygun antrenman tekniklerini ve genetiğe uygun beslenme yöntemleriyle başarıya doğal ve bilimsel bir yoldan ulaştıran, dünyanın ilk ve tek genetik performans, kayıt ve takip sistemidir. Genetik Passport bilgilerine dayanarak kardiyo-vasküler kapasiteye göre programlanan antrenman süresi, şiddeti ve sıklığı ile ağır sakatlıklar ve hayati risklerin önüne geçilebileceğini sağlar. Genetik yapıya uygun antrenman ve beslenme teknikleriyle maksimum performansın elde edilmesi sonucunda doping kullanma gereksinimini ortadan kaldırmaktadır.
22 GENETİF FİTNESS

Yağ yakmanın veya kas yapmanın artık daha hızlı ve bilimsel bir yöntemi var. Kişinin DNA testi yöntemiyle, kendi kas sisteminin çalışma prensipleri, kardiyo-vasküler kapasiteleri ve sportif performansı etkileyen diğer genetik faktörlerin değerlendirilmesi yöntemi ile uygulanan egzersiz ve beslenme programları herhangi bir ilaç veya yardımcı madde kullanmadan fitness ve sağlıklı yaşam hedeflerine en kısa sürede doğal, sağlıklı ve bilimsel bir yoldan ulaşmasını sağlar.

70 YIL BOYUNCA KORUMA ALTINDAYIZ

Genetic Trainer Sistemi, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 2015 yılında Türk İlim Eseri olarak tescil edilmiş ve 70 yıl koruma altına alınmıştır. Genetic Trainer, dünyanın ilk ve tek genetik performans kayıt ve takip sistemidir. Uluslararası vücut geliştirme ve fitness baş antrenörü Altan Öztepe ve tıbbi genetik uzmanı Dr. Hakan Berkil tarafından spor bilimlerinin eksik olan genetik halkasını tamamlamak ve Türk Sporunun hak ettiği yere dünyanın en ileri bilim ve teknolojilerini kullanarak gelmesi amacıyla geliştirilmiştir. Deneme yanılma yöntemlerine dayalı klasik spor dönemini kapatarak genetik bilime dayalı modern spor çağını başlatmıştır. Futboldan fitnessa kadar 20’den fazla spor branşında Fransa, Almanya, Hollanda, Belçika olmak üzere 10’dan fazla ülkede uygulanmaktadır.
24 GENETİK PASSPORT TESTİ NASIL YAPILIR?

Genetik Passport Testi ile DNA örneği ağız içi yanak bölgesinde sadece 60 saniye sürülen steril pamuklu bir çubukla (buccal swap) alınabilmektedir. Numune alımı sırasında herhangi bir acı, sızı veya yan etki görülmez. DNA Analizi sonucunda kas tipi, kardiyo-vasküler kapasite vb. sportif performansı etkileyen birçok kalıpsal fizyolojik özelliklerin belirlenir. İnsanlar genetik olarak 3 farklı kas tipi ve 3 farklı kardiyo-vasküler sistem kapasitesi ile yaratılırlar. Bunların kombinasyonu sonucunda sportif performans açısından 9 farklı genetik yapıda doğmuş insan profili ortaya çıkar. Buna bağlı olarak kişinin spor performansı ve yatkın olduğu spor dalları değişkenlik gösterir. Bu yöntemin günümüz dünyasında oldukça faydalı ve geçerli bir yöntem olduğunu belirten Ömer Mumcu, son olarak da kendisinin gerekli eğitimleri alıp tamamlayarak Çorum’da tek Spor Genetiği Uzmanı olarak görev yaptığını söyledi. Mumcu, bu konuda ailelerin duyarlı olmaları gerektiğini belirtirken herkesi Genetic Passport Testini yapmaya davet etti. Mumcu ayrıca; Çorum Engelli Eğitim Merkezinde Beden Eğitimi Öğretmeni ve Çorum Fenerbahçe Basketbol Spor Okulunda Basketbol antrenörü ve Hitit Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Anabilim dalı bölümünde Yüksek Lisansını Endokrin ve Metobolizma hastalıklarında İnsülin dirençli Bireylerin Pilates ve Kardiyo Egzersizlerinin incelemesi konusu ile tez çalışması yaptığını belirtti.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER