SON DAKİKA

ÇORUM TİME

KÜLTÜR MÜDÜRÜ FENA SAÇMALADI

Çorum, mezarlıkta ağlayan kız olayıyla turist getirmeye çalışacak. Hattuşaş gibi dünya çapında tarihi eseri olan Çorum’a, ağlayan kız efsanesiyle turist çekme projesi bakanlığa sunulacak.

KÜLTÜR MÜDÜRÜ FENA SAÇMALADI
Bu haber 14 Mayıs 2018 - 13:28 'de eklendi

Yaklaşık üç haftadır mezarlıkta geceleri ağlayan kız hikâyesiyle medyanın gündemine oturan Çorum, Türkiye’nin dikkatini topladı. Ağlayan kızı bulmak için çevre illerden Çorum Ulu Mezarlığı’na gelenler, şehirde bir turizm hareketi başlattı. Mezarlıktaki kız önceki gün bulunsa da sosyal medyanın gündeminde olması İl Kültür Turizm Müdürlüğü’nü de harekete geçirdi. Ağlayan kızla ilgili efsanelerinden bir özet yapmaya hazırlanan il kültür turizm müdürlüğü, bu efsaneyi şehrin tanıtımına katkı sağlamak amacıyla hikâyeleştirecek. Çorum İl Kültür Turizm Vekili Ömer Arslan, “Efsanelerin turizme katkısı var. Biz de ilimize tanıtımda kullanmak için bir efsane araştırırken bir anda bu konu gelişti” dedi.

KIZ EFSANE OLDU

Arslan, “Ağlayan kızı gerçek kimliğiyle öne çıkarmayacağız. Sadece sosyal medyanın yazdığı hikâyelerden efsane geliştireceğiz. Çalışmayı onay için bakanlığa ileteceğiz” diye konuştu. Arslan, dünya kültür mirasının 9 değerinden biri olan Hattuşaş’ın da Çorum’da yer aldığını sözlerine ekledi.

REKOR KIRACAĞIZ

Hattuşaş’ın ciddi turist çektiğini belirten Arslan, 2012’de 250 bin turist geldiğini kaydetti. Arslan, “Bu sayıda gerileme yaşamıştık. Geçen yıl toparlanma başladı. Bu yıl ise tüm zamanların rekorunu kıracağız” ifadelerini kullandı. Bu yıl 350 bin turistin Çorum’u ziyaret edeceğini öngördüklerini anlatan Arslan, bunu ilk üç aylık verilerin de doğruladığını kaydetti. (SABAH)

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
2 ADET YORUM YAPILDI
Türk14 Mayıs 2018 / 16:42

bu kadar güdük bir politika. koca çorum’da alacahöyük, hattuşa, kırkdilimdeki kapılı kaya, çatak ve sıklık tabiat parkları ve daha niceleri. bunların hiçbiri için kampanya yapılmasın, bula bula bulduğunuz şeye bakın. insanlar sizin gibi aklı kıtlara acıyarak bakıyor. bari Çorum’un adını çıkarmayın. bugüne kadar havaalanıyla ilgili ne gibi çalışmalar yaptınız. önce onu halka anlatın. turizmi geliştirmek istiyorsanız çoruma sadece havaalanı yapılarak çevre illerden daha çok turist çekebilirsiniz.

Sorular14 Mayıs 2018 / 21:36

Turizm il danışmanı kimdir?, doktora alanı nedir?, doçentlik alanı nedir?, turizm bilgisi nedir? Çorum turizmine katkısı nedir?, yaptığı projeler nelerdir?, ve son olarak Turizm müdürlüğü Hitit üniversitesinde turizm bölümündeki hocalarla ortak çalışılmakta mıdır? bunları bilen birisi katkı sağlayabilirse memnun olurum. Selamlar

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER