SON DAKİKA

ÇORUM TİME

PROJE O KÖYLERE HAYAT VERECEK

Çorum’un Osmancık ilçesine bağlı Gecek Köyünde kullanılan elektriği karşılamak amacıyla güneş tarlaları projesi hayata geçiriliyor.

PROJE O KÖYLERE HAYAT VERECEK
Bu haber 28 Ağustos 2018 - 20:14 'de eklendi

Hükümetin Türkiye’nin enerjide dışa bağımlılığını sonlandırmak için başlattığı çalışmalar kapsamında faaliyetler sürdürülüyor. İlk etapta 4 köyde güneş enerji santralleri kurulacağı belirtilirken bu yerlerin Afyonkarahisar’ın Şuhut ilçesine bağlı Kulak köyü başta olmak üzere Çorum’un Osmancık ilçesine bağlı Gecek köyü, Elazığ’ın merkez ilçesine bağlı Sarıgül köyü ve Konya’nın Ilgın ilçesine bağlı Gökbudak köyü olarak belirlendiği belirtildi. Orman Genel Müdürlüğü ile birlikte yürütülen çalışmalar kapsamında projenin yurt geneline yaygınlaştırılması ve yaklaşık 300 köye ulaştırılması hedefleniyor. ORKÖY PV olarak adlandırılan projenin 3,7 milyon dolarlık finansmanı için Küresel Çevre Fonu (GEF) tarafından hibe sağlanacağı belirtildi. Güneş enerji sistemi için ihale süreci 27 Ağustos’ta sona erecek. 100 kwp kapasiteli her bir tesisin üreteceği enerji ile yaklaşık 70 hanenin elektrik ihtiyacının karşılanması bekleniyor. (İHA)

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
1 ADET YORUM YAPILDI
gerçek söyler31 Ağustos 2018 / 09:53

tarım yapılabilecek ar4azilere plansız programsız yapmayın yazıktır. günahtır. işe yaramaz arazilere güneş panellerini kurun lütfen.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER