SON DAKİKA

ÇORUM TİME

KİTAP OKUMA HALKALARI OLUŞTURULDU

Çorum Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü “Gençlik Merkezlerinde Kitap Okuma Halkaları” başlığı altında kitap okuma çalışmaları yapılmaya başlandı.

KİTAP OKUMA HALKALARI OLUŞTURULDU
Bu haber 16 Aralık 2017 - 8:57 'de eklendi

Çorum Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü Mahmut Atalay Gençlik Merkezinin koordinesinde sosyal, kültürel eğitsel faaliyetlerin yanı sıra “Gençlik Merkezlerinde Kitap Okuma Halkaları” başlığı altında kitap okuma çalışmaları da yapılmaya başlandı. Çalışmalar hakkında bilgi veren Gençlik Merkezi çalışanları; “Gençlik ve Spor Bakanlığımız bünyesinde yer alan gençlik merkezleri gençlerin gelişimine yardımcı olmak, milli ve manevi değerlerine ve geçmişine bağlı, dünyanın geleceğine yön veren şuurlu bir gençlik yetişmesine katkı sağlamak adına 81 ilde gençlerimize hizmet vermektedir” dedi. Açıklamada şu bilgiler verildi: “Gençlik Merkezleri gençlerin serbest zamanların da sosyal yönlerini geliştirecek kültürel, sanatsal ve sportif faaliyetlerle etkili verimli geçirmelerini sağlayacak merkezlerdir. Gençlik ve Spor Bakanlığına bağlı Gençlik Merkezlerinde uygulanan “Kitap Okuma Halkaları” faaliyeti ile gençlik liderleri, gönüllü gençlik liderleri, gönüllü gençler, okul temsilcileri, öğretmenler ve merkez personeli ile beraber gençlerin kitap okumasına destek verilmesi amaçlanmaktadır. “Kitap Okuma Halkaları” faaliyeti ile içinde yaşadığı kültürün değerlerini bilen ve onlara sahip çıkan bireyler oluşmasına katkı sağlayacak kitaplarla gençlerin okuma alışkanlığı kazanmasına yardımcı olmak; düzenlenen kitap kritikleri ile gençlerin muhakeme, kendini ifade edebilme ve topluluk önünde konuşma yapabilme yeteneğini geliştirmek hedeflenmektedir.

Ortaokul, lise ve üniversite öğrencileri başta olmak üzere gençlere kitap okuma alışkanlığını kazandırmak, analitik düşünen, konuşmaları doğru şekilde algılayabilen ve aktarabilen, olayları ve olguları yorumlayabilen, sorgulayan, tartışan, milli ve manevi değerlere sahip bireyler yetiştirilmesine katkı sağlamak istenmektedir. Tüm bu hedefler doğrultusunda ilimizde yapılan çalışmalarda elde ettiğimiz güncel sonuç, 12 okulda minimum 10 kişiden oluşan 55 okuma halkası gurubu oluşturulmuş olup bu halkalardaki öğrenci sayımız 658’dir.” Faaliyetlerin sosyal devlet anlayışı ile gençlere ücretsiz sunulduğu bilgisini veren yetkililer, proje hakkında detayları da paylaştılar. Kitap okumak isteyen gençlere kitapları ücretsiz olarak geri alınmak üzere verilip 1 ay içerisinde kitabın okunması isteniyor. Kitap okunduktan sonra, kitabın okunduğu ay içerisinde gurupça kararlaştırılan bir günde kitap hakkında müzakere yapılıyor. Müzakereden çıkan sonuç raporlanıp bakanlığa gönderiliyor. Yetkililer, Gençlik Merkezi faaliyetlerinden yararlanmak isteyen gençleri Çorum Mahmut Atalay Gençlik Merkezine davet ettiklerini bildirdiler.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER