SON DAKİKA

ÇORUM TİME

ODA SEÇİMLERİNDE BÜYÜK ÇEKİŞME

Çorum’da esnaf odaları olağan genel kurullarını yapmaya hazırlanıyor. 2 Ocak’tan itibaren başlayacak seçimler öncesi kulis çalışmaları hızlandı.

ODA SEÇİMLERİNDE BÜYÜK ÇEKİŞME
Bu haber 01 Ocak 2018 - 18:26 'de eklendi

Çorum Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’nde (ÇESOB) seçim maratonu başlıyor. Bünyesinde ilçelerle birlikte yaklaşık 40 meslek odasını barındıran Çorum Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği, yeni yılla birlikte seçim sürecine girdi. Seçim mevzuatı kapsamında Çorum’da öncelikle 40 meslek odasının başkan ve yönetimleri belirlenecek. Her bir odanın kendi üyelerinin katılacağı seçimler Mart ayının sonuna kadar devam edecek. Çorum genelindeki yaklaşık 40 meslek odasının seçimleri tamamlandıktan sonra yarış bu kez Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği için başlayacak.

ÇORUM’DA NELER OLUYOR?

Çorum esnafını yakından ilgilendiren oda seçimleri öncesi kulisler bir hayli hareketlendi. Edinilen bilgilere göre, Çorum’daki seçimler, iki ayrı grubun yarışına sahne olacak. Mevcut ÇESOB Başkanı Yalçın Kılıç’ın yeniden aday olduğu seçimler için muhalif kanatta çalışmalarını hızlandırdı.

MUHALİFLERİN İTTİFAKI!

Aralarında Oto Tamirciler Odası Başkanı Necmeddin Uzun, Hazır Elbiseciler Odası Başkanı Necati Şimşek ve Kahveciler Odası Başkanı Nesimi Özkubat’ın başını çektiği bir grup “muhalif” oda başkanı, Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Vedat Canbek’e yakınlıkları ile biliniyor. Oda seçimlerinde özellikle ÇESOB Yönetimine muhalif olan adaylara Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi kapılarını açıyor.

HANGİ ODALAR DEĞİŞECEK?

2 Ocak’ta Mobilyacılar ve Sebzeciler Odası seçimleri ile başlayacak sürecin kuşkusuz her iki grup içinde çekişmeli geçmesi bekleniyor. Özellikle Oto Tamirciler Odası, Kahveciler Odası ve Sebzeciler Odasında seçim heyecanı daha üst düzeyde yaşanacak gibi görünüyor.

CANBEK’E BÜYÜK TEPKİ VAR

Bu arada, Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifinin 37 yıllık Başkanı Vedat Canbek’in bazı oda başkan adaylarını yanına alarak üyelerden destek istemesi “tabanda” büyük rahatsızlık yarattı. Esnaf kefalet kooperatifini oda seçimlerine “karışmakla” suçlayan bazı esnaf temsilcileri, Kooperatif Başkanı Vedat Canbek’e büyük tepki gösteriyor.

BAŞKANLIĞI TARTIŞILIYOR

Çorum’da 37 yıldır “açık oy, kapalı tasnif” (El Kaldırma) yöntemi ile başkanlık koltuğunda oturan Vedat Canbek’in 21 Ocak’ta Anitta Otel’de yapılacak seçimli genel kurulunu hatırlatan bazı esnaflar ise “Kooperatif Başkanı Vedat Canbek oda seçimlerine karışmak yerine öncelikle kendi üyelerinin önüne “sandık” koysun. Hangi çağda yaşıyoruz? Bu devirde sandık olmadan el kaldırmakla seçim mi yapılır?” şeklinde tepkilerini dile getiriyorlar.

KARŞISINA ADAY ÇIKACAK!

21 Ocak’ta yapılacak Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi olağan genel kurulunda mevcut Kooperatif Başkanı Vedat Canbek’in karşısına 37 yıllık süreçte ilk kez aday çıkacak. Genel kurulu yönetecek divan heyetine seçimin “sandıkla” yapılması yönünde teklif sunulacak.

İŞTE ODA BAŞKAN ADAYLARI

Oto Tamirciler Esnaf Odası: Necmettin UZUN (Mevcut Başkan) – Adem KABADAYI (Aday)
Berberler ve Kuaförler Odası: Mustafa KÖSE (Mevcut Başkan) – Aşkın ÇAĞLAYAN (Aday) – Ahmet FINDIKÇI (Aday) – Cafer TUNÇ (Aday)
Marangozlar Odası: Ömer Latif AKDAĞ (Mevcut Başkan)
Mobilyacılar Odası: Yalçın KILIÇ (Mevcut Başkan) – Mustafa YARALI (Aday)
Terziler Odası: Lütfi BARUT (Mevcut Başkan)
Kalaycılar ve Hırdavatçılar Odası: Sedat EK (Mevcut Başkan) – Bilal ÇETİN (Aday)
Kasaplar Odası: Recep GÜR (Mevcut Başkan)
Hazır Elbiseciler Odası: Necati ŞİMŞEK (Mevcut Başkan)
Yorgancı ve Çeyizciler Odası: Erdoğan ÇERİKÇİ (Mevcut Başkan)
Fırıncılar ve Simitçiler Odası: Seyit ARSLAN (Mevcut Başkan)
Bakkallar ve Bayiler Odası: Özkan ŞANAL (Mevcut Başkan) – Yakup ARSLAN (Aday)
Pazarcılar ve Sebzeciler Odası: Erdoğan YILMAZ (Mevcut Başkan) – Haydar DOĞAN (Aday)
Elektrik ve Su Tesisatçılar Odası: Hikmet GÖKTEPE (Mevcut Başkan) – Erol BOZKURT (Aday)
Aşçı ve Lokantacılar Odası: İsmet ÇITAK (Mevcut Başkan) – Burhan BALCI (Aday)
Şoförler ve Nakliyeciler Odası: Tahsin ŞAHİN (Mevcut Başkan) – Hasan EKER (Aday)
Taksiciler ve Minibüsçüler Odası: Mehmet GAYRETLİ (Mevcut Başkan) – Ersin ALİM (Aday)
Kahveciler ve İnternetçiler Odası: Nesimi ÖZKUBAT (Mevcut Başkan) – Ahmet ŞEN (Aday)
Dikiciler ve Kunduracılar Odası: Cüneyt KURTOĞLU (Aday) – Halil Gürbüzer (Aday)
Çilingirciler ve Sobacılar Odası: Halil TAŞKALDIRAN (Mevcut Başkan)

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER