SON DAKİKA

ÇORUM TİME

REKTÖR YENİ UYGULAMAYI ANLATTI

Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Reha Metin Alkan Erol Olçok Konferans Salonunda “Meslek Yüksekokullarında 3+1 Modelinin Uygulanması” konusunda bilgilendirme toplantısı düzenledi.

REKTÖR YENİ UYGULAMAYI ANLATTI
Bu haber 12 Ocak 2018 - 10:48 'de eklendi

Yapılan bilgilendirme toplantısında Rektör Prof. Dr. Reha Metin Alkan “Meslek Yüksekokullarında 3+1 Modelinin Uygulanması”nın Üniversite Meslek Yüksekokuluna kazandıracağı avantajları ve olumlu dönütlerin olacağını değerlendirirken aynı zamanda karşılaşılabilecek sorunların olabileceğini de belirtti. İlk kez yapılan uygulamalarda sorunlarla karşılaşmanın doğal olduğunu ancak bunların zamanla üstesinden gelinebileceğini belirten Rektörümüz Prof. Dr. Alkan, söz konusu modelle öğrencilerimizin işyerinde eğitimle istihdamlarının sağlanacağını, gerek öğretim elemanlarımızın varsa uygulama alanındaki gerekse firmaların da bilgi eksikliklerinin tamamlanmasını sağlayacağını sözlerine ekledi.

Geçen yıl üniversite tercih doluluk oranındaki ciddi düşüşüne ilişkin değerlendirmede de bulunarak bu tablonun bizlere artık üniversitelerin değil, öğrencinin değerli olduğunu anlamamız gerektiğini gösterdiğini belirten Rektörümüz Prof. Dr. Reha Metin Alkan, öğrencilerin üniversite tercih etme kriterleriyle ilgili şunları paylaştı: “Öğrenciler bir üniversiteyi tercih ederken mezuniyet sonrası istihdam odaklı bir bölüme, ilgili giriş puanına ve eğitim alacağı üniversitenin bulunduğu şehre baktığı tespit edilmiştir. Bilindiği üzere her ilde bir üniversite var. Bizim üstünlüğümüz kalitemizle olacak. Üniversite kendi kıymetini kendi arttıracak. Bu yönde biz Üniversite olarak doğru yoldayız. Doğru yolda olduğumuzun göstergesi de devletin imkanlarını nasıl bir çıktıya dönüştürdüğümüzdür. Kamuda hesap verilebilirliğinin açıklaması budur.” “Meslek Yüksekokullarında 3+1 Modelinin Uygulanması”yla 4 yarıyıl boyunca verilen derslerin bu modelle 3 yarıyılda verileceğini ve öğrencilerin yaklaşık 16 hafta da eğitimlerini firmalar da tamamlayarak mezun olacaklarını belirten Prof. Dr. Alkan, yapılacak her işte inancın çok önemli olduğunu dile getirerek böylelikle öğrenci ve öğretim elemanının artık sahaya çıkacağını ve ilgili sektörlerle bir araya gelerek öğrencilerin eksiğini gidermeyi amaçladıklarını sözlerine ekledi.

Rektör Prof. Dr. Alkan, “Bu eğitim konseptiyle Meslek Yüksekokullarımızdaki öğrencilerinin eğitimlerinin belirli bir kısmını kamu ve özel sektör olmak üzere çeşitli sektörlerde yer almaları açısından 3+1 Modeli büyük önem arz etmektedir. Model, meşakkatli ancak bel kemiği TSO olmak üzere SİAD’lar ve işverenlerimizle bu işin üstesinden hep beraber geleceğiz. İşleyeceğine inandığım güzel bir model. Omuz omuza verirsek bu işi de yaparız.” diyerek sözlerine tamamladı. Rektör Prof. Dr. Alkan konuşmasının ardından öğretim elemanlarımızla modelle ilgili istişarede bulundu.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER