SON DAKİKA

ÇORUM TİME

SİGORTA BORCUNA YAPILANDIRMA FIRSATI

Çorum Sosyal Güvenlik İl Müdürü Duran Cesur, Sosyal Güvenlik Kurumu’na borcu olan vatandaşlara yeniden yapılandırma konusunda müjde verdi.

SİGORTA BORCUNA YAPILANDIRMA FIRSATI
Bu haber 20 Temmuz 2018 - 17:31 'de eklendi

Cesur ayrıca kanun kapsamında bugün itibariyle, Çorum ve ilçe Müdürlüklerine başvuruda bulunan 1412 işverenin 43.239.337,73 borcu ve 1456 Bağ-Kur sigortalısının ise 34.626.740,93 TL borcunun yeniden yapılandırıldığını açıkladı.

Cesur, 18 Mayıs 2018 tarihli 30425 Sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren 7143 Sayılı Vergi ve Diğer Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun ile Çorum’da yapılan borç yapılandırılmaları hakkında bir açıklama yayınladı.

Çorum Sosyal Güvenlik Kurumu’na (Devredilen SSK ve Bağ-Kur’a 31 Mart 2018 tarihinden öncesine ait) prim borcu bulunan vatandaşlara çağrıda bulunan Cesur, “Borçlarını yeniden yapılandırmaya ilişkin getirilen düzenlemeden faydalanmak isteyenlerin İl Müdürlüğüne veya Alaca, Sungurlu, İskilip, Bayat ve Osmancık İlçeleri Sosyal Güvenlik Merkezlerine (31.07.2018 tarihine kadar başvurmaları gerekmektedir” diye kaydetti.

Cesur, açıklamasının devamında şunları dile getirdi:

“Mart 2018 ayı ve öncesi Sosyal Güvenlik Kurumuna olan pirim, işsizlik Sigortası primi, idari para cezası, eğitim katkı payı, özel işlem vergisi, damga vergisi, emekli keseneği kurum Karşılıkları, topluluk sigortası, isteğe bağlı sigorta pirim borçları gecikme zammı cezası yerine Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi oranlarına göre hesaplanarak 2 ayda bir ödenmek üzere 18 eşit taksite kadar vade yapılacaktır. Peşin ödeyene gecikme zammı/gecikme cezası yerine hesaplanan Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksinde %90 indirim, 2 taksit halinde ödeyenlere gecikme zammı/gecikme cezası yerine hesaplanan Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksinde %50 indirim, İdari Para Cezası asıl tutarında %50 indirim yapılacaktır.

Ayrıca Genel Sağlık Sigortası borcu olanlar 31 Aralık 2018 tarihine kadar sağlıktan faydalanabilecekler. Nisan 2018 ayı ve öncesi aylara ait Genel Sağlık Sigortası borcunu 31.12.2018 tarihine kadar ödemek isteyene gecikme zammı ve cezası uygulanmayacaktır. Genel Sağlık Sigortası ile ilgili gelir testi yaptırmayanlar 30 Kasım 2018 tarihine kadar gelir testi yaptırmaları halinde çıkacak ödemelerini peşin tercih edenler 31.08.2018 tarihine kadar ödeyecekler. Taksitler 2 aylık dönemlerde devam edecek en fazla 36 aya varan bir vade söz konusu olabilecek. Belediye borçları için 144 ay vade imkânı getirilmiştir.

Yine daha önceki yaptırdıkları borç yapılandırmaları bozulmayanlar taksitlerini ödemeye devam edeceklerdir. Ancak bu borçların kalan tutarlarını peşin ödemek isteyenler başvurmaları halinde kalan borçlarında, (7143 Sayılı Vergi ve Diğer Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanunun doğrultusunda) gecikme zammı/gecikme cezası yerine hesaplanan Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksinde %90 indirim yapılabilecektir. 4/a (SSK) Prim borcu olan işverenlerimizin 4/b (BAĞ-KUR) prim borcu olan sigortalılarımızın ve Genel Sağlık Sigortası borcu olan vatandaşlarımızın bu yapılandırmadan faydalanabilmeleri için 31 Temmuz 2018 tarihine kadar İl Müdürlüğümüze veya İlçelerdeki Sosyal Güvenlik Merkezlerimize müracaatlarını bekliyorum.

İş kazası, meslek hastalığı, malullük ve ölüm nedeni ile rücu dosyalı borcu olan kişilerin borçları kanuni faizi yerine Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksine göre hesaplanarak taksitlendirilecektir. Yersiz ödeme yapılan kişilerden yapılacak tahsilatlar kanuni faiz yerine Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksine göre hesaplanarak taksitlendirilecektir. BAĞ-KUR kapsamındaki Muhtar, 1479 sayılı Kanun kapsamında Bağımsız Çalışanlar (Esnaflarımız) 2926 sayılı Kanun kapsamında Tarımda Kendi Adına Çalışanların geçmişte durdurulan borçları gecikme zammı/cezası yerine Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi oranında hesaplanarak 31.08.2018 tarihine kadar defaten ödenmesi halinde hizmetten sayılacak 4/b (BAĞ-KUR) kapsamındakilerin 31.05.2018 ve önceki borçları durdurulacak ve daha sonra istenirse gerek kendilerince gerekse hak sahipleri tarafından yeniden canlandırılabilecektir.

Bunların yanında, 4/b (BAĞ-KUR) emeklilerinin çalışmaları nedeniyle çıkarılan Sosyal Güvenlik Destek Primi borçlarının tamamı silinmiştir.

Yine ayrıca, borçlarını yapılandırmak üzere İl Müdürlüğümüze veya Sosyal Güvenlik Merkezlerimize gelemeyen vatandaşlarımız internet ortamında (e-sigorta yoluyla) başvurularda bulunabilmektedirler. 20.07.2018 tarihi itibariyle İlimizde ve İlçelerimizde Müdürlüklerimize başvuruda bulunan 1412 işverenimizin 43.239.337,73₺ borcu ve 1456 Bağ-Kur sigortalımızın 34.626.740,93₺ borcu yeniden yapılandırılmıştır”

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER