SON DAKİKA

ÇORUM TİME

TOPLU TAŞIMAYI BELEDİYE YAPACAK

Çorum Belediyesi tarafından yapılan toplu ulaşım ihalesi yeterli rekabet koşulları oluşmadığı gerekçesiyle iptal edildi. Otobüsleri artık özel sektör yerine belediye kendisi işletecek.

TOPLU TAŞIMAYI BELEDİYE YAPACAK
Bu haber 09 Ocak 2018 - 12:21 'de eklendi

Çorum Belediyesi, toplu ulaşım hizmetini artık kendisi yapacak. Belediye Başkanı Muzaffer Külcü, geçtiğimiz gün katıldığı televizyon programında toplu ulaşım ihalesinin iptal edildiğini açıklamış, ardından toplu ulaşımın Çorum Belediyesi tarafından yapılacağına dikkat çekmişti. Belediye Meclis Toplantısında 65 adet toplu taşıma otobüsü alımı, 1 adet doğalgaz dolum istasyonu yapımı, otobüs garajı yapımı ve elektronik ücret toplama sistemi yapımı için 50 milyon lira kredi kullanma yetkisinin Belediye Başkanı Muzaffer Külcü’ye verilmesi konusu görüşülerek karara bağlandı.

50 MİLYONLUK KREDİ ALINACAK

Toplamda 65 yeni otobüs alımı ve buna istinaden yeni personel istihdam edilecek olması nedeniyle 55 milyon liralık ek bütçe oluşturulmasına ve Türkiye sınırları içerisinde faaliyet gösteren herhangi bir bankadan 50 milyon liralık kredi kullanımı için Belediye Başkanı Muzaffer Külcü’ye yetki verilmesine ilişkin gündem maddeleri görüşüldü. Başkan Külcü, meclis üyelerine toplu taşımanın neden belediye tarafından yapılacağını detaylı olarak anlattı.

ULAŞ A.Ş’Yİ ÇOK KEZ UYARMIŞTIK

Külcü, “Bu zaman içerisinde kamuoyuna birçok olumsuz örnek yaşandı. Her şeye rağmen mümkün olabildiğince disipline ederek özel işletme aracılığıyla bu işin yapılmasını uygun gördük. Her gün 35 bin civarında insanın direkt muhatap olduğu bir hizmet anlayışından bahsediyoruz. Geçmiş 10 yılda yaşanan sorunlardan hareketle, o sorunları minimize ederek nasıl yolumuza devam edebiliriz düşüncesiyle yeni bir ihale şartnamesi oluşturduk. Bunu da kamuoyuna açıkladık. Ancak söz konusu şirketin 136 ortağı ve 136 patronu var. Profesyonelleşin, kurumsallaşın diye tavsiyede bulunmamamıza rağmen bu konuda yeterince yol alınamadı. Bu durum bizi kaygılandırdı. Biz de ihaleyi yasal süresi içerisinde iptal ettik. Bizim kaybedecek zamanımız yok. Ek bütçe yapmamız lazımdı. Burada bir başlangıç yapma niyetindeyiz. Şehrimiz için inşallah hayırlı uğurlu olur” diye konuştu.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER