SON DAKİKA

ÇORUM TİME

TSO MESLEKİ YETERLİLİK BELGESİ VERECEK

Çorum Ticaret ve Sanayi Odası bazı meslek dallarında mesleki yeterlilik belgelerinin sınavla ÇTSO ve MEYBEM tarafından verilebildiğini açıkladı.

TSO MESLEKİ YETERLİLİK BELGESİ VERECEK
Bu haber 12 Ekim 2017 - 15:00 'de eklendi

Çorum TSO’dan yapılan açıklamada, bazı meslek dallarında mesleki yeterlilik belgelerinin sınavla ÇTSO ve MEYBEM tarafından verilebildiği belirtilerek, şöyle denildi: “Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından “Mesleki Yeterlilik Kurumu Mesleki Yeterlilik Belgesi Zorunluluğu Getirilen Mesleklere İlişkin 2015/1 Tebliğ” ile 40 meslekte mesleki yeterlilik belgesi alınması zorunlu hale getirilmiş, daha sonra, 2016/1 nolu tebliğ ile bu 40 mesleğe 8 meslek daha eklenmiştir.
Yine Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının yayınlamış olduğu en son tebliğ (2017/1) ile 33 meslekte daha “mesleki yeterlilik belgesi alınması zorunlu hale getirilmiş ve toplam sayı 81’ e yükseltilmiştir. Bu 33 meslek; bitim işleri operatörü S3, boyama operatörü S3, iplik bitim işleri operatörü S2, iplik eğirme operatörü S2, makine montajcısı S3-4, metal kesimci S3, metal kesim operatörü S4, metal levha işleme tezgah işçisi S3, metal levha işleme tezgah operatörü S4, motosiklet bakım onarımcısı S4, motor testçisi S4-5, otomotiv boyacısı S3-4, otomotiv boya onarımcısı S4, otomotiv kaportacısı S3-4, otomotiv montajcısı S4, otomotiv prototipçisi S4-5, otomotiv sac şekillendirmecisi S3-4, otomotiv sac ve gövde kaynakçısı S4, ön iplik operatörü S3, ön terbiye operatörü S3, pvc doğrama montajcısı S3, refrakterci S3-4, nc/cnc takım tezgahları elektrik/elektronik servis görevlisi S5, nc/cnc takım tezgahları mekanik servis görevlisi S5, nc/cnc takım tezgahları uygulama ve servis görevlisi S5, tren makinisti S4.
Yukarıda belirtmiş olduğumuz 81 meslekten 31’inin belgesi, TOBB tarafından kurulan ve Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) tarafından yetkilendirilen MEYBEM tarafından sınavları yapılarak verilebilmektedir. Sınavları, üyelerimiz için MEYBEM-ÇTSO işbirliğiyle İlimizde gerçekleştirilebilmektedir. TOBB tarafından tehlikeli ve çok tehlikeli mesleklerde sınav ve belgelendirme yapmak üzere kurulan TOBB – MEYBEM (Mesleki Yeterlilik ve Belgelendirme Merkezi), inşaat, metal, asansör ve makine sektörlerinde belgelendirme hizmeti sunmaktadır. TOBB – MEYBEM tarafından Odamız işbirliğiyle ilimizde gerçekleştirilecek sınavlarda başarılı olanlar “Mesleki Yeterlilik Belgesi” almaya hak kazanmaktadır. Tehlikeli ve çok tehlikeli mesleklerde “Mesleki Yeterlilik Belgesi” olmayan kişilerin çalıştırılması halinde idari para cezası uygulanmaktadır. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yayımlanan tebliğlerde belirtilen 81 meslekte (matkap tezgah işçisi S3-4 2018 yılına kadar ödenmiyor) sınav ücretleri İşsizlik Sigortası Fonundan sağlanmaktadır. Sınavlar, TOBB – MEYBEM (Mesleki Yeterlilik ve Belgelendirme Merkezi) tarafından gerçekleştirilmektedir. Bu kapsamda Teorik ve Mülakat sınavları odamızda ya da tarafımızdan belirlenen sınav merkezinde, Performans sınavları ise saha ortamında (atölye, fabrika, şantiye vb.) düzenlenmektedir. Özellikle inşaatlarda iş kazalarının yoğun olarak yaşandığı grup olan düz, vasıfsız işçi (İnşaat İşçisi Seviye 2) Mesleki Yeterlilik Belgesi Türkiye’de ilk olarak TOBB – MEYBEM tarafından Odamız kanalıyla verilmektedir. Ankara’da TOBB İkiz Kuleler içerisinde ofisi bulunan TOBB – MEYBEM’e üyelerimizce yapılan başvurular Odamız üzerinden alınmaktadır. En son yapılan mevzuat değişiklikleriyle, daha önce adaylar bireysel başvuru yapabilmekteyken, bundan böyle firmalar toplu (10 kişiden fazla) tek nokta başvurusu da yapabileceklerdir. Bu sayede firmalar aday sınav ücretlerini toplu yatırabilecekler ve sınav ücretleri firmaya toplu olarak iade edilebilecektir.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER