SON DAKİKA

ÇORUM TİME

ÜNİVERSİTE VE TURKUAZ YAPI’DAN DEV PROJE

Hitit Üniversitesi ile Turkuaz Yapı arasında ”TURKUAZ HİTİT” isimli, yüksek kaliteli yaşam alanları için akıllı ve ergonomik ev otomasyon sistemleri üretimi için üniversite özel sektör işbirliği projesi sözleşme protokolü imzalandı.

ÜNİVERSİTE VE TURKUAZ YAPI’DAN DEV PROJE
Bu haber 10 Ağustos 2018 - 15:54 'de eklendi

Hitit Üniversitesi ile Turkuaz Yapı arasında ”TURKUAZ HİTİT” isimli, yüksek kaliteli yaşam alanları için akıllı ve ergonomik ev otomasyon sistemleri üretimi için üniversite özel sektör işbirliği projesi sözleşme protokolü imzalandı. Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Reha Metin Alkan; ”Geliştirilecek olan sistem ile başta ilimiz olmak üzere ülkemizde akıllı ev uygulamaları için etkin bir çözüm ortaya konulacaktır” dedi. Hitit Üniversitesi’nden Öğretim Üyesi Dr. Vahdet Özkoçak’ın koordinesinde yürütülecek olan projenin Multidisipliner Koordinasyonu Öğretim Görevlisi Emre Demir tarafından sağlanacak. Akıllı ve Ergonomik Ev Otomasyon Sistemi Hitit Üniversitesi Öğretim Elemanları Elektronik ve Bilgisayar Sistemleri Uzmanı Öğretim Görevlisi Ömer Boyacı, Selim Özdem ve Bedrettin Ali Akça, Turkuaz Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Mak. Müh. Serkan Sabur ve Turkuaz Yapı çalışanı Mak.Müh. Burak Cengiz ile birlikte ARGE çalışmaları sonunda geliştirilecek.

Akıllı Ev Sistemi, enerji tasarrufu sağlayacaktır

Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Reha Metin Alkan geliştirilecek olan sistem ile başta ilimiz olmak üzere ülkemizde akıllı ev uygulamaları için etkin bir çözümün ortaya konulacağını ifade etti. Ayrıca ekonomik kalkınmanın, tesislerden ve makinelerden ziyade, vasıflı işgücü ile birlikte yürümekte olduğunu ve elektronik bilgisayarlara dayalı akıllı makinelerin geliştirilmesi, modern araç ve gerecin yaratılmasının insan faktörü sayesinde gerçekleştirilebileceğinin altını çizen Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Reha Metin Alkan; ”Akıllı evin, bir mobil telefon aracılığıyla kontrol edilebilen, gelişmiş teknolojiler sayesinde kişilere daha tasarruflu, daha güvenli, daha konforlu hayatı kolaylaştıran yaşam sunan evlerdir. Akıllı Ev Sistemi, daire sakinlerinin yaşam kalitesini artırmasının yanında yakıt giderlerinde de ciddi oranda enerji tasarrufu sağlayacaktır.

Yüzde yüz yerli bir sistem üretmeyi hedefliyoruz

Turkuaz Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Mak. Müh. Serkan Sabur ise; ”Geliştirilen prototipin seri üretime geçmesiyle birlikte ilk aşamada Çorum İlimizde bulunan binalara uygulanarak pazarda gelişiminin ve kalitesinin doğrudan uygulayıcılar ile değerlendirilmesi ve sonrasında ülkemizin tüm binalarında kullanılabilecek yüzde yüz yerli bir sistem üretmeyi hedefliyoruz. Her geçen gün büyümekte olan ve özellikle akıllı ev gibi teknolojik AR-GE araştırmaları ile hayal ettiğimiz evleri Çorum’da inşa etmekte olan Turkuaz Yapı bu sistem ile Çorum’da yaşayan yetişkinlerin gelecekte konut satın almaya yönelik düşüncelerini de değiştirmeyi hedeflemekteyiz. Ev alıcıları binaların kalitesi, bulunduğu mevkisi vb. birçok etkenden önce binanın akıllı olup olmadığını talep edecekleri bir şehir görmeyi arzu ediyoruz. Bu proje ile bireylerin en çok vakit geçirdiği yaşam alanı olan evlerinde daha mutlu ve daha rahat yaşam sürebilmelerine katkı sağlamak amacıyla yaşadıkları konutları ile ilgili akıllı tasarımlara yönelik görüşlerini ve beklentilerini saptamak ve yaşanılan problemlere çözüm bulmayı amaçlamaktayız” dedi.

İsrafın önüne geçilecektir

Hitit Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Vahdet Özkoçak, Üniversitemiz Akademik personelinin her geçen gün nicelik ve niteliğinin artması sonucunda bu tür yüksek kalite düzeyinde projelerin ortaya çıkacağını ifade etti. Özkoçak; ”Alanında söz sahibi olan hocalarımızla geliştirilecek olan sistemin apartmana uygulama esnasında, apartman girişi kontrol kumanda yüksekliği literatürde yapılan çalışmalar ile insan vücuduna en uygun antropometrik ölçümler değerlendirilerek kullanıcılar için en ergonomik montaj yapılacaktır. Çorum özelinde başlayacak olan bu projenin tüm kamu kurum ve kuruluşlarımızda hükümetimizin de planlamasında olan israfın önüne geçilecektir. Akıllı kamu binalarının yaygınlaşmasıyla birlikte israfta ortadan kalkacaktır” dedi. Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Ziya Selçuk ile görüşme yaptıklarını belirten Hitit Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Vahdet Özkoçak, Milli Eğitim Bakanı ile yapmış oldukları görüşmede meslektaşlarımızın sorunlarının en aza indirilerek toplumun sorunlarına yönelik AR-GE çalışmalarının, milli ve yüzde yüz yerli üretimin daha rahat yapılacağını ifade etti.

Maliyeti düşük ”Akıllı Ev” hedefliyoruz

Multidisipliner Koordinasyonu Öğretim Görevlisi Emre Demir ise günümüzde özellikle yurt dışından ithal edilen akıllı ev sistemlerinin maliyetlerinin yüksek olması sebebiyle firmaların akıllı ev otomasyon sistemleri için yüksek ücret ödemekte olduğunu ve yerli bir etkin ürün bulunamadığını belirtti. Gerçekleştirilecek bu uygulama ile düşük maliyette etkin bir akıllı ev uygulaması üretmeyi hedeflediklerini belirten Demir, ”Akıllı Ev Sistemleri sayesinde Enerji Kontrolü Sistemi, aydınlatma, ısıtma ve soğutma sistemlerinin doğru kullanımı ile elektrik ve yakıt giderlerinde de ciddi oranda Ülkemiz için enerji tasarrufu sağlanacaktır. Ayrıca Projenin birinci aşamasında Akıllı ve Ergonomik Ev Otomasyon Sisteminin anket yöntemi ile kapsamının belirleneceğini ve doğrudan ev sakinlerinin talepleri doğrultusunda sistemde geliştirilecektir” dedi.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER