SON DAKİKA

ÇORUM TİME

YANLIŞ YATIRIMLAR ŞEHRİ KİLİTLEDİ

Çorum’da son döneme damgasını vuran, kamuoyunda en çok tartışılan yatırımlara farklı bir pencereden bakarak gelin hep birlikte bir öz eleştiri yapalım.

YANLIŞ YATIRIMLAR ŞEHRİ KİLİTLEDİ
Bu haber 19 Şubat 2018 - 13:04 'de eklendi

Cumhuriyet tarihi boyunca Çorum’a sağlık alanında yapılan “en büyük yatırım” olma özelliğini taşıyan yeni hastanemiz kamuoyunda tartışılmaya devam ediyor. Kuşkusuz bu tartışmaların odak noktasını ise hastanenin yeri oluşturuyor. Elbette daha rasyonel ve daha mantıklı bir yer tercihi yapılabilirdi. Yoğun araç trafiğinin bulunduğu bir bölgeye günlük neredeyse 10 bin kişinin gittiği dev bir sağlık tesisi yapmak beraberinde çeşitli sorunları getirdi. Şimdi hastanenin ana yol girişi değiştirilecek. Yoğun trafiğin bir kısmı arka tarafa alınacak ve yeni otopark alanları açılacak. Ayrıca, hastane yanındaki yurt binası ek bina olarak hastaneye katılacak. Keşke tüm bunlar böylesi harika bir tesis inşa edilmeden önce hesaba katılsaydı ya da şehrin gelişimi göz önünde bulundurularak farklı bir yer tercihi yapılsa Çorum açısından son derece harika olacaktı.

STADYUM YERİ YANLIŞ

Hastane ile birlikte bir başka tartışılan konu da yeni stadyum meselesi… Öncelikle Türkiye genelinde Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından çok güzel statlar inşa edildiğini belirtmek isteriz. Fakat Çorum’da hastanenin hemen yanına neden “Çorum Belediyesi kendi bütçe ve imkanları ile stadyum yapıyor? bunu anlamakta gerçekten zorlanıyoruz. Keşke Çorum Belediyesi stadyum ve spor salonu yapma işlerini tüm Türkiye’de olduğu gibi bakanlığa bıraksaydı ve genel bütçe yatırımı ile bu tesisler Çorum’da inşa edilseydi. Ve bu sayede belediyenin parası kasasında kalır ya da Çorumluların daha temel ve öncelikli sorunlarının giderilmesinde kullanılabilirdi. Ve stadyum yerini hastane gibi ana yola sıfır, hastanenin hemen yanına yapmak ne kadar doğru bir tercih olacak bekleyip göreceğiz. Unutmadan, yeni hastane yapılırken planlanan otopark sayısı yetmedi, şimdi yeni otopark alanları yapılıyor. Muhtemelen aynı durum stadyumda da yaşanacak. 15 bin seyirci kapasiteli yeni stadyumda bin 320 araçlık otopark alanı olacak. Umarız stada herkes araçlarıyla gelmez…

BÖLGE ARTIK TIKANDI

Yeni hastane ve yeni stadyumun olduğu bölgenin etrafında Hitit Üniversitesi güney kampüsü, terminal, yeni İmam-Hatip Külliyesi, Fen Lisesi, Kredi ve Yurtlar Kurumu, Bölge İdare Mahkemesi, Oto Galericiler Sitesi, yolun diğer kısmında ise Gıda Toptancılar Sitesi, Sebze ve Meyve Hali, Ticaret Borsası, Kamyoncular Garajı ve daha önemlisi binlerce kişinin yaşadığı TOKİ bulunuyor. Ayrıca, Çorum-Ankara Yolunun her iki tarafı Organize Sanayi için zorunlu istikamet olarak kullanılıyor. Hal böyle olunca bu trafik yoğunluğundan kim nasıl kurtulacak? Bölgenin tıkandığını artık birilerinin görmesi gerekiyor.

BELEDİYE YERİ YANLIŞ

Çorum’da son dönemin en çok dikkat çeken alanlarının başında Akşemsettin Cami’nin olduğu bölge geliyor. Burada hem ciddi manada artan bir trafik akışı var, hem de TOKİ tarafından kentsel dönüşüm çalışmaları yapılıyor. Özellikle TOKİ tarafından inşa edilen yeni konutlar, Celilkırı’nda hayal kırıklığına uğrayan TOKİ’zedeler için inanılmaz güzellikle bir proje oldu. Neredeyse tüm konutlar satıldı. Bölgede eskiye göre nüfus artışı yaşanırken Yeni Sanayi Caddesinde de 3 şeritli İstanbul trafiğini aratmayacak düzeyde trafik yoğunluğu oluştu. Şimdi bölgenin mevcut hali böylesine yoğunken Akşemsettin Caminin hemen karşısına “Belediye Sarayı” yapmak ne kadar mantıklı olacak bunu da bekleyip hep birlikte göreceğiz.

MEVCUT STADIN YERİNE

Mevcut Dr. Turhan Kılıçcıoğlu Stadyumu, yeni yapılan stadın faaliyete geçmesi ile birlikte konut alanı olarak imara açılacaktı. Görevden istifa eden belediye başkanı, kamuoyundan gelen tepkilere rağmen bu konuda oldukça ısrar ediyordu. Umarız mevcut stadın yeri konut alanı olmaz. Söz konusu bölgede stadın ve spor komplekslerinin dışında zaten her yer konut alanı. Yeni gelecek belediye başkanı bu alanı amacına uygun şekilde çocukların ve gençlerin spor yaptığı güzel bir tesis haline getirirse şehre gerçekten büyük katkı sağlamış olur.

YENİ BİR ŞEHİR LAZIM

Gazi ve İnönü Caddesi şehir trafiğini ve yoğunluğunu artık taşıyamaz hale geldi. Sadece ana caddeler değil ki Yeni Sanayi Caddesi ve Osmancık Caddesi ile birlikte şehrin dört bir yanı adeta kilitlendi. İşte tamda bu noktada tüm sorunlardan kurtulmak için atılacak en mantıklı adım yeni bir şehir inşa etmekten geçecek. Şehir içerisine yapılması düşünülen alternatif çalışmaların “pansuman” niteliği taşıyacağını kimsenin gözardı etmemesi gerekiyor. Zaten ne yapılırsa yapılsın (yeni otoparklar dahil) şehirdeki tıkanıklığı çözmeye yetmeyecek. Artık yeni bir şehrin inşası için bugünden başlamak üzere samimi bir başlangıç yapmak inanın Çorum’un yararına olacak.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER