SON DAKİKA

ÇORUM TİME

ÇORUM’DA SİYASET HAREKETLENDİ

Çorum’da 9 yıllık belediye başkanının görevinden istifa etmesinden sonra yerel seçim hazırlıkları beklenen takvimden çok daha erken başladı.

ÇORUM’DA SİYASET HAREKETLENDİ
Bu haber 27 Şubat 2018 - 19:44 'de eklendi

Çorum’da siyasi kulisler bir hayli hareketlendi. Gerek Milletvekilliği gerekse Belediye Başkanlığı için aday adayları şimdiden kolları sıvadı. Kulislerde Belediye başkan aday adaylığı için çok sayıda ismin telaffuz edildiği partilerde sürpriz aday adaylıklarının olması ve parti genel merkez kararlarının seçime damga vurması bekleniyor. Peki, yerel seçimler öncesi Çorum’daki durum nasıl? 2019 seçimlerine yönelik hazırlıklarını sürdüren siyasi partilerin muhtemel adayları kim olacak? İşte yanıtı…

ÇORUM TEMİZ BİR SAYFA AÇACAK

Çorum’da 9 yıl boyunca belediye başkanlığı görevini “yürüten” Muzaffer Külcü, siyasi kariyerini ilginç bir şekilde noktaladı. Kuşkusuz bu durum Çorum’un bundan sonraki süreçte nasıl bir “yönetim” anlayışına sahip olacağının ipuçlarını fazlasıyla verdi. Keşke bir şehrin kaderi ve geleceğiyle oynanacak düzeyde bariz yanlışlar yapılmasa, yöneltilen eleştirilere “azıcık” kulak verilse ve hepsinden önemlisi belediyenin kapıları herkese açılsaydı Çorum inanın böylesi acı bir sonla karşılaşmayacaktı. Umarız bu süreçten herkes kendine gerekli “dersleri” çıkarmıştır.

GÖZLER AK PARTİ ADAYLARINDA

Mevcut belediye başkanının görevinden istifa etmesinden sonra AK Parti’de “geçici” olarak başkanlık koltuğuna Belediye Başkan Yardımcılarından Zeki Gül getirildi. 2004 yılında yapılan yerel seçimlerde AK Parti’den Alaca Belediye Başkan Adayı gösterilen Zeki Gül, MHP’nin adayı Fuat İstanbullu’ya karşı seçimi kaybetmişti. 9 yıldır da Çorum’da Belediye Başkan Yardımcılığı görevini yürüten Zeki Gül’e Allah Çorum Belediye Başkanlığı gibi büyük bir görevini nasip etti. Özellikle Çorum Belediyespor Kulübü Başkanlığı sırasında eleştiriye kapalı kimliği ile dikkat çeken Zeki Gül, kendisine “altın tepside” sunulan bu fırsatı iyi değerlendirebilirse 2019 seçimlerinde AK Parti’nin aday adayları arasında kendisine fazlasıyla yer bulacaktır. Tabi bundan sonrası nasip kısmet olacaktır.

KULİSLERDEKİ BOMBA ADAYLAR

Yerel seçim heyecanının daha şimdiden başladığı şu günlerde siyasi kulislerde birçok isim konuşulmaya başlandı. Özellikle Çorum Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Çetin Başaranhıncal’ın AK Parti’den Belediye Başkan Aday Adayı olabileceği çeşitli kesimlerce ciddi ciddi dile getiriliyor. Çorum kamuoyunda sevilen bir isim olan Başaranhıncal’ın 2014 yılında yapılan yerel seçimler öncesi CHP’den Belediye Başkan Adaylığına da ismi geçmişti.

MURAT YILDIRIM GELECEK Mİ?

Çorum’da AK Parti’den 3 dönem milletvekilliği yaptıktan sonra Genel Merkezde “hatırı sayılır” görevler üstlenen ünlü MY Kolejlerinin sahibi Murat Yıldırım’ın ismi Çorum Belediye Başkan Adaylığı için dilden dile dolaşıyor. Teşkilat içerisinde “Murat Hoca” ismiyle anılan Yıldırım, siyaset çevrelerinde Refah ve Fazilet Partisi dönemlerinde üstlendiği aktif görevleriyle biliniyor. Kamuoyunda “yeterli” desteği bulunmayan Murat Yıldırım, Genel Merkezdeki güçlü bağlantıları sayesinde adından bir süre daha söz ettireceğe benziyor.

AGAH KAFKAS DÜŞÜNÜYOR MU?

AK Parti’nin 16 yıllık iktidarında Çorum’da “en iyi çalışan” siyasetçiler arasında “kim var?” denildiği zaman hemen herkes Agah Kafkas’ın adını rahatlıkla söyleyebiliyor. Özellikle Sağlık Bakan Yardımcılığı görevi sırasında Çorum merkez başta olmak üzere ilçelerdeki sağlık yatırımlarında Agah Kafkas’ın katkılarını inkar edemeyiz. Milletvekilliği döneminde de Çorum’un temel sorunlarının çözümü için yaptığı girişimler halen hafızalardaki yerini koruyor. Siyasi çevrelerde Agah Kafkas’ın ismi 2019 yılında yapılacak yerel seçimler için güçlü şekilde geçiyor.

AK PARTİ’DEN KİMLER ÇIKAR?

AK Parti’den “başka kimler aday olacak?” sorusu belki bugün için erken ama kulislerde mevcut İl Başkanı Av. Mehmet Karadağ ve Çorum Milletvekili Ahmet Sami Ceylan’ın isimleri de bir hayli zikrediliyor. Ayrıca, Ankara Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Asım Balcı ile TOKİ Daire Başkanı Ayhan Karaca da ismi geçenler arasında yer alıyor. Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Reha Metin Alkan’ın ismi de geçiyor.

MHP’NİN ADAYI KİM OLACAK?

Yerel seçimler her ne kadar iktidar partisi üzerinden şekillense de diğer partilerin göstereceği adaylarda sonuçlara ciddi anlamda etki yapıyor. MHP, 2014 yılında yapılan yerel seçimde Çorum’un sevilen isimlerinden Av. Ercan Daşdan’ı aday göstererek seçmenlerin desteğini kazanmıştı. AK Parti’nin olası bir yanlış aday tercihi tüm gözleri MHP ve CHP’nin çıkaracağa diğer adaylara çevirir. MHP ve CHP’de şimdilik öne çıkan bir isim söz konusu değil fakat seçim tarihi yaklaştıkça muhtemel adaylar bir bir ortaya çıkacak. Hep birlikte bekleyip göreceğiz.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
4 ADET YORUM YAPILDI
İzzettin Aksu27 Şubat 2018 / 20:31

Hitit Ūniversitesi Rektörū Prf.Dr Reha Metin Alkan Çorum Belediye Başkanlığı için yerinde ve isabetli bir karar olacağını dūşūnūyorum. Sayın Alkan Kamu idaresini çok iyi yapabilme kapasitesine sahip bir kişi olarak ve yerli yerinde karaları ile kişiler arası iletişimlerde başarılı tam bir Būrokrat olarak görūyorum.Saygılarımla.

Yusuf Erten28 Şubat 2018 / 22:10

MHP süpürür.! Diğer adaylarda geride kalanları toplar!

GERÇEK SÖYLER2 Mart 2018 / 10:23

Rektör hem kendi reklamını çok iyi yapabilen hem de iş bitiren bir kişilik. Belediye başkanlığında çok başarılı olur .

ismail baş çamlıca5 Mart 2018 / 18:25

bu haberi okuyunca mehmet karadag iyi iş başarmış ama söyledigi gibi zorlu süreç atlatımamış sadece ötelenmiş bu adayalar içinde kendine ne kadar şans görüyor işte bu çekişmeler ve kücük ilçelerde mhp ile ittifaktan kimin adayını destekte mutakıp kalınmadıgı için bütünşehir yasası cıkmıyor

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER