ÇORUM TİME

EKMEKÇİOĞULLARI AÇIKLAMA YAPTI!

Ekmekçioğulları Yönetim Kurulu Başkanı Rüstem Ekmekçi, Başkan Yardımcısı Bahri Ekmekçi ve firma avukatı Sinan Kolcu, gazetecilerle bir araya geldi.

EKMEKÇİOĞULLARI AÇIKLAMA YAPTI!
8.046
12 Aralık 2020 - 19:49

Çorum kamuoyunda yer alan, sendikaya üye oldukları gerekçesiyle işveren tarafından işten çıkartıldıklarını iddia eden işçi eylemi gündemde yer almaya devam ediyor. Organize Sanayi Bölgesi’nde kimya ve metal sektöründe faaliyet gösteren Ekmekçioğulları Yönetim Kurulu Başkanı Rüstem Ekmekçi, Başkan Yardımcısı Bahri Ekmekçi ve firma avukatı Sinan Kolcu, gazetecilerle bir araya geldi. Toplantının ardından firmadan yapılan yazılı açıklamada, “28 işçinin yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadele kapsamında alınan işçi çıkartma kısıtlaması kararını suistimal ederek, tesisin verimliliğini düşürdüğü” gerekçesiyle işten çıkartıldığı belirtildi.

Ekmekçioğulları Metal Kimya San. Ve Tic. A.Ş. tarafından gönderilen basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi;

Gerek yerel basında, gerekse ulusal basında bazı haberlerde firmamız tarafından ‘’işçi kıyımı’’ yapıldığı iddiasıyla firmamızın itibarsızlaştırılmasına yönelik içerikler yayınlanmıştır. Haberlerin tamamı gerçek dışı olup, iddia edildiği gibi işçilerin iş akitleri yüz kızartıcı sebepler bahane gösterilerek sonlandırılmamıştır.

Yaşanan hadisenin içeriğini açıklayacak olur isek;

Maalesef pandemi döneminde işten çıkarma yasağı bazı iş arkadaşlarımızda ciddi ölçüde performans düşüklüğü yaratmıştır. İşten çıkartma kısıtlaması bir kısım mesai arkadaşımızda bunun sınırsız bir hak olduğu algısına sebebiyet vermiş ve üzülerek ifade etmeliyiz ki bunun kötüye kullanılması suretiyle durumdan faydalanıldığı anlaşılmıştır. Bu kapsamda yapılan telkin ve iyileştirici eğitimlerinde sonuç vermemesi karşısında işletmenin verimliliğini etkileyen bir kısım mesai arkadaşımızın iş akitleri özlük haklarında herhangi bir kesinti yapılmaksızın ve iddia edildiği şekliyle yüz kızartıcı sebep mazeret gösterilmeksizin 07.12.2020 tarihinde sonlandırılmıştır.

08.12.2020 tarihinde firmamızın üretim bölümünde iş akitleri devam eden diğer çalışanlar sabah vardiyasında iş yerine intikal etmiş, 24 saat kesintisiz üretim yapılan tesislerimizdeki tüm proses ve ekipmanları içerisinde işlenmekte olan hammaddeler bulunmasına rağmen çalışır vaziyette iken teknik donanımlarına aykırı ve ekipmanlara zarar verecek şekilde kapatmışlardır. Yine elektrik kaynağı bu çalışanlarımızca devre dışı bırakılmış, fabrikanın faaliyetleri maalesef işbu personellerimizce görevin kötüye kullanılması pahasına kapatılmıştır. Devamında bahsi geçen çalışanlar firmanın mücavir alanı içerisinde düzenli olarak belirli bir alanda konumlanıp, iş durdurma ve eylem kararı aldıklarını beyan etmişlerdir. Bu eylemleri ile iş yerinin zararına olacak şekilde zayiata sebebiyet vermiş oldukları gibi, işi durdurarak firmamızı zora koşmuşlardır. Yaptıkları eylemin amacını önceki gün iş akitleri sonlandırılan mesai arkadaşlarının işe geri alınmalarını sağlamak olarak beyan etmiş, firmamızla yasalara ve kurumsal ilkelere aykırı düşecek şekilde pazarlık yapmaya teşebbüs etmişlerdir. Yapılan bu eylemler ve zararlar adli makamlarca tespit ile tutanak altına alınmıştır.

Yapılan kanun dışı iş bırakma eylemine ve firmamızın uğradığı maddi zararlara rağmen ilgili mesai arkadaşlarımıza işlerinin başına dönmeleri için görüntülü kayıtlar altında çağrı yapılmış, yapılan eylemin kanunsuz olduğu belirtilmiştir. Çağrıya rağmen belirtilen grup fiilen işe dönmemiş, eylemde ısrarcı davranmış, çağrımızı sonuçsuz bırakmışlardır. Kanun dışı iş durdurma eylemi yapan ilgililer hakkında ikinci gün sonunda işe dönmemeleri üzerine 4857 sayılı kanundaki karşılığına uygun olarak 25. Madde uyarınca işlem yapılmıştır. Bir başka deyişle yine iddia edildiği gibi yüz kızartıcı eylem nedeniyle herhangi bir işlem yapılmamıştır.

İşten çıkartılan mesai arkadaşlarımızın sendikal faaliyette bulunmaları nedeniyle işten uzaklaştırıldıkları iddiası da gerçek dışıdır. Zira kimlerin hangi sendikaya bağlı olduğu halihazırda dahi tarafımızca bilinmediği gibi, içlerinde sendikaya tabi olmayan çalışanlarımızın da olduğuna dair duyumlar almış bulunmaktayız. Dolayısıyla sendika karşıtı bir tutum asla söz konusu olmamıştır.

Bir kısım çalışma arkadaşımız adına yetki aldığı iddia edilen sendikanın geçici yetki belgesi de tarafımızca bu olaylardan sonra 09.12.2020 tarihinde öğrenilmiştir. Alınan yetki ilk incelemelerimize göre çalışan işçi sayısı bakımından hesap hatası barındırmakta olup, çoğunluk sağlanamadığı için yetki itirazımız süresi içerisinde yapılacaktır.

Özetle firmamızca yapılan uygulama 4857 Sayılı İş Kanunu’nun amir hükümlerine, Anayasa’ya ve evrensel hukuk normlarına aykırı değildir. Bizatihi çalışma arkadaşlarımızca firmamızın mağduriyetine sebebiyet veren bir dizi haksız eylem, zarar vuku bulmuştur. Dolayısıyla yaşanan hadisenin tek taraflı açıklamalar barındırması, oluşa ve maddi hakikate aykırı kurgular barındırılacak şekilde basına yansıtılması karşısında işbu duyuru kamuoyunun aydınlatılması maksatlı olarak dikkatlerinize arz edilmiştir. Saygılarımızla…

Ekmekçioğulları Metal Kimya San. Ve Tic. A.Ş.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    1xbetbetpasmariobet