ÇORUM TİME

346 YILLIK TARİHİ KONAK KARANLIKTAN KURTULDU

346 YILLIK TARİHİ KONAK KARANLIKTAN KURTULDU
Çorum Time Haber Hattı 333 01 20( [email protected] )
02 Eylül 2013 - 19:33

Son Güncelleme: 2 Eylül 2013 19:33 TARİHİ KONAKÇORUM’un Boğazkale ilçesinde Dulkadiroğulları Beyliğine mensup Dölarslan ailesine ait, 346 yıllık tarihi konak “Tarihimizi Aydınlatıyoruz” Projesi kapsamında Yeşilırmak Elektrik Dağıtım A.Ş. tarafından ücretsiz olarak aydınlatıldı.
UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası tescilli olan Hattuşa ve Yazılıkaya Açık Hava Tapınağı’nın yer aldığı Boğazkale’de 1664 yılında yapılan Dulkadiroğulları Konağı, artık aydınlatması ile daha fazla turist çekecek.
‘Korunması gerekli taşınmaz kültür varlığı’ olarak tescilli olan konak geniş bahçesi, haremlik, selamlık, hamam ve ekmek fırını gibi bölümlerden oluşuyor.
Boğazkale Kaymakamlığı tarafından restore edilen 360 yıllık tarihi Dulkadiroğulları Konağı’nın Selamlık Bölümü, 2012 yılında Hitit Araştırma ve Uygulama Merkezi olarak hizmet vermek üzere Hitit Üniversitesi Rektörlüğüne devredilmişti.

nurettin-turkoglu-yedas--HI-541283GELECEK NESİLLERE IŞIK OLACAK

Toplumun yaşam kalitesini iyileştirmeye yönelik hazırladığı ve “Enerjimizi Harekete Geçiriyoruz” sloganıyla 2012 yılında bölgesinde kurumsal sosyal sorumluluk projelerinin startını veren YEDAŞ, ‘Tarihimizi Aydınlatıyoruz’ Projesi kapsamında, tarihi hazineleriyle göz kamaştıran yapıtların ve kazı alanlarının aydınlatma gereksinimlerini karşılıyor. Bölgelerinde Türkiye’nin ve dünyanın dikkatini çekecek önemli kazı çalışmalarının ve tarihi hazinelerin aydınlatılmasını öncelikleri arasında yer aldığını söyleyen YEDAŞ Genel Müdürü Nurettin Türkoğlu, “YEDAŞ, Karadeniz’in aydınlanması içindir. Tarihimiz, YEDAŞ ile daha aydınlık ve gelecek nesillere ışık olacaktır” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

ÇORUM'UN EN BÜYÜK HABER SİTESİ