ÇORUM TİME

87’LİK DEDE’DEN ÖRNEK DAVRANIŞ

87’LİK DEDE’DEN ÖRNEK DAVRANIŞ
Çorum Time Haber Hattı 333 01 20( [email protected] )
21 Ocak 2014 - 12:35

Son Güncelleme: 21 Ocak 2014 12:35 AW000315

Çorum’un Sungurlu ilçesinde Çakır Dayı olarak bilinen 87 yaşındaki doğa dostu Mehmet Kurman kasap kasap gezerek topladığı etleri, sokak sokak dolaşıp rastladıkları başıboş hayvanlara elleriyle yediriyor.
Hayvanları aç susuz görünce dayanamıyorum diyen Mehmet Kurman, “Buralarda gece gündüz otların arasında yatıyorlar ama yiyecek yemekleri yok. Bu hayvanlara ne olur merhamet edelim. Bu hayvanlar perişan vaziyette. Kasapları gezerek et parçalarını alıyorum. Bu hayvanlara yediriyorum ama hangi birine yetişeyim. Bu havyalara Belediye yardımcı olsa da barınak yapılıp bu hayvanları oraya yerleştirsek. Kitaplarımızda hayvanlara merhamet etmemiz gerektiği söyleniyor. Ben 87 yaşında olduğum halde bu hayvanlar için çalışıyorsam, herkesin çalışması gerektiğine inanıyorum” dedi.
Bu hayvanlar bize emanet diyen Çakır Dayı, “Biz sıcacık evlerimizde otururken, sokak hayvanları açlık ve susuzlukla mücadele ediyor. Sokak hayvanlarını beslemekten büyük keyif alıyorum. Biz bunu dedelerimizden, babalarımızdan öğrendik. Büyüklerimiz bize doğru örnek oldu biz de çocuklarımıza doğru örnek olmak istiyoruz. Bu maksatla sokak hayvanlarını besliyorum. Vermek o kadar güzel bir duygu ki o erdeme bir kere ulaştı mı insan her şeyini vermek istiyor” şeklinde konuştu.
21 YILDA 150 BİN AĞAÇ DİKTİ
Çakır Dayı ilçede diktiği fidanlarla da tanınıyor. Doğa dostu Mehmet Kurman, 21 yılda 150 bin fidan dikmiş. İlerleyen yaşına rağmen yaşantısını çevreyi koruma ve ağaçlandırmaya adayan Kurman, orman katliamlarına ve çevreyi kirletenlerle de tepki gösteriyor. Ağaçların kendisi için bir evlattan farksız olduğunu dile getiren Kurman, ömrünün sonuna kadar doğaya katkıda bulunmaya devam edeceğini ifade etti.
İnsanları yeşil kentler kurmaya ve ağaçlandırmaya davet eden Kurman, “Ağaçlar ve ormanlar insanlığın can damarı. Eğer ormanlar yok olursa bizim temiz oksijen almamızı sağlayan bir olguda ortadan kalkmış olur. Onun için tüm insanlık ağaçlandırmaya önem vermelidir” dedi

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

ÇORUM'UN EN BÜYÜK HABER SİTESİ