ÇORUM TİME

ANADOLU BASINININ BİK’TEN BEKLENTİLERİ

ANADOLU BASINININ BİK’TEN BEKLENTİLERİ
Çorum Time Haber Hattı 333 01 20( [email protected] )
01 Mart 2014 - 10:33

Son Güncelleme: 1 Mart 2014 10:33 kopyasi-mustafa-arslan-(1)Basın İlan Kurumu (BİK) Genel Kurulu Anadolu Gazete Sahipleri Temsilcisi Mustafa Arslan, bir açıklama yaparak, Anadolu’daki gazeteciler cemiyet ve derneklerine kurumca yapılan yardımlar ve BİK Genel Kurulu’nda gazeteciler cemiyetlerinin temsili konusundaki görüşlerini paylaştı.
BİK Genel Kurulu Anadolu Gazete Sahipleri Temsilcileri Arslan, iki yıl önce yaptıkları çalışma, yönetim kurulunun teklifi ve genel kurulun kabulü sonucu yapılan değişiklikle; İstanbul, Ankara, İzmir ile kamu yararına faaliyet gösteren gazeteciler cemiyetlerinin dışında kurumun şubesi bulunan illerdeki en fazla sarı basın kartlı üye ile basın sigortalı üye bulunan cemiyetlere yardıma başlandığını hatırlatarak, ” BİK’in Anadolu’ya açılma stratejisi çerçevesinde geçtiğimiz günlerde yapılan genel kurulda Çanakkale ve Tokat’ta da şube açılmasına karar verilmiştir. Böylece BİK’in şube sayısı 38’e yükselmiştir. İki yıl önceki genel kurulda BİK’in basın derneklerine yardım fonundan yüzde 20’lik kısım kurum şubesi bulunan yerlerdeki cemiyetlere ayrılmıştı. Bu genel kurulda 1 milyon 700 bin liralık rakamın gazeteciler cemiyetlerine yardım olarak verilmesi kararlaştırıldı. Bu rakamın mevcut düzenlemeye göre Yüzde 80’ini İstanbul’daki Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, Ankara’daki Gazeteciler Cemiyeti, İzmir Gazeteciler Cemiyeti, kamu yararına hizmet veren gazeteciler cemiyetleri ve yüzde 20’sini de diğer tüm şubelerde bulunan cemiyetler alacaktır. Her ne kadar 50 yıl sonra Anadolu’daki cemiyetlerin yardım alabilmesinin önü açılmışsa da geldiğimiz noktada büyük bir adaletsizlik ve yanlışlığın olduğunu tespit etmemiz gerekmektedir. Yüzde 20’lik kısmın 31 ile dağıtılacağı düşünülürse, bu yardımlardan beklenen faydanın gerçekleşme oranı son derece düşük olacaktır. Önümüzdeki Mayıs genel kurulunda bu dağılımın yeniden belirlenmesi ve ister kurum şubesi bulunsun ister kurum şubesi bulunmasın tüm illerdeki hak eden cemiyetlerin yardım alması yönünde çalışmalarımızı yoğunlaştıracağız. BİK Genel Kurulu, Türkiye’nin yetiştirdiği değerli insanlardan oluşmaktadır. Kurul’un en doğru yolu tespit edeceğine inancımız tamdır. Yeni düzenleme ile yardım fonundaki yüzde 50’lik payın eşit olarak dağıtılabileceği, kalan yüzde 50’nin ise sarı basın kartlı ve basın sigortalıların ikametgahları belgelenmek sureti ile üye sayısına göre belirlenebileceğini değerlendiriyoruz” diye konuştu. Halen icra-iflas ilanları ve üniversite personel ilanlarından alınan komisyonlar başta olmak üzere pek çok ilan yolu ile BİK gelirlerine 81 ilin katkı sağladığını belirten Mustafa Arslan, “195 Sayılı BİK Kanunu, genel kurul kararı ile tüm cemiyetlere yardım yapabilme imkanı sağlamaktadır. Bu yardımlarla Anadolu’daki cemiyetlerin kurumsallaşmasına önemli ölçüde katkı sağlanacak, cemiyetlerin üyelerinin mesleki birikimlerini artırmalarına fırsat tanınacaktır” şeklinde konuştu.
BİK Genel Kurulu’na İstanbul, Ankara ve İzmir Cemiyetleri’nin doğrudan üye göndermesinin tartışmaya açık bir konu olduğunu ifade eden Anadolu Gazete Sahipleri Temsilcisi Arslan, “Bizler 2 bini aşkın gazete sahibinin oyları ile seçilerek genel kurula geliyoruz. Buna paralel olarak diğer gazete sahipleri temsilcileri de kendi tiraj aralıklarındaki gazete sahiplerince seçilerek genel kurula geliyor. Cemiyetlerin gönderdiği üyelerin de seçilerek gelmesinin temsilde adalet ve demokratik kültür açısından vazgeçilmez olduğunu vurguluyoruz. BİK Kanunu’nda yapılması düşünülen değişiklikte bu hususun mutlaka hayata geçirilmesi gerektiğini hatırlatıyoruz” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

ÇORUM'UN EN BÜYÜK HABER SİTESİ