hd pornoyarrak resimleri

ÇORUM TİME

BU İKİ YATIRIM ÇORUM’A GEREKİYOR

Sabah Gazetesi Yazarı Yavuz Donat, Çorum’u köşesine taşıdı. Donat, yılda 1 milyar doların üzerinde ihracatı olan 18 ilden biri olan Çorum’a ” Havaalanı da, Yüksek Hızlı Tren de gerekli” dedi.

BU İKİ YATIRIM ÇORUM’A GEREKİYOR
5.827
11 Temmuz 2020 - 13:36

Sabah Gazetesi Yazarı Yavuz Donat, Ahlatcı Holding’i ve Çorum’u köşesine taşıdı. Donat, Sabah Gazetesi’nde yayınlanan “Çorumluyuz… Birbirimizden sorumluyuz” başlıklı köşesinde Ahlatcı Holding’den bahsederek, “Erdoğan haklıymış… Çorum, ülkemizin “Altın merkezi” olma yolunda ilerliyor… Hem de koşar adım” ifadelerine yer verdi. Bilindiği üzere, 2019 yılında Çorum’dan yapılan 1 milyar 540,9 milyon dolarlık ihracatın 1 milyar 283 milyon 691 bin 594 dolarlık kısmını Ahlatcı Holding’in gerçekleştirdiği açıklanmıştı. Bununla birlikte Ahlatcı Holding, Fortune 500 Türkiye Araştırması’nda ilk 10’da yer aldı. Bu başarı ulusal basının gözünden kaçmadı. Sabah Gazetesi Yazarı Yavuz Donat, Türkiye’de bulunan dev firmaları geride bırakan Ahlatcı Holding Sahibi Ahmet Ahlatcı’nın Çorum’u Türkiye’nin altın merkezi yapacağına dikkat çekti. Donat, ayrıca yılda 1 milyar doların üzerinde ihracatı olan 18 ilden biri olan Çorum’a ” Havaalanı da, Yüksek Hızlı Tren de gerekli” dedi. İşte Yavuz Donat’ın bu günkü köşesi;

ÇORUMLUYUZ… BİRBİRİMİZDEN SORUMLUYUZ

Cumhurbaşkanı Erdoğan “Çorum’u, Türkiye’nin altın merkezi yapalım” demişti de… Kendi kendimize “Ne alaka” diye söylenmiştik. Erdoğan haklıymış… Çorum, ülkemizin “Altın merkezi” olma yolunda ilerliyor… Hem de koşar adım. “Altın hikâyesini” anlatmadan önce… “Büyüyen Çorum’un” sloganından söz edelim… Birliğin, beraberliğin, dayanışmanın sloganı: “Çorumluyuz… Birbirimizden sorumluyuz.” Bu sorumluluktur ki… Çorum “Destan yazıyor.” Hızla büyüyor.

***

Geçen ay Kayseri’ye gitmiştik… Himmetdede’deki “Altın madenine.” TMSF Başkanı Muhiddin Gülal ile birlikte. Koza Altın… TMSF’de… 2 ton topraktan, 1 gram altın çıkarılıyor… TMSF’nin işlettiği madenlerden çıkan altın… Yılda 11 ton. Altın… İşlenilmek üzere “Rafineriye” gönderiliyor. Türkiye’de “4 altın rafinerisi” var… 3’ü İstanbul’da… 1’i ise Anadolu’da… Çorum’da… “Ahlatçı Holding… Ahlatçı Kuyumculuk Fabrikası… Ahlatçı Metal Rafinerisi.” Ahlatçı… Türkiye’nin kuyumculuk ihtiyacının yüzde 40’ını karşılıyor. 26 ülkeye altın satılıyor… Almanya, İsrail, ABD, Panama….. 2019… İşlenmiş altın ihracatı… Ahlatçı 1 milyar 283 milyon dolar ile sektörün lideri… Külçe altın ihracatı hariç.

***

Ahmet Ahlatçı öyle bir şey söyledi ki… Paylaşmalıyız: 3 bin 300 çalışanımız var… Korona sürecinde tek kişiyi çıkarmadık… Fabrikaları kapatmadık. Karar verdik… İstihdamı yüzde 10 artıracağız… 330 işçi daha alacağız. İşçi alımı başladı… Ama bir şart var: Alınacak işçiler “Korona sürecinde işini kaybedenler arasından” seçilecek.

***

Çarşıda… Pazarda… Organize Sanayi’de… Leblebicide… “Çorum’un sorunları… Talepleri neler” diye sorunca… Çorumlular… Sözleşmiş gibi… “Aynı şeyleri” söylediler:

1. Yüksek Hızlı Tren.

2. Havaalanı.

Seçimi, siyaseti soracak olduk… Bu konu kimsenin ilgisini çekmedi. Çorumlu’nun olmazsa olmazı… Bütün ısrarı… “Tren ve havaalanı.”

***

Anadolu’nun ortasında bir işletme düşününüz ki; Türkiye’nin en büyük 500 sanayi kuruluşu arasında “İlk 10’a” giriyor. Ahmet Ahlatçı… Eşi… Oğlu… Kızı… “İşin başında.” Lider Ahmet Ahlatçı… 07.30’da… Mesaide. Ahmet Bey dedi ki: – Babam 91 yaşındaydı… Pazartesi sabahı dükkânı kendisi açtı… Pazara gitti… Kalpten öldü… Bizde aile geleneği… Çalışacaksın.

***

Çorum denilince akla… Elbette Hattuşaş Antik Kenti gelir… Hitit Yolu gelir… Tarihi hanlar, hamamlar gelir… Çorum kalesi gelir… Şehir merkezindeki Saat Kulesi gelir. Tarih, kültür, turizm gelir. Tarım gelir… Tarıma dayalı sanayi gelir. Ve… Leblebi gelir… Çorum leblebisi. Çorum’a gelip de leblebicilere uğramamak olmaz… Uğradık.

***

Ballı leblebi… Haşhaşlı leblebi… Leblebi çeşidi çok. Soslu, sütlü, peynirli, acılı, tuzlu, şekerli, beyaz çikolatalı, siyah çikolatalı, renkli çikolatalı… Say say bitmez. Sarı leblebi… Atatürk’ün rakı mezesi beyaz leblebi. Çilekli, muzlu, kivili, portakallı, limonlu, kavunlu, kapuçinolu, kahveli, meyveli, limonlu, kaymaklı… Yeter mi?… Devam edelim mi? Leblebinin kilosu… 20 ile 30 lira arasında. Leblebi ekonomisi, Çorum’da, genel ekonominin de göstergesi.

***

Leblebicilere sorduk… “Haliniz nicedir?” Her kafadan bir ses çıktı. Biri… “Korona sebebiyle satışlar düştü” dedi. Diğeri… “Hükümetin aldığı tedbirler iyi… Ev ve otomobil satışları arttı.” Öteki… “Altın satışlarında da artış var.” Beriki… “Şehirlerarası yolculuk arttıkça, leblebi satışı da artıyor… Yolu Çorum’dan geçen leblebi alıyor.” Leblebicilerde… Maske mesafe… Tam puan. Zira… Maske takan, takmayanı uyarıyor. Öyle ya… “Çorumlu… Birbirinden sorumlu.”

***

Çorum… Yılda 1 milyar doların üzerinde ihracatı olan 18 ilden biri. Böyle bir il için… Havaalanı da, Yüksek Hızlı Tren de gerekli. “Tren işi” yoluna girmiş… 2021… Ankara- Samsun hattının yapımına başlanıyor… Çorum’dan geçiyor. Darısı… Uçak seferlerine.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin