ÇORUM TİME

Bu köpekler için yeni uygulama!

Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürü Mustafa Gözler, Pitbull Terrier, Japanese Tosa, Dogo Argentino, Fila Brasileiro türleri veya bunların melezlerinin sahipleri tarafından 14.01.2022 tarihine kadar kısırlaştırılması ve mikroçip uygulamasının gerçekleştirilmesi gerektiğini açıkladı.

Bu köpekler için yeni uygulama!
600
23 Eylül 2021 - 15:13

5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanunu ile Türk Ceza Kanunu’nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunun 14 Temmuz 2021 tarih ve 31541 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdiğini hatırlatan Mustafa Gözler, konu hakkında şu bilgileri verdi: “Söz konusu yeni düzenlemenin 15. maddesinin Geçici 3. maddesinde Pitbull Terrier, Japanese Tosa, Dogo Argentino, Fila Brasileiro türleri veya bunların melezleri,  sahipleri tarafından veteriner fakültelerinde veya özel veteriner kliniklerinde 14 Ocak 2022 tarihine kadar kısırlaştırılıp mikroçip uygulaması yaptırılması gerekmektedir. Bu süre içinde hayvanlarını kısırlaştıran ve buna dair belgeyle birlikte Bakanlığa veya yetki verdiği kuruluşlara (veteriner klinikleri) başvurarak veri tabanına kayıt ettirenler hakkında, ilgili yasa kapsamındaki idari yaptırım hükümleri uygulanmaz.

Kısırlaştırma işlemi için maddenin yürürlüğe girmesinden önce gebe kalmış hayvanların doğum yapması, yavruların dört aylık olması beklenir. Bu hayvanların ölümü halinde Bakanlığa bilgi verilir ve kayıttan düşürülür. Kayıt altına alınan tehlikeli köpek ırkları; kayıt belgesiz, ağızlıksız ve tasmasız olarak dolaştırılamaz. Bu hayvanlar halkın yoğun olarak bulunduğu yerler ile çocuk oyun alanları ve parklarına sokulamaz. Bu fıkra hükümlerine aykırı hareket edenlere 11 bin Türk Lirası idari para cezası verilir. Bu madde kapsamındaki hayvan sahipleri, hayvanların sahipliğinden vazgeçmeleri halinde, söz konusu hayvanları en yakın bakımevine bırakabilirler. Bu hayvanların sokağa terki halinde 30 bin Türk Lirası idari para cezası verilir.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.