ÇORUM TİME

ÇOCUKLARA ÜCRETSİZ GÖZ TARAMASI YAPILACAK

ÇOCUKLARA ÜCRETSİZ GÖZ TARAMASI YAPILACAK
Çorum Time Haber Hattı 333 01 20( [email protected] )
17 Haziran 2015 - 16:41

Son Güncelleme: 17 Haziran 2015 16:41 1

8

SANYO DIGITAL CAMERAHalk Sağlığı Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, okul öncesi yaş grubu çocuklarda sık görülen görme kusurlarına yönelik tarama programının Çorum’da 2015 yılı haziran ayı itibariyle hayata geçirildiği belirtilerek, şu bilgiler verildi: “ Ülkemizde çocukluk çağında sık görülen sağlık sorunlarının erken tanınması ve gerekli tedavilerinin sağlanabilmesi amacıyla çeşitli tarama programları yürütülmektedir. Yenidoğan tarama ve işitme tarama programları, “Gelişimsel Kalça Displazisi Tarama Programı” da bu kapsamda yürütülen çalışmalardır.  Okul öncesi yaş grubu çocuklarda sık görülen görme kusurlarına yönelik tarama programı da ilimizde 2015 yılı haziran ayı itibariyle hayata geçirilmiştir.
Söz konusu program kapsamındaki toplantı; 11 – 12 Haziran 2015 tarihlerinde Çorum Eğitim ve Araştırma Hastanesi Konferans Salonu’nda, Halk Sağlığı Müdürü Dr.Ahmet Barış’ın konuşmasıyla başladı. Göz Hastalıkları Anabilim Dalı öğretim görevlilerinden Yard.Doç.Dr.Çağatay Çağlar ve Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar, Programlar ve Kanser Şube Müdürü Dr.Sevil Dirlik Zaman tarafından, ilimizde görev yapan tüm aile hekimleri  ve aile sağlığı elemanlarına program ile ilgili olarak sunum eşliğinde bilgilendirme toplantısı yapıldı.
Bunun yanı sıra tarama programlarından biri olan “Gelişimsel Kalça Displazisi”  ile ilgili olarak da Sağlık Memuru Yakup Akyıldız tarafından güncelleme eğitimi verildi.
Program kapsamında; aile hekimleri tarafından, kendilerine kayıtlı her bebeğe/çocuğa 0-3 aylık ve 36-42 aylık dönemlerde görme taraması yapılacaktır. Tüm riskli bebekler ileri tedavi için göz hekimine sevk edilecektir.
Ayrıca 32 hafta ve altındaki tüm prematüreler ve 1500 gram altında doğan bebekler 4. haftada “Prematüre Retinopatisi” açısından değerlendirilmek üzere göz muayenesi için göz uzmanına yönlendirilecektir.
Yapılan tarama testleri, birinci basamakta sunulan diğer sağlık hizmetleri gibi ücretsizdir. Çocuğunuzun göz taramasını yaptırın, hayata sağlıklı bakmasını sağlayın!

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

ÇORUM'UN EN BÜYÜK HABER SİTESİ