mustafa ceceli mp3 indir - murat boz mp3 indir - sıla mp3 indir - koray avcı mp3 indir - hande yener mp3 indir

ÇORUM TİME

ÇORUM ÇÖPTEN ELEKTRİK ÜRETİYOR!

Çorum Belediyesi’nin evsel atıkları elektrik enerjisine dönüştürecek Biyokütle Enerji Tesisi, üretime başladı.

ÇORUM ÇÖPTEN ELEKTRİK ÜRETİYOR!
1.226
28 Ocak 2021 - 19:02

Çorum Belediye Başkanı Halil İbrahim Aşgın, tesisi ziyaret ederek yetkililerden bilgi aldı. Gazetecilere açıklama yapan Aşgın, belediyenin yıllık elektrik tüketiminin tamamını yenilenebilir enerji kaynaklarından karşılamayı hedeflediklerini söyledi. Belediyenin daha önce 4 türbinli rüzgar enerjisi santralini devreye aldığını hatırlatan Aşgın, “Şimdi de evsel atıkların elektrik enerjisine dönüştürüleceği Biyokütle Enerji Santrali’ni hizmete alıyoruz. Ayrıca bir güneş enerjisi santrali ve bir de hidroelektrik santrali kurmak için hazırlıklarımızı sürdürüyoruz. Kısa süre içinde yatırıma dönüşecek projelerimizle belediyemizin yıllık enerji tüketiminin tamamını kendi imkanlarımızla karşılamış olacağız.” dedi. Biyokütle Enerji Tesisi’nin önemli bir yatırım olduğunu belirten Aşgın, çöpten elektrik üreteceklerini dile getirdi.

BU TESİS TÜRKİYE’DE BİR İLK OLDU

Tesisi inşa eden firmanın genel müdürü Halim Dugan ise Biyokütle Enerji Tesisi’nin evsel atıkları fermente ederek gaza dönüştürmesi nedeniyle Türkiye’de ilk olma özelliği taşıdığını vurguladı.

TÜRKİYE’NİN EN GÖZDE TESİSİYİZ

Türkiye’nin farklı illerinde biyokütle enerji yatırımlarının olduğunu anlatan Dugan, “Ancak Çorum’daki tesisimiz en gözde tesis. Burada çöpleri özel odalarda özel şartlarda bekletip, elde edeceğimiz gaz ile elektrik üreteceğiz. Tesis, fermantasyon tekniğiyle çalıştığı için Türkiye’de ilk olma özelliği taşıyor.” diye konuştu. Dugan, tesiste 8 bin hanenin ihtiyacını karşılayabilecek elektrik üretileceğini sözlerine ekledi. (A.A)

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin