ÇORUM TİME

ÇORUM FAUNA TANITIM ALANI’NA BÜYÜK İLGİ

ÇORUM FAUNA TANITIM ALANI’NA BÜYÜK İLGİ
Çorum Time Haber Hattı 333 01 20( [email protected] )
07 Kasım 2013 - 15:01

Son Güncelleme: 7 Kasım 2013 15:01 TABÝAT PARKINDA HAYVAN POPÝLASYONU ARTIYOR FAUNA ALANINA 5 YENÝ YABAN HAYVANI DAHA BIRAKILDITürkiye’de ilk kez yaban hayvanlarının doğal bir ortamda tanıtımının yapılacağı “Çorum Fauna Tanıtım Alanı”ndaki yaban hayvan popilasyonu her geçen gün artıyor.
Orman ve Su İşleri Bakanlığı ile Çorum Orman ve Su İşleri İl Müdürlüğü tarafından ortaklaşa yürütülen proje kapsamında Sıklık Tabiat Parkı’na inşa edilen fauna alanında insanlar hem doğal ortamda yaban hayvanlarını, hem de bölgede bulunan botanik parkta da bitki türlerini yakından görme fırsatı buluyor.
Geçtiğimiz yıl hizmete açılan fauna tanıtım alanına ikinci hayvan salımı gerçekleştirildi. Giresun’dan getirilen 1 geyik, Ordu’dan getirilen 5 karaca ve Artvin’den getirilen 1 dağ keçisi törenle alana bırakıldı.
Orman ve Su İşleri İl Müdürü Mahmut Temel, Türkiye’de ilk olma özelliği taşıyan fauna tanıtım alanının örnek bir proje olduğunu belirterek, alanın 51 dönümden TABÝAT PARKINDA HAYVAN POPÝLASYONU ARTIYOR FAUNA ALANINA 5 YENÝ YABAN HAYVANI DAHA BIRAKILDIoluştuğunu dile getirdi.
Alan içerisine bırakılan hayvanların yem ihtiyaçlarının karşılanması için yem bitkileri ekilerek, meyve fidanları dikildiğini hatırlatan Temel, “Alana ilk olarak geçtiğimiz yıl 4 adet karaca getirilerek bıraktık. Karacaların 2 adeti Osmancık’ta daha önce yavru olarak bulunan ve 3 yıldır bakımı Osmancık belediyesi tarafından yapılan karacalardı. 1 adeti Ordu’dan ve 1 adeti de Samsun’dan getirilmişti. Alana salınan hayvanlarımız yavruladı. Şuanda 3 adet yavru karaca, 1 adet yavru geyik ile 1 adet yavru ceylanımız var. Bugün alana salınan hayvanlarımızla birlikte fauna tanıtım alanında 24 yabani hayvan sayısına ulaştık. Fauna tanıtım alanında yaban hayvanlarının doğal ortamında görülmesi dışında ayrıca yakınımızdaki çeşitli illerde yaralı olarak bulunan yaban hayvanlarının tedavisi yapıldıktan sonra rehabilite edileceği bir alan olacaktır” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

ÇORUM'UN EN BÜYÜK HABER SİTESİ