ÇORUM TİME

ÇORUM SAVUNMA SANAYİNDEN PAY ALACAK

ÇORUM SAVUNMA SANAYİNDEN PAY ALACAK
Çorum Time Haber Hattı 333 01 20( [email protected] )
13 Eylül 2013 - 14:23

Son Güncelleme: 13 Eylül 2013 14:23 AW000956Çorum’da savunma sanayine yönelik üretim yapan tesislerin yetkilileri, Eskişehir’deki savunma sanayi tesislerini gezdi.
Çorum Ticaret ve Sanayi Odası (ÇTSO) öncülüğünde gerçekleştirilen geziye 18 firma temsilcisinin yanı sıra TSO, Tse, Bilim Sanayi ve Teknoloji Müdürlüğü ile Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı (OKA)’dan temsilciler katıldı.
Çorum heyeti Eskişehir’de sırasıyla Tusaş Motor Sanayi, Alp Havacılık, Savronik ve Coşkunöz tesislerini ziyaret ederek yetkililerden bilgi almıştır. Hayli verimli geçen ziyaretlerde firma yetkilileri, kuruluş amaçları, üretim kapasiteleri, savunma sanayine yönelik üretim yapmak için gerekli olan şartlar, yardımcı sanayi kuruluşlarında aranan kriterler ve yardımcı sanayi kuruluşları aracılığıyla yaptıkları üretimler hakkında bilgiler verdi.
Çorumlu sanayicilerin ilk durağı, Tusaş Motor Sanayi A.Ş. (TEİ) oldu. ‘Gökte kalmak için yerde çok çalışıyoruz’ sloganı ile AW0009561985 yılında 12 parça ile başladığı üretimini bugün 703 parçaya yükselten TEİ’nin İş Geliştirme Müdürü Faruk Turan, Çorum heyetine firmanın faaliyetleri hakkında bilgiler verdi.
TEİ olarak 2008 yılında Türkiye’nin ilk jet motorunu ürettiklerini ifade eden Turan, dünyada havacılık sektöründeki bütün büyük oyuncularla iş yaptıklarını söyledi. Turan, ayrıca TEİ olarak kendi üretim tesislerinin yanı sıra birçok yardımcı sanayi kuruluşları ile de iş yaptıklarını belirtti. Bu sayede yardımcı sanayi kuruluşlarının kendilerini daha da geliştirme imkanı bulabildiklerini, hem de uluslararası sertifikalara sahip olduklarını ifade eden Turan, “Sizler de buralara geldiniz. Bundan sonraki süreçte bilgi ve birikimlerimizi sizlerle de paylaşabiliriz. Bu bir ön görüşme idi. Bundan sonraki süreçte ikili görüşmeler de gerçekleştirebiliriz” demiştir.
Eskişehir Havacılık Kümesi Genel Koordinatörü Aslı Özdemir, TEİ tesislerinde düzenlenen toplantıda Çorum heyetine sektör hakkında bilgiler vermiştir.
AW000956Özdemir, TEİ’nin bu seneki toplam üretiminin yüzde 30’unu yardımcı sanayi kuruluşlarına yaptırdığını söylemiştir. Özdemir, yardımcı sanayi kuruluşlarına yaptırılan işlerin toplam 290 milyon dolar civarında olduğunu aktardı. Bilgilendirme toplantısının ardından heyet, TEİ tesislerini gezerek, üretim safhaları hakkında bilgiler edindi.
Çorum heyeti daha sonra Türkiye’nin en büyük havacılık tesisi olma özelliğini taşıyan Alp Havacılık, 1986 yılında kurulan ve bugün dünyanın dört bir tarafına elektrik-elektronik alanında bilgi ve teknoloji satan bir kuruluş haline Savronik ile son olarak Coşkunöz Coşkunöz Savunma Havacılık’ı ziyaret etti.
Firma yetkilisi Bilal Can, Coşkunöz Savunma Havacılık’ın Coşkunöz Holding bünyesindeki 16 şirketten bir tanesi olduğunu söyledi. Coşkunöz Savunma Havacılık’ın havacılık standartlarında tesis ve imalat sistemi, yeni ekipmanlarla donatılmış imalat alanı ile uçak, helikopter gövde ve motor parçaları ürettiğini bildirmiştir.

TSO BAŞKANI ÇETİN BAŞARANHINCAL:
ÇORUM SAVUNMA SANAYİNDEN PAY ALACAK

Çorum TSO Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Başaranhıncal, oda olarak Çorum’un savunma sanayinden pay alması için gerekli adımları attıklarını belirterek, “Özellikle bundan sonraki süreçte sanayicilerimize önemli bir rol düşmektedir. İlimiz, savunma sanayine yönelik üretim yapacaksa, bu ancak sanayicilerimizin destekleri ile olabilecektir” dedi.
Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz’ın daveti üzerine Mart ayında Ankara’daki savunma sanayi tesislerinin ziyaret edildiğini, şimdi de savunma sanayine yönelik önemli bir üretim merkezi konumunda bulunan Eskişehir’i gezdiklerini dile getiren Başaranhıncal, her iki gezinin de Çorumlu sanayicilere yeni ufuklar kazandırdığına dikkat çekti.

ÇORUM ARTIK SOMUT ADIMLAR ATACAK

Başaranhıncal, gezilerde sanayicilerin, savunma sanayi üretimini somut bir şekilde görme imkanı bulduklarını, ayrıca bu sektördeki firmaların temsilcisi ile tanışma fırsatı yakaladıklarını belirtti.
Savunma sanayi tesislerine yönelik düzenlenen Ankara ve Eskişehir gezilerinin ardından katılımcılara yüz yüze görüşmelere başlandığını dile getiren Başaranhıncal, “Yapacağımız bu görüşmeler neticesinde Milli Savunma Bakanlığı ile irtibata geçerek somut adımlar atmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

ÇORUM'UN EN BÜYÜK HABER SİTESİ