ÇORUM TİME

ÇORUM TSO’DAN DOLANDIRICILARA KARŞI UYARI

ÇORUM TSO’DAN DOLANDIRICILARA KARŞI UYARI
Çorum Time Haber Hattı 333 01 20( [email protected] )
26 Ocak 2015 - 16:21

Son Güncelleme: 26 Ocak 2015 16:34 corum_ticaret_ve_sanayi_odasi_logoÇorum Ticaret ve Sanayi Odası 21. Meslek Komite Üyeleri, hibe desteği vaadiyle dolandırıcılık yapmaya çalışan art niyetli kişi ya da kişilere karşı işletmelerimizi uyardı.
Konunun gündeme geldiği 21. Meslek Komite toplantısının ardından yapılan açıklamada; son dönemlerde bazı üye iş yerlerimize, esnafımıza telefon ile ulaşan art niyetli kişi ya da kişilerin, işletmelere OKA, KOSGEB, TKDK gibi kurum ve kuruluşlardan hibe kazandıklarını, hibe ile ilgili evrakları kurye ile gönderdiklerini ve işlemlerin başlatılması için kuryeye belli bir miktarda ödeme yapmaları gerektiğinin söylendiği belirtilerek, bu tüf söylemlere itibar edilmemesi gerektiği vurgulanmıştır.
21. Meslek Komite Üyeleri tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verilmiştir: “Her geçen gün farklı yöntemlerle gündeme gelen dolandırıcılar, şimdi de esnafımızı hedef almıştır. Özellikle son dönemde esnafımıza yönelik desteklerin artacağı yönünde haberlerin gündeme gelmesi ile telefon dolandırıcılarının faaliyetlerini artıracağını düşünmekteyiz.
İletişim bilgilerine ulaştıkları KOBİ’lerimizi, esnafımızı telefonla arayarak ‘devlet desteği kazandınız’, ‘hibe desteğinizi aldınız mı?’ şeklinde söylemlerle kandırmaya çalışan kişiler, ikna edebildikleri işyerlerine evrakları kurye ile göndereceklerini, belli bir ücret karşılığında bu evrakları alabileceklerini beyan etmektedirler.
İşletmelerimiz bilmelidirler ki; OKA, KOSGEB, TKDK gibi kurum ve kuruluşlar, hibe programları yayınlandığında tüm bilgilendirmeleri ücretsiz yapmakta, işletmenin başvurusu üzerine gerekli dökümanları her hangi bir ücret talep etmeksizin işletmeye iletmektedir. Ayrıca yine aynı kurumlar hibe dönemlerinde işletmeleri telefonla arayarak, ‘destek veriyoruz, gelin, alın’ şeklinde söylemler içeren bir yöntem uygulamamaktadırlar”
Yapılan açıklamada ayrıca, bu tür bir uygulamaya maruz kalan işletmelerimiz, bahsedilen vaatlere kanmamaları gerektiği noktasında uyarılarak, durumu hemen emniyet güçlerine bildirmeleri tavsiye edildi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

ÇORUM'UN EN BÜYÜK HABER SİTESİ