ÇORUM TİME

ÇORUM’DA 12 BİN 159 KİŞİYE OBEZİTE ANLATILDI

ÇORUM’DA 12 BİN 159 KİŞİYE OBEZİTE ANLATILDI
Çorum Time Haber Hattı 333 01 20( [email protected] )
28 Mayıs 2015 - 11:22

Son Güncelleme: 28 Mayıs 2015 11:22 1

4Avrupa Obezite Günü nedeniyle, Halk Sağlığı Müdürlüğü Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar, Programlar ve Kanser Şube Müdürlüğü Obezite Birimi’nin koordinasyonunda; Halk Sağlığı Müdürü Dr. Ahmet Barış, Müdür Yardımcısı Uzm. Dr. Özlem Terzi, Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar, Programlar ve Kanser Şube Müdürü Sevil Zaman, Bulaşıcı Hastalıklar Kontrol Programları Şube Müdürü Dr. Hüseyin Moray, Aile Hekimliği Şube Müdürü Dr. Zafer Yapar, Merkez Toplum Sağlığı Sorumlusu Dr. Süleyman Akif Yıldırım, Dr.Gözdenur Yurttaş, sağlık personeli ve Obezite Danışma Birimi danışanlarının katılımı ile “Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı” kapsamında kurulan Sağlıklı Yaşam Merkezi/Obezite Danışma Birimi tarafından takipleri yapılan ve kilo kontrolünde başarı gösteren danışanlara başarı belgelerinin teslim töreni yapıldı.
Tören, katılımcıların bir araya gelmesinin ardından Halk Sağlığı Müdürü Dr. Ahmet Barış’ın konuşmasıyla başladı. Dr. Ahmet Barış obezitenin hem dünyada hem de ülkemizde önemli bir halk sağlığı sorunu olduğunu, ilimizde de ciddi anlamda obeziteyle mücadele etmemiz gerektiğini vurguladı. Obezitenin başta kalp damar hastalıkları, diyabet, hipertansiyon, eklem hastalıkları, kanser vs. birçok hastalığa davet çıkardığını belirtti. Bu nedenle de sağlıklı beslenmenin, sağlıklı yaşamanın ve fiziksel aktiviteyi artırmanın öneminden bahsetti.
Dr.Ahmet Barış, Obezite Danışma Birimi tarafından takipleri yapılan, kilo kontrolünde başarı gösteren danışanlara; bu mücadelelerindeki istek ve kararlılıklarından dolayı teşekkür ederek, birçok yeni danışan olacaklara örnek teşkil ettiklerini belirtti ve başarılarından dolayı danışanları ve Obezite Danışma Birimi çalışanlarını kutladı.
Törene katılan danışanlar ise böyle bir hizmet almaktan dolayı hissettikleri memnuniyeti dile getirdi. Kendilerine olan özgüvenlerinin arttığını, daha mutlu hissettiklerini, önceden kıyafet alışverişine gitmekten dahi çekinirken şimdi alışveriş yaparken mutlu olduklarını belirtti. Sosyal yaşamlarının değiştiğini ifade eden başarılı danışanlar, yaşamlarındaki bu değişiklikten dolayı tüm kurum çalışanlarına teşekkür etti.
Sadece 2014 yılı içerisinde 12.159 kişiye danışmanlık hizmeti verildi
2014 yılı içerisinde 12.159 kişiye danışmanlık hizmeti veren Obezite Danışma Birimi’nde danışmanlık hizmeti alan 1240 danışanın 375’inin BKİ (Beden Kitle İndeksi)’si 25’in altına düştü. (Beden Kitle İndeksi’nin normal ölçülerini Dünya Sağlık Örgütü, 18 ve 25 olarak belirlemiştir)
Obezite Danışma Birimi tarafından takipleri yapılan ve kilo kontrolünde başarı gösteren danışanlara başarı belgelerinin verilmesinin ardından, tüm katılımcılara sağlıklı ve hareketli bir yaşam temennisinde bulunuldu.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

ÇORUM'UN EN BÜYÜK HABER SİTESİ