ÇORUM TİME

ÇORUM’DA AKILLI KAVŞAK DÖNEMİ

ÇORUM’DA AKILLI KAVŞAK DÖNEMİ
Çorum Time Haber Hattı 333 01 20( [email protected] )
13 Ocak 2014 - 19:28

Son Güncelleme: 13 Ocak 2014 19:28 akıllı kavşak çorum (1)Çorum’da hizmete sunulan “akıllı kavşak” uygulamasında atılan adımların sürücülere yakıt tasarrufu sağlayacağı ve trafik yoğunluğunu azaltacağı bildirildi.
Çorum Belediyesince bazı kavşaklarda hizmete sunulan akıllı kavşak ve kontrol sisteminin, Mobil Elektronik Sistem Entegrasyonu’na (MOBESE) aktarımı ile ilgili Çorum Belediyesi ve İl Emniyet Müdürlüğü arasında protokol imzalandı.
Çorum Belediyesi Trafik Kontrol Merkezi’ndeki imza töreninde, akıllı kavşak kontrol sistemini kuran firmanın yetkilisi İlhami Kıvrak, Belediye Başkanı Muzaffer Külcü ile İl Emniyet Müdürü Halil İbrahim Doğan’a sistem hakkında bilgi verdi.
Sistemin Konya’dan sonra Çorum’da uygulanmaya başlandığını ifade eden Kıvrak, sistemin kavşaklarda yaşanan araç yoğunluğuna göre harekete geçmesinin yanı sıra bütün trafik alt yapısını bir sistemde toplayarak burada trafiğin tek bir merkezden yönlendirilmesini ve yönetilmesini de sağladığını belirtti.

çorum akıllı kavşak 1BEKLEME SÜRELERİ AZALACAK

Sistemin yakıt ve trafik yoğunluğunun azaltılması konularında önemli bir rol üstlendiğine dikkati çeken Kıvrak, “Mevcut sistemle araçların kavşaklarda bekleme süresi yaklaşık yüzde 40 azaldı. Bunun yanında sistemle birlikte 300 bin liralık yakıt tasarrufunun sağlanacağını tahmin ediyoruz” dedi.
Akıllı kavşak sistemi ile birlikte araç sayım istatistikleri, trafik sinyal programlarının istatistikleri, kavşaklardan ani görüntü çıkartılması ve kavşaklarda kaza, itfaiye, ambulans geçişi gibi önemli durumlarda uzaktan müdahale edilebildiğini kaydededen Kıvrak, sistemin MOBESE’ye aktarımı ile Emniyet Müdürlüğü’nün çalışmalarında da kolaylık sağlanacağını dile getirdi.
Açıklamaların ardından Külcü ve Doğan, sistemin MOBESE’ye aktarımını sağlayan protokole imza attı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
1 ADET YORUM YAPILDI

ÇORUM'UN EN BÜYÜK HABER SİTESİ