ÇORUM TİME

ÇORUM’DA BİR ASIRDIR DİŞ HEKİMİ AİLE

Çorum’da bir asırdır diş hekimliği yapan Karakaşlı ailesi taraflı tarafsız herkesin takdirini kazandı.

ÇORUM’DA BİR ASIRDIR DİŞ HEKİMİ AİLE
1.181
05 Eylül 2020 - 12:36

Çorum’da bir asırdır diş hekimliği yapan Karakaşlı ailesi taraflı tarafsız herkesin takdirini kazandı. Karakaşlı Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi’nde baba Selim Karakaşlı ile birlikte Çorum’a hizmet veren ailenin 4. Nesil Diş Hekimi olan Kuter Karakaşlı ile yaptığımız röportajı keyifle okuyacaksınız!

-Kuter Karakaşlı kimdir?

1991 Çorum doğumluyum. İlk ve orta öğretimimi Çorum’da tamamladıktan sonra eğitimimize devam etmek için ailemin yanından ayrılarak abimle birlikte Ankara’ya taşındım. Liseyi Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde okudum. Sağlıkçı bir aileden geliyorum. Hep sağlıkla içi içe büyüdüm. Çocukluğumdan beri hayalim büyüklerim gibi hekim olmak ve Çorum’a hizmet etmekti. Bu temennim karşılık buldu ve Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği’ni kazandım. 5 yıllık lisans eğitimim sonrası ortodonti uzmanlığı için Konya’ya taşındım ve 4 yıl uzmanlık eğitimi aldım. Şimdi ise ait olduğum yerde ailemizin 4. Nesil Diş Hekimi olarak Çorumdayım.

-4 nesillik bir tecrübeden söz ettiniz. Açabilir misiniz?

Diş hekimliği bizde bir aile mesleği. Evveliyatımız 1 asıra yaklaştı. Başlangıcımız büyük dedem Mahmut Karakaşlı. O dönemde diş tedavilerini berberler yapıyor. Mesleğe berber olarak başlayıp sonrasında diş tedavilerine yoğunlaşmış. Çorumun ilk diş hekimlerinden denebilir. Alaylı bir hekim. Dedelerim Mustafa ve Ahmet Karakaşlı büyük dedemin yolundan gitmiş. Mustafa dedem Türkiye’nin ilk diplomalı diş hekimlerinden. Ardından kuzenim Nüvit Karakaşlı ve babam Yavuz Selim Karakaşlı geliyor. Nüvit Karakaşlı İstanbul’da özel bir klinik sahibi. Babam 1986 senesinde İstanbul üniversitesinden mezun olmuş ve dedemle beraber çalışmaya başlamış. O zamanlar muayenehane şeklinde olan kliniğimizi büyüterek poliklinik haline getirmiş ve bugün ki halini almasını sağlamış. Ben 4. Nesil olarak bu birikimin son temsilcisiyim.

-Bu durum sizde bir baskı oluşturdu mu?

Kesinlikle hayır. Ailemden ve çevremden bu konuda hiçbir baskı görmedim. Çocukluğumda başka mesleklerle ilgili hayaller kurduğum tabi ki oldu ama dönüp baktığımda ne kadar doğru bir karar verdiğimi net bir şekilde görebiliyorum.

-Babanızla beraber çalışıyorsunuz. Nasıl bir hissiyat?

Çok mutluluk verici. Benim için de babam için de. Kendisi 30 yılı aşkındır bu mesleği icra ediyor. Babamın tecrübelerinden faydalanmak benim için büyük bir şans. Bu birikimin aktarılamaması büyük bir kayıp olurdu diye düşünüyorum.

-Ortodonti uzmanıyım dediniz. Ortodonti nedir?

Ortodonti kelime anlamı olarak düzgün diş demektir. Gün geçtikçe estetik algı gelişmekte ve önem kazanmakta. Ağız ve diş güzelliği de estetiğin büyük bir parçası. Ortodontistler olarak bizim işimiz dişleri uygun konumlarına getirerek güzel bir gülüş sağlamanın yanı sıra etkin bir fonksiyon da kazandırmak. Genel kanının aksine biz sadece dişlerin dizilimlerini düzeltmiyoruz, bunun yanında çenelerin ilişkilerinin ortopedik olarak düzeltilmesi de ortodontistlerin alanına girmekte. Özellikle çocukluk ve ergenlik çağında çenelerin önde veya geride konumlanması Türk toplumunda sık görülen bir problem. Gerekli aygıtların kullanımı bu tarz problemleri düzeltmek ve önlemek adına oldukça etkili. Ancak burada dikkat edilmesi gerek asıl nokta yaş unsuru. Bu ortopedik bozuklukların saptanması ve tedavisinde geç kalınmaması çocuklarımızı erken dönemde muayene ettirmemiz oldukça önemli.

-Ortodonti gibi başka branşlar da var mı diş hekimliğinde?

Evet. Çocuk diş hekimliği, çene cerrahisi, diş eti cerrahisi, endodonti (kanal tedavisi) gibi bir çok uzmanlık alanı mevcut. Günümüzde interdisipliner çalışma dediğimiz branşlar arası yardımlaşacak ve görüş alışverişinde bulunarak çalışmak oldukça önemli. Biz de kliniğimizde bu eğilime uygun bir şekilde işi uzmanlarına bırakıyoruz.

-Teknoloji çağında yaşıyoruz ve neredeyse her gün yeni bir teknolojik gelişimle uyanıyoruz. Diş hekimliği alanında teknolojik olarak bir değişim var mı?

Elbette. Bizler hastalarımıza en iyi hizmeti sunabilmek adına gelişmeleri yakından takip etmek durumundayız. Bizim alanımız dahilinde de çok hızlı bir değişim yaşanmakta. Mesela ölçü alınması hastalarımız için yeri geldiğinde bir işkenceye dönüşebiliyor. Bu durum ağız içi taramasıyla çözüme kavuşmuş durumda. Tamamen dijital olarak dişler taranarak bilgisayar ortamına aktarılıyor. Bu şekilde gülüş tasarımının bilgisayar ortamında yapılması da olanaklı oluyor. Kendi alanımda ise telsiz ortodontik tedaviyi örnek verebilirim.

-Telsiz ortodontik tedavi nedir?

Bilindiği üzere ortodontik tedavi metal teller ve braketler ile yapılıyor. Hastalarımız artık ağızlarında bu metal görüntüsünü istemiyor. Telsiz ortodontik tedavide metal teller ve braketler yok. Sadece şeffaf plaklar. Ağız dışından belli olmuyor tamamen estetik. Tedavi hastanın kontrolünde. Plakları kendi takıyor ve çıkarıyor. Tedavi sırasında ağrı yok denecek kadar az. Tedavi süresini de önemli ölçüde kısalttığını söyleyebilirim.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
1 ADET YORUM YAPILDI
Aziz bolat6 Eylül 2020 / 14:25

Sayın karakaşlı diş eti çekilmesinin çözümü nasıl önlenirmi

paykwikpaykwik alpaykwik bozumpaykwikpaykwikmarmaris günlük tekne turlarıMarmaris Dalyan tekne turuMarmaris Günlük Turlarmarmaris tüplü dalış turuMarmaris rodos feribotpaykwik satın al