ÇORUM TİME

ÇORUM’DA CAMİLER İBADETE AÇILDI

Çorum Müftülüğü cuma namazının kılınacağı camilerin listesini açıkladı. Çorum’da gerekli şartları taşıyan camilerde namaz cami avlularında ve açık alanlarda kılınacak.

ÇORUM’DA CAMİLER İBADETE AÇILDI
3.316
28 Mayıs 2020 - 20:43

Koronavirüs salgını tedbirleri kapsamında 16 Mart’ta ibadete kapatılan camiler kademeli olarak açılıyor. Çorum Müftülüğü cuma namazı kılınacak camilerin listesini açıkladı. Listede bazı okulların bahçeleri, pazar yerleri ile Namazgah Güreş Alanı ve sentetik saha gibi spor tesislerinin açık alanları da yer aldı. Çorum İl Müftüsü Muharrem Biçer, konuyla ilgili yaptığı açıklamada; “Camilerimiz Cemaatine Kavuşuyor” temasıyla bir süredir özlemle beklediğimiz güne hamdolsun kavuşuyoruz. “Kovid-19” tedbirleri kapsamında bir süredir cemaatle ibadet yapılamayan camilerimiz kademeli olarak ibadete açılacaktır. Çorum İl Müftülüğü olarak belirlediğimiz camilerimizde şimdilik öğle, ikindi ve cuma namazlarımızı cemaatle birlikte kılmaya başlayacağız” dedi.

BU KURALLARA MUTLAKA DİKKAT EDİLECEK

Çorum İl Müftüsü Muharrem Biçer, namaz kılmak için camiye gelecek cemaatin dikkat etmesi gereken hususları ise şöyle sıraladı:

1-Cami ve mescitlerde cemaatle birlikte yalnızca öğle, ikindi ve Cuma namazları kılınacaktır. Diğer vakitlerde münferiden namaz kılmak isteyenler için camiler açık tutulacaktır.
2-Cuma namazları cami içerisinde kılınmayacak öncelikle cami bahçesi, avlusu ve uygun olan açık alanlarda kılınacaktır.
3-Camilerin abdesthane ve tuvaletleri kapalı olacağından cematimiz abdestini ev veya iş yerlerinde alarak namaz kılmaya geleceklerdir.
4-Cami ve mescit içerisinde cemaatle ya da bireysel olarak namaz kılacakların maske takmaları zorunlu olacaktır.
5-Cami ve mescitlere gelecek cemaatimiz yanlarında gelirken şahsi seccadelerini getireceklerdir.
6- Sadece cuma namazları camilerin avlusunda öğle ve ikindi namazları ise camilerin içinde sosyal mesafeye (1 mt.) dikkat edilerek kılınacaktır.
7- Bu süreç boyunca camiye giriş-çıkışlarda ve içeride sosyal mesafeye dikkat edilerek namaz öncesi ve sonrasında fiziksel temas ile musafaha yapılmayacaktır.
8- Sokağa çıkma yasağı bulunan (65 yaş üstü ve 20 yaş altı) vatandaşlarımız ile hastalık belirtileri taşıyanların namazlarını evdelerinde kılmaları gerekmektedir.”

İŞTE NAMAZ KILINACAK CAMİLERİMİZ

AKKENT MAHALLESİ: Organize Sanayi Cami / TOKİ Hz. Ebubekir Cami

BAHÇELİEVLER MAHALLESİ: Devlet Hastanesi Cami, Müftülük Mescidi, Cumartesi Pazar Yeri

ÜÇTUTLAR MAHALLESİ: BİNEVLER CAMİ

BUHARAEVLER MAHALLESİ: Kerebi Gazi Cami, Kevser Cami, Tevhid Cami, Hz. İbrahim Cami, Yavuz Sultan Selim Mescidi, Osman Gazi Mescidi, Buhara Pazar Yeri, Danişmend Gazi İmam Hatip Ortaokulu

ÇEPNİ MAHALLESİ: Abdulhamit Han Cami, Hıdırlık Cami, Şeker Fabrikası Cami

ÇÖPLÜ MAHALLESİ: Ulu Cami ve Namazgah Güreş Alanı

GÜLABİBEY MAHALLESİ: Bilal-i Habeşi Cami, Ertuğrul Gazi Cami, HAN Cami, Kafkasevler Cami, Mevlana Cami, Ortakapaklı Hz. Ebubekir Cami, Mehmet Akif Ortaokulu, Velipaşa Cami, Beytepe Cami

KARAKEÇİLİ MAHALLESİ: Atatürk Spor Salonu yanındaki 1 ve 2 nolu sentetik saha ve İtfaiye Mescidi

KUNDUZHAN MAHALLESİ: Akşemseddin Cami

MİMARSİNAN MAHALLESİ: Köy Hizmetleri Cami, Cuma Pazarı yeri, Fatih Sultan Mehmet Cami, Küçük Sanayi Sitesi Cami

ULUKAVAK MAHALLESİ: Abdibey Cami, Pelit Cami, Yıldırım Beyazıt Mescidi, Hz. Hüseyin Mescidi, İlim Yayma Cemiyeti Cami, İstiklal İlkokulu, Güldane Hatun Cami, Süheyb-i Rumi İmam Hatip Ortaokulu

ÜÇTUTLAR MAHALLESİ: Dülgeroğlu İsmet Çenesiz Cami, Valide Sultan Cami, Hz. Ali Cami, İHL Tatbikat Cami, Yıldırım Beyazıt İmam Hatip Ortaokulu

YENİYOL MAHALLESİ: Gazipaşa İlköğretim Okulu

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

1xbetbetpasmariobet