ÇORUM TİME

ÇORUM’DA SERTİFİKALI ARPA TOHUMU

Çorum Tarım İl Müdürlüğü, Ziraat Odası ile birlikte sertifikalı tohum üretimini gerçekleştirdi. Çorum Ziraat Odasının ürettiği sertifikalı arpa tohumları yerinde incelendi.

ÇORUM’DA SERTİFİKALI ARPA TOHUMU
624
04 Eylül 2020 - 14:16

Geçen yıl orjinal kademe tohum getirterek sözleşmeli ekim yapıldığına değinen Tarım ve Orman İl Müdürü Orhan Sarı, “Bu arpa tohumları titiz bir şekilde eleme ilaçlama çuvallama işlemleri yapılarak hazır hale getirildi. İlk etapta 3 çeşit arpa tohumu yetiştiren Ziraat Odası ileriki yıllarda buğday ve farklı tohumları da sertifikalandırarak üreticisinin hizmetine sunmayı hedefliyor” dedi. Konu hakkında açıklama yapan Tarım ve Orman İl Müdürü Orhan Sarı, “2 yıl içinde titiz bir çalışma yaparak ilk etapta arpa tohumu üretimi ile sektöre girmeyi hedefledik. Amacımız yem sektöründe önemli bir yeri olan arpa tohumu yetiştirerek üreticilerimizin sertifikalı tohum ihtiyacını karşılamaktır. İlimizde sertifikalı tohum kullanım oranının %10 olduğunu düşünürsek bu rakamı %50 nin üzerine çıkarabilmektir. Mehmet Sayan’ı tebrik ediyorum. Kurum olarak her zaman yanındayız” açıklamalarında bulundu.

Ziraat Odası Başkanı Mehmet Sayan ise, “Bu üretimde bizleri destekleyen Sayın Valim Mustafa Çiftçi ve Milletvekillerimize çok teşekkür ederim. Biz bir çiftçi örgütü olarak çiftçilerimizin önünü açarak kaliteli üretim yapmalarını sağlamalıyız. Oda olarak sertifikalı tohum üretmeden önce fikir aşamasında Tarım Orman İl Müdürümüz Orhan Sarı ile birlikte neler yapmamız gerektiği hakkında bir yol haritası belirledik. İlk etapta kontrollü bir şekilde arpa tohumu üretme noktasında mutabık kaldık” ifadelerine yer verdi. Sayan, “Ziraat Odaları Genel Başkanı Sayın Şemsi Bayraktar’la konuyu paylaştık. Genel başkanım her konuda Çorum Ziraat odasını destekleyeceğini söyledi. Sonra Sayın Valimize konuyu aktardık. Sayın Valimiz her türlü desteği vereceğini bu konunun ülkemiz için ve Çorum için çok önemli olduğunu belirterek; Valilik olarak bu projeye desteğinin sınırsız olduğunu söyledi. Tarım Orman Komisyon Üyesi ve Ziraat Mühendisi olan Çorum Milletvekili Sayın Ahmet Sami Ceylan’a projeyi söylediğimizde bunun çok önemli bir proje olduğunu üzerine ne düşüyorsa her zaman yapacağını söyledi.2 yıl önce başlattığımız bu çalışmanın ilk meyvelerini şimdi aldık” açıklamalarında bulundu.

Yapılan çalışmaların gurur verici olduğuna değinen Mehmet Sayan, “Bu çalışmalarımızda desteklerini esirgemeyen Sayın Valimiz Mustafa Çiftçi’ye Sayın Milletvekilimiz Ahmet Sami Ceylan’ a projemizi yakından takip edip bize maddi-manevi destekleri için çok teşekkür ederim. Çorum insanının ve Çorumlunun müteşebbis ruhunun fırsat verildiği zaman neler yapabileceğini görüyoruz. Yapılan çalışmalarla gurur duyduk. Pandemi döneminde gıdanın ne kadar önemli olduğunu, üretimin önemini gördük. Biz çiftçi olarak üretmeye mecburuz, fakat kaliteli tohum kullanarak birim alandan daha fazla verim almaya gayret göstermeliyiz. Tekrar bize desteği olan kişi kurum ve kuruluşlara Çorum çiftçisi adına şükranlarımı sunuyorum. Her şey Çorum ve Çorum çiftçisi için” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

paykwikpaykwik alpaykwik bozumpaykwikpaykwikmarmaris günlük tekne turlarıMarmaris Dalyan tekne turuMarmaris Günlük Turlarmarmaris tüplü dalış turuMarmaris rodos feribotpaykwik satın al