ÇORUM TİME

ÇORUM’DAKİ DERGAHLARI KAPATILDI!

Sakarya’daki dergahında 12 yaşındaki çocuğa cinsel istismarda bulunduğu gerekçesiyle tutuklanarak cezaevine konulan sözde tarikat liderinin Çorum merkez ve bazı ilçelerindeki faaliyetleri mercek altına alındı.

ÇORUM’DAKİ DERGAHLARI KAPATILDI!
32.712
05 Eylül 2020 - 20:36

Türkiye, günlerdir Sakarya’da yaşanan iğrenç taciz olayını konuşuyor. 12 yaşındaki kız çocuğuna cinsel istismar suçundan tutuklanan Fatih Nurullah takma adlı sözde Uşşaki tarikatı lideri olarak bilinen 58 yaşındaki Eyüp Fatih Şağban’ın her şeyi itiraf ettiği ses kayıtları ortaya çıktı. Sakarya’nın Akyazı ilçesi Kuzuluk mahallesinde bulunan dergâhta gerçekleşen iğrenç olayın ardından gözaltına alınıp tutuklanan sahte şeyh ile istismara uğrayan küçük kızın babası arasında geçen konuşma, sözde şeyhin çirkin yüzünü gün ışığına çıkardı. Herkesin lanetlediği cinsel istismar olayından sonra Uşşaki dergahı Türkiye genelinde mercek altına alındı. Tarikatın özellikle Çorum merkez ve ilçelerindeki faaliyetleri dikkat çekti.

ÇORUM ÖNEMLİ KALESİYDİ!

Merkezi İstanbul Kasımpaşa’da bulunan Uşşaki tarikatı, Halveti Tarikatı’nın bir kolu olarak yayıldı. Tarikatı kamuoyuyla tanıştıran ise Çorum İskilipli İbrahim İpek oldu. Uzun yıllar sessiz faaliyet gösteren tarikat İpek’le birlikte ün kazandı, İpek Yolu adlı yeni bir cemaat oluştu. İpek’in 2000 yılında ölümünün ardından Post’a 44 yaşındaki aslen Sivaslı eski milli güreşçi Fatih Nurullah takma isimli Eyüp Fatih Şağban geçti. Tarikat, her yıl Bolu ve Çorum’da düzenlediği “Devran” adlı zikir törenleri düzenlemekle gündeme geldi. Tarikatın ayrıca, İstanbul’un hemen her ilçesinde, Ankara, Afyon, Aksaray, Amasya, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bursa, Çanakkale, Çankırı, Gaziantep, İzmir, Kastamonu, Kırıkkale, Konya, Malatya, Niğde, Sivas, Tokat, Trabzon ve Kayseri’de çok sayıda dergahı ve dernekleri bulunuyor.

NURANİ-DER İSTİFA ETTİ

Uşşaki tarikatının sözde lideri Eyyub Fatih Şağban’ın Sakarya’nın Akyazı ilçesinde 12 yaşındaki kız çocuğunu istismar ettiği gerekçesiyle tutuklanması, tarikat içerisinde de şok etkisi yarattı. NuraniDer Çorum sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, “Bugün kamuoyu gündemine düşen ses kayıtları ve haberlerden dolayı dernek üyelerimizin ortak kararı doğrultusunda Gülzari Mualla Vakfı ve Fatih Efendi ile ilgili görevlerimizden ve dernek faaliyetlerimizden ayrılma kararı aldık. Bizi tanıyanların bilgisine sunar; durumumuzu anlayışla karşılayarak yorum yapmamalarını rica ederiz” denildi.

AYRILANLARA ŞOK TEPKİ!

Bir tarikat üyesi tarikattan ayrılanlara hitaben, “Adam mısınız? Şeyhimin yanında yalakalık yapardınız, ne oldu? Önemli olan bu süreçte dik durmak efendinin yanında olmak. Siz derviş değilsiniz, dikensiniz ” diye yazdı. Bir başkası da “Arkadaşlar olay tam netleşmeden nedir bu diyalog, ayıptır, günahtır. Adli merci bir netleştirsin isteyen saf değiştirir. Bu ülkede ses kaydıyla hükümet deviriyorlar. Zaman teknoloji devri. İftira olabilir, montaj olabilir. Adli merci araştıracak ve nihai her şey ortaya çıkacaktır” diye yorum yaptı. Yaşanan bu tartışmalardan sonra NuraniDer Çorum hesabı kapatıldı.

KAPILARA KİLİT VURULDU

Çorum merkez ve bazı ilçelerde dergah adı altında faaliyet gösteren dernekler, çirkin olayın duyulmasının ardından kapılarına kilit vurdu. Bu arada Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığınca Eyüp Fatih Şağban hakkında hazırlanan ve 1. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edilen 4 sayfalık iddianamede, “zincirleme şekilde çocukların cinsel istismarı” suçundan 15 yıldan 40 yıl 1 ay 15 güne kadar, “çocuğa karşı kişiyi cinsel amaçlı hürriyetinden yoksun kılma” suçundan ise 3 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası talep edildi. Sahte şeyhin 55 yıl ile yargılanması talep ediliyor.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
5 ADET YORUM YAPILDI
Emrullah6 Eylül 2020 / 09:40

Şu savunan aşağıların asagilarini da asla anlatmayacağım inşaAllah…

Ferhan6 Eylül 2020 / 11:38

Komsularimdan bazilari kendilerini bu dergaha adamislardi. Cogu zamanlarini burada gecirir manti baklava borek yapar gelirlerini buraya adarlardi. Büyük hayal kirikligi. Allah ile aldatmak tam da bu iste. Yazik oldu. Gecmis olsun.

Mustafa ÇELIK6 Eylül 2020 / 13:31

Allahın kullarına ilk ayeti oku kardeşim oku..kulun annede memede ihtiyacı yok..dincilik kadar kötü bir şey yok..hiç bir cemaat ve tarikatın birbirine uyumu yok..oysaki…kuran bir peygamberimiz bir eeee i şunu demiş bu şunu demiş bunlar doğru değil…15 temmuzda tamamı kapatilmaliydi..

Muazzez6 Eylül 2020 / 17:34

Yaziklar olsun hoca gibi görunupde yaptiklarina assinlar böyle hocalari

Filiz ak7 Eylül 2020 / 09:37

Böyle bi varlığa isim bile koyamuyorum sözde dini İslami öğretiyoruz diye genç cocuklarimizi gelecegini karartıyorlar sakal uzatip cübbe giyip sözde tarikatci örgütler olduğu sürece TÜRKÜYEMİZİ KİRLETMESİNE İZİN VERMEYİZ türk bayrağı altında yaşayan insan bile denmmez bu varlığa idam geri gelse bunlar gibi insan olmadık varlıklar küçük cocuklarimiza el uzatamaz Allah belanızı versin sözde müslüman olan sakkali …..

paykwikpaykwik alpaykwik bozumpaykwikpaykwikmarmaris günlük tekne turlarıMarmaris Dalyan tekne turuMarmaris Günlük Turlarmarmaris tüplü dalış turuMarmaris rodos feribotpaykwik satın al