ÇORUM TİME

ÇORUMLU BU SOĞUKTA HAYVANLARI UNUTMADI

ÇORUMLU BU SOĞUKTA HAYVANLARI UNUTMADI
Çorum Time Haber Hattı 333 01 20( [email protected] )
12 Aralık 2013 - 20:51

Son Güncelleme: 12 Aralık 2013 20:51 AW000654Çorum’da yüksek kesimlerde etkili olan kar yağışının ardından Orman ve Su İşleri Müdürlüğü’de yaban hayvanları için seferber oldu.
Zaman zaman etkili olan kar yağışı nedeniyle yaban hayvanlarının aç kalmaması için yemleme çalışmalarına başlayan Orman ve Su İşleri İl Müdürlüğü tarafından doğaya 9 ton yem ve 7.5 ton yonca bırakacak.

ÇORUM’DA DOĞAYA YEM BIRAKILIYOR

Orman ve Su İşleri İl Müdürü Mahmut Temel, aşırı soğuklar ve kar yağışı nedeniyle yaban hayvanlarının yiyecek bulma konusunda güçlük çektiğini söyledi. Genel Müdürlüğün talimatı doğrultusunda Türkiye’nin tamamında kar yağışına paralel olarak doğada yemleme çalışması yaptıklarını dile getiren Temel, “Bu çerçevede her yıl yem almaktayız. Bu yıl da 9 ton yem ve 7.5 ton yonca aldık. AW000654Kar yağışının başlamasıyla birlikte doğanın muhtelif yerlerine, ağaçların kar almayan bölgelerine kuşların yemesi için yem bırakıyoruz. Aynı zamanda pazar artıklarını da doğaya bırakıyoruz. Geçtiğimiz yıl yemleme çalışmaları kapsamında doğaya 5 ton yem 3.5 ton sakatat bıraktık” dedi. Temel, amaçlarının yaban hayvanlarına bir nebze de olsun katkı sağlamak olduğunu kaydetti. Bu çerçevedeki ilk çalışmaların yaklaşın 10 yıl önce “Kuşlar ölmesin” adlı kampanya ile başladığını anlatan Temel, “Bu kampanyadan sonra Genel Müdürlük bu uygulamayı ülke geneline yaydı. Şu anda çalışmalar devam ediyor” diye konuştu.

KIRSALA İNEN YABAN HAYVANLARINA ZARAR VERİLMESİN

Olumsuz hava şartları nedeniyle zaman zaman yem bulamayan yaban hayvanlarının kırsala indiğine dikkat çeken Temel, kırsal kesimde yaşayan insanlardan bu hayvanlara zarar vermemelerini istedi.
Yaban hayvanlarının yanı sıra sokak hayvanlarının da yiyecek bulmakta zorlandığına işaret eden Temel, “Bu soğuk günleri fırsata çevirelim. Evlerimizde yemek artıkları oluşuyor. Bu yemek artıklarını çöpe atmak yerine bir kap içerisine koyup evimizin bir kenarına koyarsak bu hayvanların beslenmesine katkıda bulunuruz. Bu konuda herkesten destek bekliyoruz. Taneli yemlerden kuşlar beslenir bunun için pencerelerimizin önüne buğday taneleri de korsak kuşlarda faydalanır” dedi.
Temel, doğanın herkesin ortak malı olduğunu sözlerine ekledi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

ÇORUM'UN EN BÜYÜK HABER SİTESİ