ÇORUM TİME

ÇORUMLU İŞADAMINA 2 YIL HAPİS CEZASI

ÇORUMLU İŞADAMINA 2 YIL HAPİS CEZASI
3.959
23 Eylül 2013 - 21:59

2011 yılında Çorum merkeze bağlı Eskice Köyü’nde araziden toprak alınması sonucu oluşan su birikintisine serinlemek amacıyla giren 16 yaşındaki Erhan Ambar isimli gencin ölümüne sebep olduğu gerekçesiyle hafriyat sahibi işadamı R.P’ye “taksirle ölüme neden olmak” suçundan 2 yıl 1 ay hapis cezası verildi. Çorum 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nin bu kararı Türkiye’de emsal teşkil edecek…
erhan ambarÇorum’da serinlemek amacıyla hafriyat sahasında oluşan su birikintisine giren lise öğrencisi 16 yaşındaki Erhan Ambar’ın ölümüne ilişkin mahkemeden Türkiye’de emsal oluşturacak bir karar çıktı. Çorum 2. Asliye Ceza Mahkemesi, hafriyat sahibi işadamına “taksirle ölüme neden olmak” suçundan 2 yıl bir ay hapis cezası verdi. Temyiz yolu açık olan bu karar eğer onanırsa Çorumlu işadamı R.P. 2 yıl 1 ay hapis yatacak.
OLAYIN GELİŞİMİ
Hatırlanacağı üzere olay merkeze bağlı Eskice Köyü’nde 2011 yılında meydana gelmişti. Yaz tatilini köyde geçiren Cumhuriyet Lisesi öğrencisi Erhan Ambar, hayvan otlatmak için iki arkadaşı ile birlikte gittiği Uzunok mevkiinde serinlemek için yağmur sularının oluşturduğu hafriyat çukurundaki su birikintisine girerek hayatını kaybetmişti. Erhan Ambar’ın ölümü sonrası acılı aile konuyu yargıya taşımış ve Çorum 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde sorumlular hakkında dava açılmıştı.
EMSAL OLUŞTURACAK KARAR
Çorum 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın 10. duruşmasında mahkeme heyeti kararını açıkladı. Mahkeme, sanık R.P’nin “taksirle ölüme neden olmak suçunu” işlediğine hükmederek 2 yıl 6 ay hapis cezası ile cezalandırılmasına karar verdi. Ancak, mahkeme heyeti, sanığa verilen cezada 1/6 oranında indirim yaparak kararını 2 yıRumi_BEKiROğLUl 1 ay hapis cezası olarak açıkladı. Temyiz yolu açık olan bu karar Yargıtay tarafından onanırsa Çorumlu işadamı R.P. 2 yıl 1 ay hapis yatacak.
“İNSAN HAYATI BU KADAR UCUZ DEĞİL”
Mahkemenin kararını değerlendiren Avukat Rumi Bekiroğlu, 16 yaşındaki lise öğrencisi Erhan Ambar’ın ölümüyle sonuçlanan bu olayda sanık işadamı R.T’nin kusurlu olduğunun tespit edildiğini belirterek şunları kaydetti: “Dosya kapsamında olayda sanığın kusuru olduğu tespit edilmiştir. Her ne kadar dosyada bu olay münferit bir olay olduğu değerlendirilebilir ise de kanımızca bu durum böyle değildir. Çorum’un ekonomik hayatının büyük bir kısmı benzer şekilde faaliyet gösteren tuğla ve kiremit ocaklarından oluşmaktadır. Bu tarz işletmeler hammaddeyi arazilerden almakta ve sonra başıboş bırakmaktadırlar. Dosyaya yansımamış olsa da her yıl yaklaşık 10-15 genç bu şekilde hayatını kaybetmektedir. Biz somut olayda teşdiden bir ceza belirlenmesini ve emsal temsil etmesini istiyoruz. Tedbirler çok cüzi miktarlarla alınabilir, insan hayatının bu kadar ucuz olmaması gerektiği kanaatindeyiz.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.