ÇORUM TİME

ÇORUMLUNUN BAŞINA GELENLER ŞAŞIRTTI

ÇORUMLUNUN BAŞINA GELENLER ŞAŞIRTTI
Çorum Time Haber Hattı 333 01 20( [email protected] )
27 Ağustos 2015 - 20:19

Son Güncelleme: 28 Ağustos 2015 18:41

mehmet kılıç (1)Çorum’da yaşayan 52 yaşındaki nakliyeci Mehmet Kılıç’ın başına gelenler deyim yerindeyse “Pişmiş Tavuğun” başına gelmedi…

Evli ve 3 çocuk babası olan Çorum Oğuzlar doğumlu Mehmet Kılıç’ın hayatı, kendisi ile aynı nüfus cüzdanı bilgilerini taşıyan Şanlıurfalı Mehmet Kılıç’ın yüzünden adeta alt üst oldu. Anne ve baba adı ile doğum tarihi Şanlıurfalı Mehmet Kılıç ile aynı olan Çorumlu Mehmet Kılıç, kendisi gibi aynı nüfus cüzdanını taşıyan kişinin borçları yüzünden az daha cezaevine girecekti.

YANLIŞ KİŞİYE YAKALAMA KARARI

Alınan bilgiye göre, ilginç olay, 2001 yılında Adana 9. Asliye Hukuk Mahkemesinde Şanlıurfalı Mehmet Kılıç hakkında açılan “karşılıksız çek” davası ile başladı. Yaklaşık 5 yıl süren ve karşılıksız çekten dolayı hakkında kesinleşmiş hapis cezası bulunan Şanlıurfalı Mehmet Kılıç’ın yakalama kararı, aynı kimlik bilgilerine sahip olan Çorumlu Mehmet Kılıç’ın evine tebliğ edildi.

DERDİNİ BİR TÜRLÜ ANLATAMADI

Evine gelen tebliğ zarfını aldıktan sonra Oğuzlar İlçe Jandarma Komutanlığı’na giden Çorumlu Mehmet Kılıç, hakkında karşılıksız çekten dolayı 10 günlük hapis cezası olduğunu öğrenince “büyük şok” yaşadı. Kılıç, karakolda görevli askerlere “bunun bir yanlış anlaşılma” olduğunu söylese de gözaltına alınmak kurtulamadı. Çorumlu Kılıç, daha sonra jandarma nezaretinde İskilip Cumhuriyet Savcılığına sevk edildi.
mehmet kılıç (2)
KEFALETLE SERBEST BIRAKILDI

İskilip Cumhuriyet Savcılığında işlemleri tamamlanan Çorumlu Kılıç, 10 günlük hapis cezası için İskilip Mal Müdürlüğü’ne 1000 TL kefalet ücreti yatırdıktan sonra serbest bırakıldı. Olayın şokunu üzerinden atmaya çalışan Kılıç, ertesi gün ilgili bankanın Çorum Şubesine gelerek çekler hakkında bilgi aldı. Çeklerin kendisi ile aynı nüfus cüzdanı bilgilerini taşıyan ve İskenderun’da şirket işleten Şanlıurfalı Mehmet Kılıç’a ait olduğunu öğrenen Çorumlu Mehmet Kılıç, bu kez de özel arabasına binerek İskenderun’a gitti.

BANKA YANLIŞLIĞI KABUL ETTİ AMA

İskenderun’da çeklerin kesildiği bankanın yetkilileri ile görüşen Çorumlu Kılıç, imza sirküleri ve fotoğrafların karşılaştırılması sonucu hatanın fark edilmesine rağmen yanlışlığın düzeltilmemesi üzerine konuyu yargıya taşıdı. Dava sürerken aynı kişinin başka borçları nedeniyle de mağdur olan Çorumlu Mehmet Kılıç, yaklaşık 8 yıldır sürdüğü hukuk mücadelesini sonunda kazandı.

30 BİN TL’LİK TAZMİNAT KAZANDI

Kendisi ile aynı nüfus cüzdanı bilgilerini taşıyan bir başka kişi yüzünden mağdur olduğu gerekçesiyle Çorum Ağır Ceza Mahkemesinde açtığı 30 bin TL tutarındaki maddi ve manevi tazminat davasını kazanan Çorumlu Mehmet Kılıç, yaklaşık 2 ay önce sonuçlanan mahkemenin kendisini bir hayli sevindirdiğini söyledi. Bu süre zarfında kişisel olarak çok zor günler geçirdiğini ifade eden Kılıç, bir başka kişiye ait borçlar nedeniyle bankaların kendisine kredi vermediğini anlattı.

EVDE HUZURUM BİLE KALMAMIŞTI

Yine bu yanlışlık yüzünden başta ailesi olmak üzere çevresinde büyük huzursuzluk yaşadığını kaydeden Çorumlu Mehmet Kılıç, “Gerçekten çok zor günler geçirdim, kimseye derdimi bir türlü anlatamadım. Devletin kendi iç kısmında yapılan bir yanlışlık yüzünden başıma gelmeyen kalmadı. Şimdi hukuk mücadelesini kazandım, çok mutluyum” şeklinde konuştu.

mehmet kılıç (3)

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

ÇORUM'UN EN BÜYÜK HABER SİTESİ