ÇORUM TİME

HİTİTRAY TÜRKİYE’YE ÖRNEK OLDU

HİTİTRAY TÜRKİYE’YE ÖRNEK OLDU
Çorum Time Haber Hattı 333 01 20( [email protected] )
19 Ekim 2015 - 14:47

Son Güncelleme: 20 Ekim 2015 21:38 YAĞMAKSAN Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Yağlı, Çorum Hitit Üniversitesi öğrencileri tarafından üretilen 20 kişi kapasiteli tramvayı inceledi…

Yağlı, güneş enerjisi ile çalışan tramvay projesinin geliştirilmesi halinde Türkiye’de yerli bir projenin daha hayata geçirilebileceğini söyledi. Hitit Üniversitesi öğrencileri, Taksim-Tünel tramvayından örnek alarak, 20 kişi kapasiteli bir tramvay üretti. 8 ayda tamamlanan ve “Hititray” ismi verilen tramvay, enerjisini üzerine yerleştirilen güneş panelinden karşılıyor. 1 kW gücünde 24V’luk bir dc marş motoru ile hareket eden tramvay, istenildiği takdirde akıllı telefonlarla da kumanda edilebiliyor.

MUSTAFA YAĞLI TEBRİK ETTİ

Çorum’un önde gelen makina üreticilerinden YAĞMAKSAN’ın Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Yağlı, Hitit Üniversitesi Osmancık Ömer Derindere Meslek Yüksekokulu’nu ziyaret etti. Burada, güneş enerjisiyle şarj olan ve akıllı telefonlarla da kontrol edilebilen 20 kişilik Hititray’ı inceleyen Yağlı, projenin 9 bölüm öğrencisi tarafından yaklaşık 8 ayda yapılmasının gurur verici bir tablo olduğunu söyledi.

YERLİ PROJELER ÇOK ÖNEMLİ

Öğrencilerin özgüven sahibi, daha yetkin, daha becerili, daha geniş vizyona sahip ve ülkemize daha faydalı bireyler olarak yetişmelerinin kendilerini mutlu ettiğini anlatan Mustafa Yağlı, “Hititray” projesi ile öğrencilerin teorik bilgiyi pratik bilgiye aktararak üniversite-sanayi işbirliğini öğrendiklerine dikkat çekti. Hititray Projesi’nde emeği olan herkesi tebrik eden Yağlı, üniversite-sanayi işbirliğinin daha da geliştirilerek yerli proje sayısının artırılması gerektiğini dile getirdi.

hititray projesi çorum tramvay (1)

hititray projesi çorum tramvay (2)

hititray projesi çorum tramvay (3)

hititray projesi çorum tramvay (4)

hititray projesi çorum tramvay (5)

hititray projesi çorum tramvay (6)

hititray projesi çorum tramvay (7)

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

ÇORUM'UN EN BÜYÜK HABER SİTESİ