ÇORUM TİME

supertotobet betist
1xbet betpas mariobet

COVİD 19 GEÇİREN HASTALAR BAŞVURMALI

Çorum Hitit Üniversitesi Erol Olçok Eğitim ve Araştırma Hastanesinde bulunan Kardiyak Rehabilitasyon Ünitesine Kalp hastalığı olan ve Covid-19 geçiren hastaların üniteye başvurmaları önerildi.

COVİD 19 GEÇİREN HASTALAR BAŞVURMALI
637
24 Şubat 2021 - 16:08

Kardiyak Rehabilitasyon Ünitesi kardiyovasküler hastalığı olan, kalp krizi sonrası stent takılan, bypass ameliyatı olan, Perifer Arter Hastalığı (ayak damar tıkanıklıkları), hipertansiyon ve ritim bozukluğu, kalp yetmezliği olan hastalara Çorum Hitit Üniversitesi Erol Olçok Eğitim ve Araştırma Hastanesinde hizmet vermektedir. Üniteye başvuran hastalara, haftanın beş günü kalp ve akciğer kapasitelerini artırmak, kalp damarlarını güçlendirmek amacıyla rehabilitasyon uygulanır. Alanında uzman ekip ile birlikte güvenli egzersiz, hasta takip, eğitim ve danışmanlık hizmeti verilmektedir. Üniteden faydalanmak isteyen hastalar ilk olarak Kardiyak Rehabilitasyon Polikliniği Prof.Dr Yusuf Karavelioğlu’na başvurmaları gerekmektedir. Burada rutin kardiyoloji testleri yapılmaktadır. EKG, kan tahlilleri, tansiyon ve ritim holter kardiyopulmoner egzersiz testi, yağ kas analizi ayrıntılı olarak değerlendirilmektedir. Sonuçlara göre kişiye özel egzersiz programı oluşturulur.

Ünitede 15 kondisyon bisikleti, 2 yürüme bandı, 1 kol ergometresi, 4 ağırlık istasyonu,2 twest ve plates araçları ile zenginleştirilmiş bir ünite olarak 5 yıldır ilimizde hizmet vermektedir. Kardiyak Rehabilitasyon egzersiz süresince kalp ritimi ve tansiyon takibi, uzman ekip tarafından bilgisayar sistemi üzerinde (kablosuz EKG)hastaya takılan özel bir kemer aracılığıyla yapılmaktadır. Rehabilitasyon süresince hastaların kardiyak performanslarına göre egzersiz program ve ilaç tedavileri yapılır ve kontrol programına alınır. Şuanda dünyada ve ülkemizde Covid-19 pandemisi nedeniyle bu hastalığı geçirmiş olan kişilerin kardiyovasküler hastalık riskleri artmış, solunum sıkıntıları, aktivite sırasında performans düşüklüğü şikayetleri gözlenmektedir. Bu süreçte bizde Kardiyak Rehabilitasyon Ünitesi olarak kalp damar problemi olup Covid 19 hastalığı geçirenlerin kapasitelerini arttırmak ve egzersiz amacıyla rehabilitasyon hizmeti vermeye başlamış bulunmaktayız. Kalp hastalığı olan ve Covid-19 geçiren hastaların üniteye başvurmalarını önerilmekte.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
1 ADET YORUM YAPILDI
Sevim gül 26 Şubat 2021 / 04:54

Kalpte sıkısma oluyor ve harekette zorluk cekiyurm yorgun ve bitkinim ben de katılmak istiyorum